Presunúť na hlavný obsah

Kyselina hyalurónová, vitamín C či niacinamid. Čo vaša pleť skutočne potrebuje?

Krása

Denne na nás vyskakujú desiatky reklám, ktoré tvrdia, že práve tento produkt potrebujeme vo svojej rutine. To, ako sa vyznať v záplave funkčnej aj menej funkčnej kozmetiky, však pre vás už nemusí byť záhadou.

Niacinamid

Ak vás trápi pleť s rozšírenými pórmi, niacinamid je pre vás dokonalým riešením. Pomáha nielenže so zmiernením tvorby kožného mazu, redukcii vyrážok, no zároveň podporuje elasticitu pleti a zadržiavanie vody na pokožke - čím je pleť hydratovaná a vyživená. Túto látku môžete poznať tiež pod menom vitamín B3. Najčastejšie sa vyskytuje v kombinácii so zinkom, ktorý pôsobí protizápalovo a antibakteriálne. Na to, aby ste videli želané výsledky, je sérum potrebné používať denne aspoň po dobu dvoch - troch týždňov.

Prečítajte si: Oleje v kozmetike: Tieto benefity prinesú vašej pleti, podstatné je však zistiť, ktorý je pre vás najvhodnejší

Vitamín C

Vitamín C nie je zázračnou látkou len pre náš organizmus, ale aj pre pleť. Nájsť ho nemusíte len v sérach, ale aj rôznych iných prípravkoch - dôležité je však jeho správne skladovanie. V krémoch či iných podobných produktoch rýchlo zoxiduje, čím stráca svoj účinok, a tak je najlepšou variantou sérum - pozor, musí byť však v neprehliadnej fľaštičke, ktorá sa neotvára, ale nanáša striekaním či v ampulkách. Účinky vitamínu sú však doslova zázračné najmä pre ženy s pigmentovými škvrnami, nakoľko dokážu pravidelným absorbovaním vyrovnať tón pleti. Obľúbiť by si ich mala však každá, nakoľko vitamín C podporuje produkciu kolagénu, ktorý sa vekom z našej pokožky stráca a tým pádom spomaľuje starnutie a udržiava pleť mladú. Ďalším skvelým účinkom je taktiež rozjasnenie mdlej pleti už po niekoľkých dňoch. 

Retinol

Najobľúbenejšia látka, ktorú pozná zrejme každá žena, je retinol. Ten pôsobí ako zázrak nielen na problematickú, ale aj na starnúcu pleť. Tak isto, ako si dokáže poradiť s ťažkými prípadmi akné, má ako jediná látka dostatočnú silu na to, aby prevzala kontrolu nad miernymi vráskami. Retinol totiž urýchľuje obnovu kožných buniek, čím však spôsobuje fotosenzitivitu pleti. To znamená, že pri jeho pravidelnom používaní je potrebné vlastniť aj kvalitný krém s ochranným faktorom, nakoľko vám môžu na tvári vzniknúť pigmentové škvrny. V nízkych dávkach si túto látku môžete zakúpiť vo forme séra, vo vyšších vám zase pomôže vaša kozmetička.

Kyselina hyalurónová

Aj keď máte pocit, že táto látka sa vyslovene využíva v estetickom obore - konkrétne ako výplň do pier či iných častí tváre, pravdou je, že je to len jej časť. Zatiaľ čo sa vysokomekulárna využíva v chirurgii, nízkomolekulárna je mimoriadne obľúbená v kozmetickom priemysle. Jednoduché séra, či krémy, ktoré obsahujú nízkomolekulárnu kyselinu hyalurónovú sú mimoriadne obľúbené aj vďaka tomu, že táto látka je pre naše telo prirodzená. Stráca sa prirodzene s naším vekom, a tak by mala byť od najneskôr od 25-tich rokov našim každodenným spoločníkom pri dennej či večernej rutine. Pleť totiž nielenže hydratuje, ale podobne ako vitamín C, oddiaľuje vzniku nových vrások.

Neprehliadnite: Kávový peeling zažíva boom. Nie stále však našej pokožke pomáha

Kyselina salicylová

Ak vás trápi problematická pleť, najúčinnejšou látkou, ktorá sa môže využívať na každodennej báze, je jednoznačne kyselina salicylová. Nemusíte si nutne kúpiť séra, no najvhodnejšie by bolo, ak by ste po ruke predsa len jedno mali. Všetky kvalitné, hlboko čistiace produkty totiž túto látku obsahujú. Na rozdiel od väčšiny kyselín je tá salicylová rozpustná v tukoch, čo znamená, že nepôsobí len na povrchu. Preniká aj do pórov, ktoré bývajú pri problematickej pleti často krát upchaté kožným mazom. Salicylát sa postará o hĺbkové vnútorné čistenie a ďalších nečistôt. Okrem iného podporuje aj uvoľnenie keratínu a napomáha pri boji s ekzémom.