Presunúť na hlavný obsah

5 potravín, ktoré nám ničia postavu: Nie je to len biely cukor a pečivo

Chudnutie a diéty

Pokiaľ chcete sexi krivky sú skrátka potraviny, ktorým je lepšie sa oblúkom vyhnúť. Pozrite sa, čomu treba dať v jedálničku rozhodne STOP - ku.

Ak sa vám nedarí zhodiť napriek tomu, že na sebe pracujete, počítate kalórie, no výsledky sa nevedia dostaviť, možno robíte zásadnú chybu v tom aké máte jedlá v jedálničku. Pozrite sa, čomu všetkému okrem rafinovaného cukru by sme sa mali vyhnúť. 

1. Soľ

Toto je vec, na ktorú veľké množstvo ľudí zabúda. Áno, dôvodom, prečo naša váha neklesá, býva často nadmerné solenie, prípaden konzumácia jedál s príliš vysokým obsahom soli.

Čítajte tiež: Stravovanie podľa veku: V tridsiatke treba zvýšiť príjem bielkovín, po štyridsiatke sa zamerajte vlákninu

Vo väčších množstvách spôsobuje soľ zadržiavanie vody v tele, zavodňuje nás a prejavuje sa to zvyšovaním váhy. Skúste ju nahradiť bylinkami a efekt na postave naozaj uvidíte veľmi rýchlo.

2. Umelé sladidlá

Existuje priama súvislosť medzi umelými sladidlami, ako sú tie v diétnych nápojoch a prírastkom hmotnosti. Výskum ukázal, že sladidlá, ako je aspartám, blokujú skutočne dôležitý enzým, ktorý zvyšuje citlivosť na inzulín. No a znížená citlivosť na inzulín takmer vždy vedie k ukladaniu tuku cez oblasť brucha. To čo si treba pri takýchto nápojoch všímať na etiketách sú aspartám, acesulfám-K a sukralóza. Napríklad taká stévia je prírodné nekalorické sladidlo a nemá rovnaké vedľajšie účinky ako umelé sladidlá.

Potraviny, ktoré často obsahujú umelé sladidlá:

  • Jogurty bez cukru
  • Energetické/proteínové tyčinky
  • Diétne limonády a šťavy
  • Pudingy
  • Konzervované ovocie

3. Rafinované rastlinné oleje

Rafinované rastlinné oleje, ako sú sójové, kukuričné ​​a repkové sa nachádzajú vo väčšine spracovaných potravín. Len preto, že slovo "rastlinný" je v názve tohto typu oleja, nenechajte sa zmiasť tým, že je pre vás skutočne dobrý. Prave naopak. Keď konzumujeme príliš veľa spracovaného rastlinného oleja, zvyšujeme aj množstvo omega-6 mastných kyselín. Ich nadmerná konzumácia podporuje vznik zápalov v tele. No a ak máte zápal, je ťažké, často nemožné schudnúť.

Obsahujú ich chipsy, sušienky, ale aj chlieb, proteínové tyčinky, či napríklad hummus. Je dôležité čítať etikety, aby ste videli, čo je v jedle, ktoré si doprajete. 

4.  Rafinované sacharidy

Rafinované sacharidy rovnako ako umelé sladidlá znižujú citlivosť na inzulín. Sú tiež zbavené väčšiny živín – ako vitamíny a minerály. Keď hladina cukru v krvi začne stúpať, inzulín je vyzvaný k akcii, aby sa tieto hladiny opäť vrátili do normálu. Keď sa inzulín dostane do tempa, tak ako keď jeme potraviny, ktoré sa premietajú do cukru, tuk sa ukladá cez oblasť brucha. 

Samozrejme nie všetky sacharidy sú zlé. Stále môžete do svojej stravy zahrnúť veľa zdravých sacharidov ako ovocie, zelenina a celozrnné výrobky.

Príklady nezdravých rafinovaných potravín:

  • Praclíky a hranolky
  • Väčšina chleba, bagle, žemle, tortilly 
  • Cesto na cestoviny a pizzu
  • Wafle, muffiny 

5. Alkohol

Ak si radi doprajete pravidelne niekoľko pohárikov vína k večeri, zrejme je čas to zmeniť. Toto ľudia často robia ako chybu pri fastingu. Povedzme, že idete na večeru, ktorá je vašim prvým jedlom a vypijete dva poháre vína, zjete veľký kúsok pizze. Víno, bude mať z hľadiska metabolizmu prednosť pred kúskom pizze. Ak pijete a jete neskoro večer, váš metabolizmus sa už na noc trochu spomalil – čo sa prirodzene deje s telom. 

Neprehliadnite: 15 tipov pre čo najrýchlejšie spaľovanie tukov: Takto urýchlite proces chudnutia podľa odborníka

Povedzme, že tie dva poháriky, ktoré ste vypili, mali spolu 350 kalórií a pizza mala 400 kalórií. Oboje je relatívne v pohode, no keď jete neskôr v noci, je veľmi nepravdepodobné, že telo pred spaním spáli 750 kalórií. Tieto extra kalórie sa s najväčšou pravdepodobnosťou potom uložia ako tuk.

- Najčítanejšie -