Presunúť na hlavný obsah

8 tipov ako odvodniť organizmus: Zavodňovanie tela vzniká z viacerých dôvodov, zistite ten váš a čo sa s tým dá robiť

Chudnutie a diéty

Zadržiavanie vody v tele vedie k mnohým nepríjemnostiam, nehovoriac o zmene postavy a nepohodliu. Poradíme vám, ako to viete zmeniť.

Vaše telo je tvorené z väčšiny práve vodou.  Je vo vašej krvi, svaloch, orgánoch a dokonca aj vo vašich kostiach.  Vodu uloženú vo vašom tele potrebujete, ale niekedy ju vaše telo zadržiava príliš veľa.  Zadržiavanie vody môže byť spustené mnohými rôznymi faktormi.  Existuje teda mnoho možných príčin zadržiavania vody a v mojom  článku zistíte, ktoré príčiny sú najčastejšie.

Čítajte: 10 potravín, ktoré majú takmer 0 kalórií: Vďaka nim viete dosiahnuť kalorický deficit a schudnúť

Ľudské telo používa zložitý systém hormónov a hormonálnych látok zvaných prostaglandíny na reguláciu hladiny vody.  To znamená, že prebytočná voda môže byť rýchlo vylučovaná z obličiek vo forme moču.  Podobne pitie menej tekutín znamená, že sa bude produkovať menej moču.  Zadržanie vody môže nastať kvôli zmenám v tomto regulačnom systéme alebo rade ďalších spúšťačov.

Kapiláry

Tekutina bohatá na živiny, vitamíny a kyslík nepretržite prechádza z malých krvných ciev do okolitých tkanív.  Táto tekutina je známa ako intersticiálna tekutina.  Intersticiálna tekutina vyživuje bunky a nakoniec sa dostane späť do kapilár.  Ak sa tlak vo vnútri kapilár zmení, môže dôjsť k zadržiavaniu vody.

Zadržanie vody je tiež možné, ak sú kapilárne steny príliš netesné.  Pokiaľ sa s tlakom niečo pokazí alebo je stena príliš netesná, nadbytočná kvapalina sa uvoľní do medzier medzi bunkami.  Pokiaľ sa uvoľní príliš veľa tekutiny, zostane viac v tkanivách, skôr než sa vráti do kapilár, čo vedie k opuchu a zadržiavaniu vody.

Lymfatický systém

Lymfatický systém filtruje tekutinu z lymfatického tkaniva a vyprázdňuje ju späť do krvného riečišťa.  Pokiaľ sa však uvoľní príliš veľa tekutiny, môže sa lymfatický systém preťažiť.  Nie je schopný vracať tekutinu dostatočne rýchlo, a tá sa hromadí okolo tkanív.
Pokiaľ je teda lymfatický systém preťažený, môže sa rýchlosť, ktorou sa tekutina vracia do krvného riečišťa, meniť.  To znamená, že tekutina môže v tkanivách zostať a spôsobiť opuch v rôznych častiach tela, vrátane brucha, členkov a nôh.

Srdce

Normálny tlak v krvných cievach je čiastočne udržiavaný čerpacou silou srdca.  Pokiaľ však srdce začne zlyhávať, dôjde k zmenám krvného tlaku, čo často vedie k vážnemu zadržiavaniu vody.
Nohy, chodidlá a členky potom obvykle opuchnú.  V pľúcach sa tiež hromadí tekutina, čo pacientovi spôsobuje dlhodobý kašeľ alebo dýchacie problémy.  Kongestívne srdcové zlyhanie môže nakoniec spôsobiť problémy s dýchaním a tiež nadmerný stres na srdci.

Obličky

Krv je filtrovaná obličkami.  Odpad, tekutiny a ďalšie látky sú extrahované a prechádzajú do malých trubičiek v obličkách.  Odtiaľ krvný obeh reabsorbuje čokoľvek, čo môže telo znova použiť.  Všetok odpad sa potom vylučuje močom.
Vo väčšine prípadov môžu obličky odstrániť všetky odpadové materiály, ktoré telo produkuje.  Pokiaľ je však ovplyvnený prietok krvi do obličiek, môžu nastať problémy.  Napríklad pri zlyhaní obličiek nemožno odpadový materiál, vrátane tekutín, z tela správne odstrániť, čo vedie k zadržiavaniu tekutín.

Tehotenstvo

Hmotnosť maternice na hlavných žilách panvy môže počas tehotenstva spôsobiť nahromadenie tekutín v tele.  Vo väčšine prípadov sa nie je čoho báť a obvykle sa všetko samo vyrieši po narodení dieťaťa.

Nedostatok fyzickej aktivity

Cvičenie pomáha žilám v nohách vracať krv do srdca.  Pokiaľ krv neobieha dostatočne aktívne, začne sa hromadiť v nohách, čo spôsobuje vyšší tlak v kapilárach.  Tento vyšší tlak znamená, že tekutina opúšťa kapiláry rýchlejšie.  Zvýšený tlak tiež sťažuje návrat tekutín do kapilár.

