Presunúť na hlavný obsah

Utečte za teplom: Budget friendly destinácie, ktoré vás však dostanú azúrovými plážami a nádhernými výhľadmi

Cestovanie

Krásne pláže, skvelé jedlo, príjemní ľudia a úžasný kolorit krajiny. Pozrite sa spolu s nami na miesta, ktoré rozhodne stojí za to tento rok navštíviť.

Scarlino, Taliansko

Toskánsko je celé absolútne čarovné, no pokiaľ sa vydáte na cestu v lete, určite o niečo viac oceníte prímorské oblasti. My sme sa zamilovali do Scarlina. Je jedným z najkrajších miest v oblasti zálivu Follonica. Kamenné budovy a dláždené ulice, ktoré sa stáčajú do svahu, si zachovávajú svoj šarm starého sveta a zároveň ponúkajú výhľad na pláže Stredozemného mora na jednej strane a zalesnené kopce Maremmy na strane druhej. Výhľady sú odtiaľto fantastické.

Čítajte tiež: Travel agentka Katka vybavuje dovolenky v luxusných rezortoch: Tieto destinácie sú pre cestovanie v lete najbezpečnejšie

Nachádza sa tu očarujúci románsky kostol San Donato zo 14. storočia a nádherné renesančné fresky v kostole Santa Croce. Užijete si tu potulky mestom, malé námestíčka, nájdete tu skvelé reštaurácie a úžasné kaviarne.

Scarlino má jedinečnú polohu, ktorá ponúka kombináciu horských ativít a vodných športov. Len pár minút odtiaľto sú azúrové pláže a zátoky zálivu Follonica. Užiť si tu môžete piesočnaté úseky so slnečníkmi, barmi, ale pozdĺž južnej strany zálivu je prírodné, skalnaté, chránené pobrežie, ktoré je kryté lesmi. To je úplne nezastavané, plné vtákov a pokoja. 

Medzi najvýznamnejšie miesta pobrežia patrí Cala Violina, malá zátoka lemovaná útesom, ktorá je súčasťou prírodnej rezervácie Riserva Naturale delle Bandite. Cala Martina je ďalšia zátoka ukrytá medzi stromami a tichom prírodnej rezervácie. Je tu žiarivo čisté more a nepreplnené kamienkové pláže.

Porto di Puntone, ktoré je súčasťou Scarlina, má nádherný prístav s farebnými loďkami, takže toto tiež odporúčame pozrieť. Dajte si tu pohárik vínka a vychutávajte autenticitu prímorského Toskánska.

Cena: Skvelé je, že ubytovanie v tejto oblasti nájdete naozaj slušné od 60 eur na noc.

Porto, Portugalsko

Porto môžeme bez preháňania ohodnotiť ako jedno z najkrajších menších miest v Európe. Má skrátka úplne všetko, čo k letnej dovolenke patrí. Neuveriteľný flow, atmosféru, krásnu históriu a navyše je oblasťou dokonalých vôní, chutí a pôžitkov. 

Toto pulzujúce mesto, ktoré rozdeľuje rieka Douro je plné veselých miestnych a farebných domov. Za nás je skrátka neodolateľné v každom zmysle slova. Medzi historickými budovami, ikonickým železným mostom a nekonečnými kopcami tu máte more možností ako využiť čas. 

Na vrchole zoznamu "Čo vidieť v Porte" je rozhodne Ponte de Dom Luís I. Mesto má celkovo 6 mostov, z ktorých najznámejším oblúkovým je práve tento, ktorý dlhý 400 metrov a navrhol ho partner Gustava Eiffela (projektant Eiffelovej veže). Napríklad do Vila Nova de Gaia so všetkými známymi prístavnými pivnicami sa dostanete cez neho. 

Poznáte tie slávne fotky Porta s pestrofarebnými domčekmi pri vode? To je štvrť Ribeira. Z Praça da Ribeira, námestia, ktoré je srdcom centra, máte skvelý výhľad, ktorý si zamilujete. Môžete si tu posedieť na mnohých terasách alebo sa najesť v reštauráciách, kde odporúčame ochutnať miestne špeciality a dopriať si aj pohár portského. 

Keď tu budete, tiež určite zájdite do kaviarničky, kde písala J.K Rowlingová pasáže z knihy Harry Pottera. Doprajte si pravý francúzsky toast a espresso. Budete tu mať pocit, že ste sa ocitli v Paríži pred niekoľkými desiatkami rokov. Určitete si urobte aj výlet lanovkou, skúsiť môžete adrenalínový výstup na most. Je len na vás, po čom túžite a čo chcete objavovať. 

No a celoročné mierne podnebie v Porte znamená, že výlet na pláž je nevyhnutnosťou. V dosahu mesta je ich niekoľko. Zachyťte lúče slnka, zbaľte si piknikový košík a vyrazte. Západy slnka nad Atlantickým oceánom a dramatické prírodné scenérie vás dostanú. 

Praia dos Ingleses je jednou z najbližších pláží k Portu. Môže sa pochváliť krásnym mäkkým bielym pieskom a skalami obklopujúcimi pobrežie. Toto nie je najlepšia pláž na kúpanie, pretože je blízko ústia rieky Douro, ale je to fantastické miesto na sledovanie západu slnka a popíjanie drinkov. 

Neprehliadnite: Talentovaná Slovenka Zuzana pracovala pre Alexandra McQueena: Keď pochopila jednu vec, ťahalo ju to ešte ďalej

Ideálna na kúpanie je Praia de Matosinhos s jemným zlatým pieskom a azúrovým oceánom. Keď fúka, užívajú si to na nej vo veľkom aj surfisti a nájdete tu aj fantastickú školu surfovania.  Ak máte radi aktívne dovolenky a nielen sedenie na pláži, toto je pre vás ako stvorené. 

Cena: Ubytovanie v tejto oblasti nájdete od 70 eur na noc.

- Najčítanejšie -