Presunúť na hlavný obsah

Ricínový olej pomáha na rast vlasov: Vlasová odborníčka vysvetľuje, ako správne aplikovať domácu terapiu

Krása

Je údajne niekoľko zázračných olejov, ktoré by mali byť vo vašej kúpeľni. Patrí medzi nej aj ricínový?

Ricínový olej poskytuje vlasom mimoriadnu hydratáciu, lesk a zabraňuje ich zamotaniu. Pravidelnou aplikáciou sa vaše vlasy stanú silnejšími. Je však veľmi dôležité správne olej na vlasy a vlasovú pokožku aplikovať, aby ste dosiahli čo najlepšie výsledky. Tiež predstavuje jeden z mnohých prírodných spôsobov liečby vypadávania vlasov. Existujú však nejaké vedecké dôkazy na podporu tvrdenia, že naozaj pomáha ricínový olej aj pri raste vlasov?

Dlhšie vlasy vďaka ricínu?

"Mastné kyseliny poskytujú vlasovým folikulom základné bielkoviny a výživné látky a zabraňujú zápalu vlasových folikulov," uvádza benefity ricínu vlasová odborníčka Brigitte Hill. Toto je fakt, ktorý je podložený a nemožno teda o ňom pochybovať. Zároveň dodala, že: "Medzi výhody používania ricínového oleja patrí zvýšený lesk vlasov, zvýšená flexibilita vlasu, zabezpečenie antimikrobiálnych vlastností."

Mohlo by vás zaujímať: Beauty novinky v duchu spomalenia starnutia: Tradičný rituál Japoniek, ktorý prebudí vašu pleť a vytiahne krásu zvnútra

To sú v podstate samé dobré správy. Tak môžeme mať vďaka tomuto oleju dlhšie vlasy? "Neexistujú žiadne štúdie, ktoré by ukazovali, že ricínový olej môže zvýšiť rast vlasov o viac ako 1 cm za mesiac, čo je štandard  pre rast vlasov. Mám však pacientov, ktorí mi stále hovoria niečo iné. Okrem toho že 90% ricínového oleja je tvorených kyselinou ricinolejovou mastnou, čo môže stimulovať receptor E2 prostaglandínu, čo môže následne viesť k rozšíreniu krvných ciev. Ak sa použije na pokožku hlavy, zvýšená dilatácia krvných ciev zvyšuje tok krvi bohatej na kyslík a na živiny do sily vášho folikulu, dermálnej papily alebo koreňa vlasov," udáva doktorka. 

Domáca terapia

Tak si to zhrňme, napriek tvrdeniam, že neexistujú štúdie, ktoré by potvdili túto teóriu, samotná doktorka verí, že používanie ricínového oleja môže mať efekt na dĺžku vlasov. A ako ho používať? Čo takto vyskúšať domáci zábal. Nezaručujeme, že budete mať dlhšie vlasy, ale rozhodne budú lesklejšie a zdravšie.

Potrebujete: 

  • ricínový olej (musí ísť o kvalitný olej lisovaný za studena)
  • iný olej na miešanie - takisto len lisovaný za studena, napr. arganový, avokádový, kokosový, jojobový, mandľový,...
  • horúcu vodu
  • misku
  • poháre
  • kúpaciu čiapku na vlasy (prípadne potravinársku fóliu)
  • uterák na hlavu 

Prečítajte si: Ideál krásy a falošné merítko sebadôvery: 79% dievčat vo svete sa považuje za krásne, na Slovensku len 4,4%

Postup: 

Ricínový olej je pomerne hustý, takže zmiešaním  s iným olejom sa dá ľahšie aplikovať. Skúste použiť tri diely ricínového oleja a jeden alebo dva diely iného oleja uvedeného vyššie. Všetky tieto oleje sú skvelé na vlasy. Nádobu, do ktorej prilejete oleje dôkladne pretrepte, aby ste všetko zmiešali.

Vložte následne do vody a počkajte, kým sa olej v nádobe prehreje. Nanášanie teplého oleja je omnoho efektívnejšie a príjemnejšie. Nikdy nezohrievajte olej v mikrovlnej rúre! Nechajte ju tam dve až štyri minúty. Uistite sa, že hladina vody je na rovnakej úrovni ako olej v nádobe. Taktiež dbajte na to, aby sa do nádoby nedostala žiadna voda a olej sa nenamočil.

Navlhčite si vlasy - to je dôležité, pomôžete tak lepšiemu vstrebávaniu oleja. Môžete si ich len postriekať vodou z fľaše s rozprašovačom. Vlasy by mali byť len navlhčené, v žiadnom prípade mokré!

Ponorte prsty do oleja a masírujte pokožku hlavy. Odporúčame tri až päť minút pomocou krúživých pohybov. Oleja nanášajte málo a priamo ku korienkom vlasov. Môžete použiť aj fľaštičku s kvapkadlom.

Olej naneste aj na zvyšok vlasov. Dajte si trochu oleja na prsty a naneste ho na dlane. Potom prechádzajte rukami po vlasoch. Opäť použite len málo oleja. Zabaľte vlasy do kúpacej čiapky.
Pokiaľ nemáte čiapku, môžete vlasy omotať potravinovou fóliu. Zabránite tak vysychaniu vlasov a olej môže v pokoji pôsobiť.

Omotajte horúci uterák okolo hlavy s kúpacou čiapkou. Uterák tohrejte namočením do veľmi teplej vody. Vyžmýkajte ho, aby ste z neho dostali nadbytočnú vodu a následne obtočte okolo hlavy na spôsob turbanu. Teplo z uteráka zvýši účinnosť ricínového oleja.

Olej nechajte na vlasoch pôsobiť 30 minút až 3 hodiny. Môžete ho tiež nechať pôsobiť cez noc, aj keď existuje len málo dôkazov, ktoré by dokazovali, že je to tak efektívnejšie. 

Keď si pôjdete umyť vlasy, vedzte, že môže chvíľu trvať, kým umyjete všetok olej. Niektorí ľudia zistili, že umývanie len kondicionérom a preskočenie šampónu je efektívnejšie ako používanie šampónu.

Neprehliadnite: Ženy a ich najväčší strašiak, vrásky. Toto sú najväčšie mýty, ktoré o nich počúvate, no veriť by ste im nemali

- Najčítanejšie -