Mohlo by vás zaujímať: Toto s vaším telom dokáže urobiť 100 drepov denne počas jedného mesiaca: Nielen krajší zadok, ale oveľa viac
 
Cvičením je nutné stimulovať lymfatický systém, aby plnil svoju funkciu regulácie a privádzal tekutiny späť do krvného riečišťa rýchlosťou, ktorá umožňuje regulovať hladinu vody v tele.  Veľmi dlhé obdobia fyzickej nečinnosti, ako je let na dlhé vzdialenosti, zvyšujú riziko zadržiavania vody. Počas dlhého letu môžu dokonca aj malé fyzické pohyby, napríklad niekoľkonásobné vypínanie sa na špičkách, otáčanie členkov a krútenie prstov na nohách, pomôcť znížiť zadržiavanie tekutín.

Proteín

Ľudia potrebujú určitú hladinu proteínov pre účinnú rovnováhu vody.  U jedinca s ťažkým nedostatkom bielkovín môže byť ťažšie dostať vodu z tkanivových priestorov späť do kapilár.  Zväčšené brucho niekoho, kto hladuje, je spôsobené hlavne nedostatkom bielkovín v ich strave.

Histamín

Keď je v tele prítomný zápal, uvoľňuje sa histamín.  Histamín spôsobuje, že sa medzery medzi bunkami kapilárnych stien rozširujú, takže sú priepustnejšie.  Cieľom je uľahčiť lepší priechod bielym krvinkám bojujúcich s infekciou na miesto zápalu. Pokiaľ však zápal pretrváva dlho, zadržiavanie vody sa môže stať problémom.

Retencia vody spôsobená liekmi

Niektoré lieky môžu spôsobiť zadržiavanie vody:

  • Lieky obsahujúce estrogén: Tie môžu spôsobiť zadržiavanie vody.  Príklady zahŕňajú antikoncepčné pilulky alebo hormonálnu substitučnú terapiu (HRT).
  • Nesteroidné protizápalové liečivá (NSAID): Jedná sa o lieky, ktoré znižujú bolesť a horúčku. Vo vysokých dávkach sú účinné pri znižovaní zápalu.  Príklady zahŕňajú aspirín, ibuprofén a naproxén.
  • Beta-blokátory: Používajú sa na liečbu abnormálnych srdcových rytmov a prevenciu tachykardiou.

Zadržiavanie vody pred menštruáciou

Zadržiavanie vody u žien pred ich periódou môže spôsobiť nadúvanie a citlivosť pŕs.  Odborníci tvrdia, že je to spôsobené hormonálnou nerovnováhou.

Nutričné ​​a ďalšie zdravotné faktory

Tiež rôzne výživové faktory či ochorenia spôsobené zlou alebo nevyváženou výživou môžu spôsobiť zadržiavanie vody v tele.  Patria medzi ne napríklad:

  • Soľ alebo sodík: Potraviny bohaté na sodík môžu spôsobiť zadržiavanie vody.
  • Alergia: Niektoré potraviny a uhryznutie hmyzom môžu u vnímavých ľudí spôsobiť opuchy.
  • Ochorenie štítnej žľazy: Aj ľudia s poruchou štítnej žľazy zvyčajne zažívajú zadržiavanie vody.

Ako odvodniť organizmus?

1. Dodržujte pravidelný pitný režim.  Telo začne tvoriť zásoby vody v prípade, že jej dostáva málo.
2. Buďte aktívny.  Pokiaľ sa chcete zbaviť prebytočnej vody a schudnúť, bude nutné sa začať viac hýbať a cvičiť.  Ideálnymi aktivitami sú joga, tanec a plávanie.
3. Obmedzte konzumáciu soli.  K zavodneniu organizmu dochádza kvôli nadmernej konzumácii soli.  Denný príjem sodíka by nemal prekročiť 2000 – 2500 mg.
4. Konzumujte potraviny bohaté na vlákninu a vitamíny.  Odporúčame zaradiť do jedálnička napr.: zeleninu pripravenú v pare, celozrnné cereálie alebo ľanové semienka.
5. Vyraďte z jedálnička rafinované sacharidy.  Nahraďte biely cukor a múku zdravšími alternatívami.
6. Skúste lymfatické masáže.  Obráťte sa na odborníkov, ktorí tieto masáže vedia vykonávať kvalifikovane.  Lymfatické masáže prispejú k odvodneniu organizmu aj regenerácii tela.
7. Pomôcť môžu aj niektoré bylinky.  Odvodňovacie účinky majú napr. tieto bylinky: žihľava, púpava, borievka, maliník, rebríček, praslička, prvosienka alebo ligurček.
8. Navštevujte sauny.  Vypotenie je jedným z najrýchlejších spôsobov, ako sa zbaviť toxínov a nadbytočnej vody z tela.

Neprehliadnite: Stravovanie podľa veku: V tridsiatke treba zvýšiť príjem bielkovín, po štyridsiatke sa zamerajte vlákninu

Pohyb najlepšie prispieva k prekrveniu.  Je nutné, aby živiny prechádzali do celého tela.  Čím pomalší je krvný obeh, tým horšie sa zbavujete aj nadbytočných tekutín a sodíka.  A práve vysoký príjem sodíka je najčastejším dôvodom, prečo dochádza k zavodňovaniu!  Do tela sa dostáva prevažne konzumáciou pochutín, ako sú slané oriešky, chipsy a krekry.  Ďalším zdrojom je presolené jedlo a polotovary.  Preto sa hýbte každý deň.  Či už sa budete venovať behu alebo rýchlej chôdzi, 30 minút denne úplne stačí.