Presunúť na hlavný obsah

Ektomorf, mezomorf alebo endomorf? Cvičenie podľa telesných typov vám konečne pomôže dopracovať sa k telu snov

Chudnutie a diéty

Cvičenie podľa somatotypov predstavuje vraj ideálne riešenie ako sa dostať rýchlo do formy. Pozrite sa, ktoré cviky sú najvhodnejšie pre vás a na čo by ste sa mali zamerať.

Somatotyp charakterizuje telesnú stavbu tela, ktorá je nám daná geneticky. Je však dobré ovládať, v ktorej kategórii sme, lebo sa vďaka tomu môžeme dopracovať k lepšiemu stravovaniu, pohybovej aktivite, čím vo výraznej miere dokážeme rýchlejšie chudnúť a dostať sa do formy. Pozrite sa spolu s nami, kam patríte a zistite, ktoré cviky sú pre vás najvhodnejšie.

Neprehliadnite: Toto s vaším telom dokáže urobiť 100 drepov denne počas jedného mesiaca: Nielen krajší zadok, ale oveľa viac

Poznáme tri základné somatotypy: ektomorf, mezomorf a endomorf. Je dobré vedieť, že čistý ektomorf, mezomorf či endomorf v podstate neexistujú. Každý z nás je zväčša kombináciou niektorých somatotypov.

Ektomorf

Ten definuje typicky a prirodzene štíhlych ľudí. Majú dlhé nohy, ruky, drobnú kostru a zároveň aj sklony k minimálnemu množstvu podkožného tuku. Ich metabolizmus spaľuje zo všetkých somatotypov najrýchlejšie. 

Najvhodnejšie cviky: Čo sa týky fitness rutiny, tu by ste mali na úplné minimum obmedziť aeróbnu aktivitu. Váš tréning by mal byť krátky, ale intenzívny a silový. Takisto je dobré, ak si budete robiť dlhšie pauzy medzi jednotlivými sériami. Ideálne sú komplexné cviky, ktoré zaťažujú viac svalov naraz. 

Pri strave by ste mali do jedálnička zaradiť väčší prísun bielkovín. 

Mezomorf

Títo ľudia majú naozaj veľa prirodzenej svalovej hmoty, zároveň aj robustnú kostru, svalnatý hrudník. Metabolizmus im spaľuje stredne rýchlo.

Najvhodnejšie cviky: Zamerajte sa na komplexné cviky ako drepy, kliky, plank, výpady naozaj pravidelne a dopĺňajte ich cielenými cvikmi na ruky, ramená a nohy. Aeróbnu aktivitu voľte trikrát do týždňa. 

V jedálničku by ste si mali nájsť zdravý balance, čo znamená vyváženú a rozmanitú stravu. Dajte si však pozor na väčšie množstvo tuku v jedlách.

Endomorf

Endomorf má najväčšie sklony k nadmernému ukladaniu tuku a zároveň aj sklony k nadváhe. Ide o ľudí, ktorých metabolizmus spaľuje najpomalšie.

Najvhodnejšie cviky: Každý váš tréning by mal mať aeróbnu aktivitu, ktorou ho začnete. Odporúča sa to na prvých 30 minút. Fitness rutina má byť intenzívna, s krátkymi pauzami. Voľte vyšší počet cvikov aj sérií. Dobré je striedať jumping jack, plank, drepy, klipy, výpady, skákanie na švihadle, šprint a kvalitný strečing na záver. 

Vrámci stravy musíte zvoliť výraznú redukciu príjmu sacharidov a tukov. Skvelú voľbu pre vás pri zhadzovaní predstavuje keto diéta, prípadne low carb. 

Čítajte: Stravovanie podľa veku: V tridsiatke treba zvýšiť príjem bielkovín, po štyridsiatke sa zamerajte vlákninu

Snažíte sa aj Vy pred letom dostať do formy?

spolu hlasovalo 59 ľudí

Áno
23
Nie
16

- Najčítanejšie -