Presunúť na hlavný obsah

Retinol ako zázrak proti starnutiu. Ako ho používať a aké sú skutočne jeho účinky?

Krása

V posledných mesiacoch sú účinky retinolu vyzdvihované do nebies - niet sa čomu čudovať, je to jediná zázračná látka, ktorá si dokáže poradiť už s existujúcimi vráskami.

Retinol, ktorý by sme kľudne mohli nazvať aj vitamínom A, nie je látkou, ktorá by si na trhu objavila len tak znenazdajky. Jeho účinky boli skúmané viac než 40 rokov a to hneď desiatkami výskumov. Tie prišli, pre nás ženy, s potešujúcim výsledkom. Retinol má totiž naozaj blahodárne účinky - okrem toho, že vie pomôcť ženám s vráskami, sa totiž osvedčil aj v boji s akné či s pigmentovými škvrnami. V momente, keď retinol príde do styku s pokožkou, enzýmy v tele túto látku transformujú čo aktívnej formy vitamínu. A tá napríklad urýchľuje regeneráciu buniek ale zároveň aj stimuluje produkciu kolagénu či elastínu. 

Retinol možno zakúpiť vo forme séra. Veľmi dôležité je však už samotné balenie - retinolové produkty by mali byť stále vo vzduchotesných a neprehľadných obaloch. Ak sú totiž vystavené vzduchu alebo svetlu, ich účinok sa znehodnocuje. 

Prečítajte si: Menej vrások a pružnejšia pleť za štyri týždne: Kombinácia týchto troch vecí sľubuje zázraky na počkanie

Ako ho používať?

Mimoriadne dôležité je aj správne používanie retinolu. Táto aktívna látka je totiž pre pleť silná, a tak sa mnoho žien na začiatku môže stretnúť s rôznymi prejavmi pleti, akými sú lúpanie či začervanenie. Netreba to však vzdať, práve naopak. Retinol takto pôsobí na pleť z jediného dôvodu - a to tým, že starú vstvu pleti nahrádza novou. Nehovoriac o tom, že si vaša pokožka musí na silnú látku v prvom rade zvyknúť. Mimoriadne dôležité je, aby ste to však s retinolom zo začiatku príliš nepreháňali, na tvár ho zo začiatku stačí aplikovať raz za tri dni. 

V momente, kedy sa pre retinol rozhodnote, je pre vás nutnosťou používať krém s vysokým ochranným faktorom alebo SPF - a to dokonca aj v prípade, že ho budete používať teraz, v zimnom období, kedy sa slnko objavuje na oblohe len sporadicky. Retinoidy totiž spúšťajú fotosenzitivitu a nielenže sa vám môžu vytvoriť pigmentové škvrny, ale zároveň sa znižuje účinok samotného produktu. Žiaden anti-ageingový produkt totiž nebude účinný bez riadnej ochrany pleti. Používanie retinolu sa odporúča večer, po čistení pleti.

Neprehliadnite: Anti-age, hydratácia, či čistenie: Čo potrebuje vaša pleť, ak máte 20, 30, 40 je zásadný rozdiel

Kedy uvidím prvé výsledky?

Vo všeobecnosti tak, ako aj pri každom kozmetickom produkte, aj pri retinole si všimnite prvé účinky až po niekoľkých týždňoch. Do troch mesiacov však na sebe zbadáte viditeľné zmeny. Túto zázračnú látku si pochvaľujú najä ženy, ktoré trápia výrazné vrásky či akné. Retinol totiž vyhladzuje povrch pleti, zjednoducuje tón pokožky, ale aj zmenšuje zväčšené póry, ktoré trápia najmä ženy s mastnejšou pleťou. 

- Najčítanejšie -