Presunúť na hlavný obsah

VIDEO: Fashion Ballet '23 stiera pomyselné hranice medzi módou a baletom: Návrhár Marcel Holubec W stelesnil mier a slobodu

Feminity TV

Spojenie baletu a módy funguje niekoľko storočí. Pomyselné hranice medzi týmito dvoma svetmi stiera podujatie Fashion Ballet. Po pilotom ročníku prichádza do SND druhý, ktorý bezpochyby ponúkne nezabudnuteľný zážitok. Jeho dôležitou súčasťou je módny dizajnér Marcel Holubec W, s ktorým sme sa i porozprávali.

Fashion Ballet sa vracia na javisko Slovenského národného divadla. Ide o druhý ročník, ktorý nesie koncovku '23. Po veľkom úspechu z vlaňajška tak uvidíme štyri nové miniatúry. Tie sú vytvorené zo štyroch tandemov v zložení choreograf a kostýmový dizajnér. Každá jedna osoba predstavuje talent zo Slovenska.

"Som veľmi rada, že už po druhýkrát máme možnosť uviesť inscenáciu Fashion Ballet '23. Jednou z našich priorít je podpora domácej tvorby a dať príležitosť našim umelcom, ktorí pôsobia buď doma, alebo v zahraničí," uviedla na tlačovej konferencii riaditeľka Baletu SND Nina Poláková.

Za prvou miniatúrou s názvom INSIDE OUT stoja Hana Vidová a Andrea Pojezdálová. Hana je tanečnica a choreografka, ktorá v projekte Fashion Ballet zastupuje novú krv. Aktuálne totiž dokončuje posledný ročník na VŠMU. Andrea zasa patrí k súčasnej generácii slovenských dizajnérok. 

Hana Vidová sa zameriava na vnímanie detailov a impulzov pohybu, ktorých výsledkom sú silné emócie z tanca. Dizajn Andrey Pojezdálovej prináša sofistikované ženské siluety v odtieňoch čiernej a umocňuje magickú atmosféru diela.

Druhú miniatúru tvorí tandem v zložení choreografa Lacka Cmoreja a Terézie Feňovčíkovej, ktorá stojí za značkou FREIER. Ich spoločnú tvorbu uvidíme v miniatúre CHIC NOIR. Pôjde o prekvapivú zmes tanečných štýlov a divadelnosti s dôrazom na vykreslenie charakterov a komiku.

Komorná choreografia predstavuje mierne surreálny obraz štyroch žien, ktoré sa chystajú na honosný večierok vo veľkom štýle. Kostýmy Terézie Feňovčíkovej sú ponorené do čiernej ako farby noci. Dotvárajú sugestívnosť tanečných mikropríbehov v štýle glamour.

Predposledná kreatívna dvojica nesie mená Dominik White Slavkovský a Lenka Sršňová. Ich pohybová freska s názvom CLIQUE zobrazuje podoby vzťahu ľudí a módy a ich vzájomné pôsobenie a to všetko s dávkou humoru a irónie. 

Ideu diela podčiarkuje neprehliadnuteľný štýl Lenky Sršňovej, jej rafinovaná hra s potlačou v kombinácii s jednoduchými strihmi a sofistikovanými textilnými aplikáciami.

FEMINITY TV: Módna dizajnérka Lenka Sršňová o tvorbe kostýmov na Fashion Ballet '23

 

Autormi štvrtej miniatúry sú choreograf a tanečník Martin Winter a módny dizajnér Marcel Holubec W. Tým, že ich spoločná tvorba stvárňuje slobodu, potrebu tolerancie i rešpektu k individualite každého človeka, tak sú k tomu prispôsobené aj kostýmy. Samotný Marcel Holubec nám prezradil, že chcel podčiarknuť krásu tela ako takého, takže s materiálmi pracoval v tej najúspornejšej možnej miere. "Pre mňa je balet o tele. Aj to naše predstavenie je o vtákoch ako nejakom symbole mieru a slobody," uviedol návrhár. 

Marcel Holubec W a Martin Winter v miniatúre BezsLovE komunikujú význam absolútnej slobody metaforicky – let vtáka alebo motív poletujúceho ľahkého pierka sú nosnými elementmi abstraktného javiskového tvaru.

Mohlo by vás zaujímať: Nina je profesionálnou baletkou: Zatiaľ čo iní osem hodín denne pracujú, ja osem hodín denne trénujem