Presunúť na hlavný obsah

VIDEO: Ako si zostaviť kvalitný šatník? Karolína Chomistek o móde, Zuzana Kanisová poradí, čo vám pristane

Slovenské celebrity

Slow fashion alebo pomalá či udržateľná móda. Čoraz viac známych inšpiratívnych Sloveniek si uvedomuje jej dôležitosť a nakupuje oblečenie, ktoré chráni životné prostredie v súlade s prírodou. Patria medzi ne Diana Hágerová či Karolína Chomisteková, ktoré boli pri slávnostnom otvorení nového a jedinečného butiku comma v OC Nivy.

Uplynulý štvrtok sa v bratislavskom centre NIVY zišli naše známe osobnosti a influencerky, ktoré podporujú udržateľnú módu, aby otvorili novú predajňu úspešnej medzinárodnej značky comma. Tá ponúka jedinečné kúsky na každú príležitosť, vystihujú ju znaky ako kvalita, jedinečný vzhľad a neustála inšpirácia pre náročné dámy, ktoré hľadajú niečo výnimočné, čo presne zodpovedá ich predstave.

FEMINITY TV: Na otvorení butiku comma sme vyspovedali známe osobnosti o tom, ako nakupovať a do akých kúskov sa oplatí investovať

Značka Comma, je v zahraničí veľmi obľúbená a preto sme veľmi radi, že ju tento rok konečne môžeme ponúknuť aj slovenským zákazníčkam a obohatiť tak slovenský módny trh. Pochádza z nemeckého Düsseldorfu a budúci rok oslávi už päťdesiate výročie,“​ prezradil o vstupe na slovenský trh Vladislav Hypš, country manažér značiek s.Oliver a comma pre Českú a Slovenskú republiku. 

Na špeciálnu príležitosť i voľný čas

Značka comma v sebe nesie hneď dva rady obliekania. Máme voľnočasovú módu, ktorá sa volá casual identity. Klasická comma je cielená na dámu, ktorá chce vyzerať krásne, moderne, štýlovo a chce sa cítiť aj pohodlne. Nie je to extravagantná móda, je to móda, ktorá má ducha, má čaro a sústredí sa na imidž,“​ povedal nám Hypš. 

Sortiment je naozaj pestrý. Rad comma v sebe nesie moderný, feministický, náročný a sebaistý štýl. Medzi kúskami z tohto radu nájdete oblečenie do práce, ale aj na slávnostnú príležitosť. Spomenutý rad comma casual identity zas reprezentuje ležérny mestský vzhľad, uvoľnený výzor, ktorý sa vyznačuje materiálmi vysokej kvality. Je vhodný na každú udalosť, no zároveň nepôsobí príliš slávnostne.

Dianu Hágerovú k slow fashion priviedli jej deti

Medzi Slovenky, uprednostňujúce tvorbu, ktorej pôvod poznajú a vedia, kto a čo za ňou stojí, nepochybne patrí i Diana Hágerová. Očarujúcej moderátorky a mamy dvoch detí sme sa pri príležitosti otvorenia predajne comma opýtali na jej cestu k slow fashion. Bola to naozaj cesta. Kedysi, keď som bola v tínedžerskom veku, tak som prirodzene ako všetky dievčatá inklinovala k móde, k novým veciam a páčilo sa mi to, až s postupným dospievaním a starnutím som sa dostala do tohto moodu a poviem pravdu… k slow fashion alebo k tomu zamýšľaniu sa nad módou, odkiaľ tie veci pochádzajú, ma priviedli moje deti. Keď sa mi narodila dcérka, tak som začala viac evidovať množstvo slovenských značiek, slovenských návrhárov, ktorí sa zameriavajú na lokálnosť, povedala Diana. Po rokoch sa tak v mojom i našom detskom šatníku čím ďalej, tým viac objavujú kúsky, ktoré sú aj od lokálnych značiek alebo sú možno európske, ale snažia sa fungovať ekologickejšie, používať tie správnejšie materiály a dbajú aj na to, kde sú ich produkty vyrábané.

Preorientovanie sa na slow fashion však nebolo jediné, čo sa u Diany zmenilo. Aj pokiaľ ide o moje správanie pri nakupovaní, tak aj to sa zmenilo, pretože svoje oblečenie nakupujem extrémne málo a deťom nakupujem, lebo musím, keďže rastú, ale aj tam sa to obmedzuje na to nevyhnutné, nie je to nejaké extrémne plytvanie, dodala sympatická moderátorka. 

Päť kúskov ako základ šatníka

Značka comma sa páči i módnej stylistke Zuzane Kanisovej, ktorá taktiež zastáva filozofiu, že kvalita vyhráva nad kvantitou. Je tu množstvo nadčasových a kvalitných kúskov, ktoré prežijú sezónu. Oslovili ma aj prúžkované tričká - námornícke. Ak si zadovážite to tmavomodro-biele, tak je to presne ten kus, ktorý prežije sezónu a ktorý sa veľmi ľahko kombinuje a veľmi svedčí ženám. Určite nemá význam nejako slepo sledovať trendy, lebo sa menia veľmi rýchlo. Je veľmi dobré mať nejaký ten základný kvalitný šatník v neutrálnych farbách a nadčasových strihoch, pretože sa naň môžeme veľmi dobre spoľahnúť, uviedla expertka a poradila päť kúskov, ktoré by nemali chýbať v žiadnom ženskom šatníku.

Pekne tvarované sako (či už čierne, smotanové, tmavomodré alebo sivé), little black dress (malé čierne šaty), biela košeľa, dobre padnúce jeansy (nemusia byť úplne úzke ani úplne široké, skôr také tie straight) a kašmírový sveter (bledosivý).

Slow fashion podporuje aj Karolína Chomisteková

Dôležitosť udržateľnej módy si veľmi dobre uvedomuje aj influencerka Karolína Chomisteková, ktorá pevne dúfa, že fast fashion je na ústupe.

Podľa mňa taká tá éra toho, že si človek kúpi päťdesiat kúskov za lacno alebo za dobrú cenu a oblečie si ich dvakrát a zahodí ich, tak tá už je dúfam za nami. Verím tomu, že ľudia trochu zmenili to zmýšľanie alebo pomaly ho menia,“​ povedala Chomisteková.

Na otvorení bola aj slovenská herečka Zuzana Vačková, ktorá miluje módu a jej stylingy sú tiež skvelou inšpiráciou. Na sebe mala cyklámenový nohavicový kostým, v ktorom pôsobila veľmi chic.

Článok vznikol v spolupráci so značkou comma.