Presunúť na hlavný obsah

Zdravotné benefity ľadového kúpeľa: Sťahuje krvné cievy, znižuje krvný tlak, zápal a bolesť

Zdravie a relax

Ľadový kúpeľ tiež známy na sociálnych sieťach ako mrazivý fitnes, obľubuje stále viac ľudí. Mnohí poznáme jeho zdravotné benefity pre telo a organizmus vo všeobecnosti, ale mnohí nevieme, ako ho správne praktizovať alebo koľko v ňom vlastne stráviť času.

Ľadový kúpeľ obľúbený aj vďaky sociálnym médiám 

Ako informuje hneď na úvod oslovený odborník pre portál bustle.com, ľadový kúpeľ je dobre známa metóda regenerácie, ktorá zahŕňa ponorenie tela do studenej vody, zvyčajne s kockami ľadu alebo ľadovými obkladmi, aby sa teplota ešte viac znížila: „Ľadové kúpele si získali obľubu vďaka sociálnym médiám, ktoré šíria povedomie o výhodách a slávni praktizujúci, ako je Wim Hof, propagujú ich prax a učia ľudí, ako implementovať ľadové kúpele do svojho života,“ dodáva. 

Sťahuje krvné cievy, znižuje zápal a bolesť 

Odborník prezrádza, že ľadová voda sťahuje vaše krvné cievy, čo zase pomáha znižovať zápal a bolesť. Preto si ho s obľubou pravidelne doprajú najmä športovci alebo nadšenci cvičenia, ktorí majú tendenciu mať boľavé kolená, svaly alebo zranenia po tréningu: „Aby ste urýchlili proces regenerácie a zmiernili bolesť v zárodku, vstúpte do ľadového kúpeľa hneď po tréningu ako spôsob, ako znížiť zápalovú reakciu vášho tela,“ odporúča odborník. 

Mohlo by vás zaujímať: Osvojte si rannú rutinu SHINE: Zmena prístupu k vstávaniu naštartuje metabolizmus, zlepší náladu aj zdravie

Zvyšuje hladinu energie, sústredenosť a bdelosť 

Ponorenie tela do studenej vody spôsobuje podľa odborníka aj fyziologickú reakciu, ktorá zvyšuje hladinu energie a zvyšuje sústredenie a bdelosť: „Sadnite si do studenej vody a vaše neurotransmitery, noradrenalín a norepinefrín, môžu stúpnuť až o 530 %,“ opisuje ďalej. 

Znižuje úzkosť a krvný tlak 

Na druhej strane to môže byť ľadový kúpeľ aj zvláštne upokojujúcim zážitkom: „Vystavenie chladu prostredníctvom ľadového kúpeľa obmedzuje krvné cievy ovládané blúdivým nervom, ktorý slúži na aktiváciu parasympatického nervového systému a vysiela signál na spomalenie srdcovej frekvencie a zníženie krvného tlaku. Táto relaxačná reakcia je vynikajúca na zníženie úzkosti a podporu pokoja,“ hovorí. 

Vďaka nemu vystupujete z komfortnej zóny 

Ako podotýka odborník ďalej, jedným z najväčších lákadiel ľadového kúpeľa je výzva, aby ste odolali chladu: „Keď vystúpime z našej komfortnej zóny, pomôže nám to vybudovať si odolnosť a sebadisciplínu, ktoré sú nevyhnutné na zlepšenie nášho duševného zdravia,“ vysvetľuje a dodáva, že schopnosť zostať pokojný v doslovnom ľadovom kúpeli je naučená zručnosť, ktorú môžete použiť v iných oblastiach svojho života. 

Čítajte tiež: Sila ayurvédskych rituálov, ktorá zmení váš život: Vstávanie pred svitaním, meditácia, či očista studenou vodou

Ako urobiť ľadový kúpeľ správne? 

Ak chcete vyskúšať ľadový kúpeľ, naplňte si vaňu alebo veľkú nádobu studenou vodou a kockami ľadu. Zamerajte sa na teplotu medzi 50 až 59 stupňami pod nulou. Ak nemáte vaňu alebo nemáte čas ju naplniť, vždy sa môžete namiesto toho postaviť pod studenú sprchu, aby ste dosiahli podobný efekt. Podľa toho ako sa cítite, ponorte najskôr nohy, aby ste aklimatizovali telo alebo rovno sa do kúpeľa posaďte. Ako náhle je vaše telo ponorené, zhlboka sa nadýchnite a snažte sa zostať v pokoji: „Sústreďte sa na vodu, nie na pocit, ktorý vám hovorí, aby ste vystúpili. To je miesto, kde prichádza na rad mentálna odolnosť, vaša schopnosť sústrediť sa na jednu vec a nenechať sa vtiahnuť do nepohodlia vášho tela robí vrhanie sa oveľa jednoduchšie,“ opisuje. 

Ako dlho zostať v ľadovom kúpeli?

Ak idete skúšať ľadový kúpeľ prvýkrát, skúste v ňom  na začiatok stráviť jednu až dve minúty na ľade. Ako hovorí odborník, nemá zmysel tlačiť na pílu, ale ísť na to pekne pomaly. Ak ste už v ľadových kúpeľoch zbehlí, potom je ideálne z hľadiska zdravotných benefitov pre telo zostať v ňom od troch do desať minút. Ak už ste v ňom dlhšie, dajte si pozor na známky nepohodlia ako brnenie, nadmerná triaška, necitlivosť končatín, prstov. 

Neprehliadnite: Najnovšia praktika so 114 miliónmi vzhliadnutí na TikTok-u: Prečo by ste mali vyskúšať zvukové kúpele?

Ak potrebujete povzbudenie, skočte do toho 

Ľadový kúpeľ môže byť pokojne súčasťou vašej wellness rutiny. Môžete ho praktizovať tak často, ako sa naň budete cítiť: „Neexistuje žiadne presné množstvo kúpeľov, ktoré by sme mali robiť. Ak máte pocit, že potrebujete povzbudenie, hoďte sa tam. Možno zistíte, že je to váš nový obľúbený spôsob relaxácie,“ navrhuje na záver odborník. 

Praktizujete ľadový kúpeľ pravidelne ako súčasť vašej wellness rutiny?

spolu hlasovalo 80 ľudí

Áno
43
Nie
37