Presunúť na hlavný obsah

Najromantickejšie európske destinácie: Na týchto miestach môžete mať aj svadbu či medové týždne

Cestovanie

Existuje väčšia romantika ako svadba s pieskom pod nohami a šumom mora v pozadí? Jedine tak nasledujúce medové týždne na krásnych opustených plážach, kde budete len vy dvaja a spečatíte svoj manželský sľub. Vybrali sme pre vás pláže, ktoré dokonale podčiarknu novomanželskú romantiku.

Svadba na pláži a medové týždne na jachte. Znie vám táto predstava ako z hollywoodskeho filmu? Nemusí ísť o žiadny nereálny plán. Ak si spočítate všetky výdavky, ktoré by vás svadba vyšla doma, môžete sa vyšplhať na oveľa vyššiu sumu, ako stojí takýto nezabudnuteľný zážitok vo dvojici. Pokiaľ nelipnete na tom, aby ste mali okolo seba desiatky rodinných príslušníkov a známych, ale naopak, chcete svoju lásku spečatiť pekne vo dvojici s tým najdôležitejším človekom, nemusí to ostať len pri romantických snoch. Za krásnymi romantickými destináciami už netreba ani lietať na opačný koniec sveta.

Inšpirujte sa: Jarka omylom kúpila letenky na St. Luciu: Dobrodružstvo v Karibiku jej zmenilo život

Nevšedná romantika pri „slovenskom“ mori

Exotické krajiny síce lákajú mnohých z nás, čarovné pláže a zálivy však možno nájsť aj niekoľko kilometrov od našich hraníc. Dlhodobo najobľúbenejšia destinácia Slovákov, Chorvátsko, neponúka len zábavu a rodinný oddych na pláži, ale aj krásne tiché miesta ideálne na svadobný obrad. V rebríčku najromantickejších chorvátskych pláží kraľujú Pasjača Beach v regióne Konavle blízko Dubrovníka, Sveti Ivan Beach na ostrove Cres, Podrače na Makarskej či Vela Luka na ostrove Krk. A ak chcete dokonalú romantiku a potvrdenie, že láska naozaj existuje všade v prípade, navštívte malý ostrov Galešnjak, ktorý je zaujímavý najmä svojim tvarom srdca. Ak si predstavuje, že svoje „áno“ si poviete v komornej atmosfére bez veľkého rozruchu, zato v krásnom prostredí, toto môže byť niečo pre vás. 

V takomto prípade sa to priam pýta spojiť to aj s výnimočnou svadobnou cestou, ako inak, na mori. Čoraz populárnejším spôsobom, ako si užiť romantiku v hojdajúcich sa vlnách, je prenájom jachty či plachetnice a objavovanie okolitých miest. „Chorvátsko je u Slovákov destináciou číslo 1 a stále viac z nich krásy tejto krajiny objavuje aj z mora,“ uvádza Pavel Pribiš zo slovenskej spoločnosti Boataround, ktorá ponúka jednoduchú rezerváciu lodí a jácht vo vyše 70 krajinách sveta. Svadobnú cestu na mori si pritom vďaka nim môže každý pár vybrať podľa vlastného gusta – vybrať si môžu jednoduchú jachtu, ale i luxusnejšiu loď s kúpacou plošinou, výbavou na vodné športy či súpravou na karaoke. 

Na prenájom niektorých jácht stačí tzv. lodičák, niektoré sa prenajímajú spolu so skúseným kapitánom. „Veľa našich zákazníkov prichádza s požiadavkou o svadbu priamo na lodi s kapitánom, ktorý ich oddá vo dvojici či v úzkom kruhu svojich najbližších. Obrad si síce musia formálne potvrdiť aj na radnici na Slovensku, svadobný zážitok z lode je však nezabudnuteľný a často si ho každoročne pripomínajú na rovnakom mieste,“ ponúka inšpiráciu pre snúbencov Pavel Pribiš. 

Objavujte romantiku na európskom pobreží

Romantiku pri Jadranskom mori možno zažiť aj v Slovinsku. Krajina má síce len 47 km mora, aj to však ponúka nevšedne krásne miesta – romantiku bez množstva ľudí nájdete napríklad na plážach Moon Bay v národnom parku Strunjan či Bele Skale pri meste Izola. Vďaka lodi to môžete skombinovať s návštevou Chorvátska či talianskych Benátok. Vyhľadávanou romantikou v Taliansku je tiež región Apúlia, kde môžete nájsť tzv. Maldivy Európy. Maldive del Salento s bielym pieskom a priezračnou vodou potešia každú romantickú dušu. 

Vďaka svojim neobyčajne krásnym plážam je známe aj Portugalsko. Naplánujte si svadbu či medové týždne v regióne Algarve a pripravte sa na oranžový piesok, výraznejšie vlny a krásne skalné útvary na pobreží. Pre extra dávku romantiky zvoľte pláže Senhora da Rocha či Ponta da Piedade. V zozname najkrajším európskych pláží nesmie chýbať ani Grécko. Ak hľadáte skutočnú idylku, vyskúšajte Porto Timoni na Korfu, pláž  Navagio na Zakynthose alebo Sarakiniko na ostrove Ithaca. V zozname samozrejme nesmie chýbať pláž s ružovým pieskom v Elafonissi na Kréte alebo romantický ostrov Santorini. Vďaka prenájmu lode s kapitánom ich môžete prebrázdiť počas medových týždňoch pokojne aj všetky.  

Mohlo by vás zaujímať: Chorvátsko ukrýva oveľa viac ako klasickú komerciu: Tipy na najkrajšie miesta, reštaurácie a bary, kde si to užijete

Romantika je romantika, čo však formality?

To, že svadba nezačína ani nekončí výmenou prsteňov a novomanželským bozkom, je jasné hádam každému. Inak to nie je ani pri svadbe pri mori či na mori, preto aj svadbu v zahraničí treba plánovať s istým predstihom. Ak snívate o romantickom „áno“ pri západe slnka pri mori so všetkým, čo k tomu patrí, určite je pri prípravách vhodné kontaktovať sprostredkovateľskú svadobnú agentúru, ktorá vám pri vybavovaní formálnych záležitosti dokáže poradiť a mnoho detailov vybaví aj za vás. 

Pokiaľ túžite po súkromnej svadbe na mori, neváhajte s rezerváciou jachty či plachetnice s kapitánom, ktorý má oprávnenie na oddávanie mladomanželov. Podľa platných predpisov je takýto obrad právoplatný len, ak sa uskutoční v medzinárodných vodách, teda aspoň 40 km od pobrežia krajiny, v opačnom prípade si musíte obrad formálne zopakovať na príslušnom úrade doma. Nestojí to však zato?