Presunúť na hlavný obsah

Čo sa deje s vaším telom, ak máte prebytok vitamínu C? Okrem tráviacich problémov môžu nastať aj tieto ďalšie

Zdravie a relax

Áno, aj to je možné, že máte v tele prebytok vitamínu C. V tele má práve tento vitamín vrátane antioxidačnej funkcie, produkcie kolagénu a imunitnej funkcie aj ďalšie dôležité. Naše telo si ho nedokáže vyrobiť samo, musíme ho do seba dostať. Avšak, čo sa deje, ak ho prijímame v rôznej podobe príliš veľa?

Veľmi vysoké dávky vitamínu C neprodukujú žiadne ďalšie výhody

Odborník pre portál bustle.com hneď na úvod hovorí, že vitamín C je esenciálny vitamín, ktorý si naše telo nedokáže vyrobiť samo. V tele zastáva mnoho dôležitých funkcií, predovšetkým tú antioxidačnú a imunitnú: „Na rozdiel od vitamínov rozpustných v tukoch, ktoré sa môžu ukladať v tele a spôsobovať vedľajšie účinky, vitamín C je rozpustný vo vode. Ako náhle má vaše telo to, čo potrebuje, jednoducho nadbytočné množstvo dostanete z tela von močom. To je dôvod, prečo veľmi veľké dávky vitamínu C v jednom na jedno zhltnutie nemajú tendenciu produkovať žiadne ďalšie výhody,“ hovorí odborník. Keďže sa však neukladá v tele, vysoké dávky tohto vitamínu nebývajú pre nás toxické. 

Mohlo by vás zaujímať: Najužitočnejšie vitamíny pre naše telo: Takto zistíte, ktoré vám chýbajú a bude sa vám žiť lepšie

Norma a tolerovateľná hranica vitamínu C 

Denne by sme podľa odborníka mali prijať cca 75 mg vitamínu C zo stravy. Ak nespĺňame túto normu, dopĺňame si ho aj pomocou výživových doplnkov stravy: „Tolerovateľná hranica vitamínu C pre dospelých je 2 000 mg, čo znamená, že ide o najvyšší možný príjem, ktorý pravdepodobne nepredstavuje žiadne riziko alebo nepriaznivé účinky. Čokoľvek viac ako to a existujú určité dôkazy, že to môže spôsobiť nevoľnosť a hnačku,“ objasňuje odborník. 

Pozor na výživové doplnky, ktoré už vitamín C obsahujú 

Príliš veľa vitamínu C môže spôsobiť aj problémy s bruchom. Hranicu príjmu vitamínu C nad 2000 mg denne prekročíte napríklad aj vtedy, ak beriete príliš veľa výživových doplnkov stravy, ktoré už obsahujú vitamín C. K tomu si dáte samostatný vitamín C v podobe tabletky plus prirátajte vitamín C, ktorý do seba dostanete formou stravy. Tak sa môžete ľahko dostať nad hranicu 2000 mg denne a koledujete si o vyššie spomínané zdravotné problémy. 

Čítajte tiež: Kombinácie doplnkov stravy, ktoré môžu byť nebezpečné: Na ktoré si dávať obzvlášť pozor?

Nadbytok vitamínu C a obličkové kamene? 

Niektorí odborníci poukázali okrem nevoľnosti aj na súvislosť nadbytku vitamínu C s tvorbou obličkových kameňov: „Jedna štúdia zistila, že vysoké dávky vitamínu C môžu zdvojnásobiť riziko u mužov, zatiaľ čo iné štúdie nepreukázali žiadnu súvislosť medzi vitamínom C a obličkovými kameňmi u žien a iné stále nenašli žiadnu súvislosť,“ prezrádza odborník. Avšak ako dodáva, vychádza sa z predpokladu, že keďže je väčšina obličkových kameňov tvorená zo šťavelanu vápenatého, oxaláty vo vitamíne C by mohli prispievať k obličkovým kameňom. 

Neprehliadnite: 10 potravín s vysokým obsahom zinku: Prečo je také dôležité ich pridať do svojho jedálnička?

Čítajte etikety a prijímajte vitamín  C predovšetkým z potravy 

Odborník na záver hovorí, že nemusíte mať obavy, ak by ste to aj raz s vitamínom C prehnali. Z väčšej časti je tento vitamín bezpečný. Dobrou správou je aj to, že väčšina ľudí prijíma vitamín C predovšetkým z potravy, nie výživových doplnkov stravy: „Je veľmi zriedkavé, že niekto získa príliš veľa vitamínu C len zo samotného jedla. Oveľa bežnejšie je, že ho budete mať prebytok z výživových doplnkov, napríklad prášky vitamínu C do nápojov, multivitamíny atď.“ Takže sa uistite, že čítate etikety a zároveň sa snažte získať väčšinu vitamínu C zo skutočných potravín, ovocia, zeleniny, predovšetkým z paradajok, citrusov, bobúľ a listovej zeleniny. 

Prijímate podľa vás denne dostatok vitamínu C práve zo stravy?

spolu hlasovalo 81 ľudí

Áno
46
Nie
35

- Najčítanejšie -