Presunúť na hlavný obsah

Hyperpigmentácia: Strašiak, ktorý trápi aj mladé ženy. Čo je príčinou neestetických škvŕn a ako ich odstrániť?

Zdravie

Pigmentové škvrny nie sú problémom len starších žien. Čoraz častejšie s nimi bojuje aj mladšia generácia.

Zvýšená pigmentácia kože nie je nezvyčajným problémom, ale v poslednej dobe skôr veľmi častým, ktorý nepoteší žiadnu ženu. Hyperpigmentácia sa môže prejaviť v rôznych podobách od malých škvŕn až po rozsiahle mapy, ktoré môžu pokryť väčšiu časť pokožky. Z akých dôvodov sa objavujú svetlohnedé až čierne farby na našej pokožke?

Hyperpigmentácia, čiže zvýšená pigmentácia kože, je charakteristická zvýšenou produkciou farbiva bunkami na koži. Toto farbivo je dvoch typov. Prvý je melanín a produkujú ho špeciálne kožné bunky, pričom farbivo je hnedočiernej farby. Prejavuje sa napríklad pri opaľovaní. No nemusia sa vám tieto škvrny ukázať hneď. 

Prečítajte si: Potraviny, ktoré vášmu telu dodajú potrebný kolagén: Prejedzte sa k pleti bez vrások

Okrem slnka môžu hyperpigmentáciu spôsobovať aj iné faktory. Medzi najčastejšie patria práve:

Dedičnosť – aj vrodené dispozície môžu mať na vznik hyperpigmentácie určitý vplyv. Ak niekto z vašich rodinných príslušníkov bojuje s týmto problémom, je celkom možné, že vás čaká podobný scenár. 
Protizápalové zhnednutie – zmenu sfarbenia kože môžu vyvolať tiež kožné choroby. Medzi časté príčiny hyperpigmentácie patria napríklad bakteriálne infekcie či akné.
Hormonálna nerovnováha – hyperpigmentácia môže byť tiež následkom hormonálnej nerovnováhy v tele. V tomto prípade sa však môžete tomu vyvarovať napríklad užívaním kvalitných doplnkov stravy, ktoré svojimi účinkami pozitívne ovplyvňujú hladinu hormónov.

Neprehliadnite: Beauty novinky v duchu spomalenia starnutia: Tradičný rituál Japoniek, ktorý prebudí vašu pleť a vytiahne krásu zvnútra

Ako účinne bojovať?

Dobrá správa je, že na tento problém existuje riešenie. Horšia je, že to bude chcieť viac času, než myslíte. Ale trpezlivosť môže priniesť ruže, v tomto prípade krásnu pleť. V tomto boji vám pomôže kvalitná kozmetika s obsahom účinných látok, ktoré vašu pleť vybielia, dostatočne vyživia a navyše jej poskytnú ochranu. Pre starostlivosť o pleť je vhodné zvoliť najmä séra s obsahom kyseliny askorbovej, ktorá spomaľuje starnutie kože spôsobené vonkajšími vplyvmi a chráni bunky pred poškodením voľnými radikálmi. Kyselina askorbová je čistý vitamín C, ktorý je veľmi silným antioxidantom. Táto účinná látka odstraňuje pigmentové, ale aj starecké škvrny, červenkastú pokožku a dokonca prispieva aj k zlepšeniu aknóznej pleti. Kyselina askorbová je látka potrebná tiež pre obnovu buniek.

Mohlo by vás zajímať: Kruhy pod očami vám pridávajú vek: Poradíme vám spôsob, ako sa zbaviť tmavých vačkov až o 70%

Čo vám môže účinne pomôcť v boji s hyperpigmentáciou? Zopár tipov nájdete v priloženej fotogalérii.

- Najčítanejšie -