Presunúť na hlavný obsah

Ideál krásy a falošné merítko sebadôvery: 79% dievčat vo svete sa považuje za krásne, na Slovensku len 4,4%

Krása

Šokujúce zistenie o vnímaní krásy nás slovenských žien, nás núti zamyslieť sa nad tým, prečo je naša sebadôvera taká nízka.

Vedeli ste, že až  90 % dospievajúcich dievčat na celom svete nie je spokojných so svojím vlastným telom a až 60 % mladých dievčat sa kvôli svojmu výzoru vyhýba pohybovým aktivitám? Prieskum v rámci Projektu Sebadôvery Dove ukazuje, že telo je zdrojom úzkosti a nízkeho sebavedomia aj u mladých Sloveniek. 

V rámci tohto projektu vznikol prieskum zaoberajúci sa mierou sebadôvery medzi Slovenkami vo veku 10 – 17 rokov. Výsledky ukázali, že až 33 % Sloveniek je nespokojných s vlastným telom. Dievčatá sa zdôverili, že práve ich telesný vzhľad je výraznou prekážkou, aby sa dokázali bez problémov prezentovať na verejnosti. 

Prečítajte si tiež: Kruhy pod očami vám pridávajú vek: Poradíme vám spôsob, ako sa zbaviť tmavých vačkov až o 70%

79 % dievčat vo svete sa považuje za krásne, na Slovensku len 4,4 %

Šokujúcim zistením prieskumu je, že len 48 % slovenských dievčat je hrdých na to, že sú dievčatá. Slovenky zaostávajú aj vo vnímaní vlastnej krásy, zatiaľ čo vo zvyšku sveta sa 79 % dievčat považuje za krásne, na Slovensku to o sebe povie len 4,4 % opýtaných.

Nebezpečným kritériom krásy medzi mladými Slovenkami sa stala štíhlosť, či dokonca až chorobná chudosť. Výsledky prieskumu Dove ukázali, že len 2,9 % mladých normálne vážiacich dievčat na Slovensku je spokojných so svojou váhou. Naopak teenegerky, ktoré vnímajú svoj vzhľad pozitívne majú podváhu. Dôkazom toho je až 42,5 % opýtaných. To, že je štíhlosť v slovenskom prostredí považovaná za kritérium krásy,  potvrdzuje aj fakt, že až 46 % opýtaných Sloveniek by si želalo byť ešte chudšími. 

Z týchto zistení je vidieť, že slovenské dievčatá svojou štíhlosťou a krásou podmieňujú svoju sebadôveru a spokojnosť. Svedčia o tom aj ďalšie štúdie, napr. minuloročný prieskum na bratislavských základných školách od športových trénerov z občianskeho združenia BENI klub. Výsledky prieskumu ukázali, že dievčatám chýba pohyb, majú zlú životosprávou a napäté vzťahy. Sprievodným javom je potom zanedbaná psychohygiena. Na tento zlý fakt preto zareagovali celoročným lifestylovým kurzom myTEEN, ktorý je určený pre dievčatá vo veku 11 - 15 rokov. 

Zakladateľka 

MyTEEN bude pozostávať z pohybových tréningov a stretnutí s mentormi, ktorí sú odborníci na poruchy príjmu potravy, sebapoškodzovanie, konfliktné vzťahy s rodičmi či okolím, nespokojnosť a nevyrovnanosť dievčat so sebou. Profesionálny tým lektorov bude navštevovať základné školy a bude pomáhať dospievajúcim Slovenkám na ceste ku zdravej sebadôvere. O najbližších termínoch a lokalitách náborov projektu sa môžete dozvedieť viac aj na ich webe.

„Za posledných 10 rokov sme sa stretli s mnohými prípadmi dievčat, ktoré o pohyb stratili záujem a svoj voľný čas trávia pasívne. Program sme preto pripravili na mieru potrieb súčasných teenageriek. Zisťovali sme, čo ich baví, pri akých pohybových aktivitách vytrvajú a zachytili sme aj ich potrebu o svojich trápeniach hovoriť. Veríme, že program bude poskytovať pre dievčatá novú príležitosť, ako sa realizovať, ale aj slúžiť ako prevencia pred rizikovým správaním. Takto sme sa  rozhodli bojovať za lepšiu budúcnosť našich dievčat ,” prezradila zakladateľka projektu MyTEEN, Andrea Čvapková.

Zo skúseností pracovníkov organizácie BENI Klub vyplýva, že dievčatá približne v 11-13 rokoch od pohybových aktivít upúšťajú, nemajú záujem o šport, okolie a uzatvárajú sa do seba. Sprievodným javom sú aj psychické problémy. Preto si projekt MyTEEN na spoluprácu prizval odborníkov ako známu detskú psychologičku Máriu Tóthovú Šimčákovú alebo Andreu Antalovú, ktoré stoja za Projektom sebadôvery Dove. Ten po celom svete pomáha už viac ako 15 rokov mladým dievčatám, rodičom, vychovávateľom, učiteľom a koordinátorom mladých so vzdelávaním v oblasti zvyšovania dôvery v samých seba.

Neprehliadnite: Slovenka Katka vymyslela 12-týždňový program Bubble Butt: Vyčarí vám dokonalú postavu aj bez posilňovne

Cieľom spolupráce projektov sebadôvery Dove a projektu MyTEEN  je motivovať slovenské dievčatá k pohybu a starostlivosti o svoje zdravie. Vzdelávať ich o zdravom životnom štýle, naučiť ich, ako dbať o svoju psychohygienu a s tým si vedieť vybudovať zdravú sebadôveru. Keďže obdobie dospievania nie je jednoduché ani pre rodičov, užitočné rady a tipy ako budovať sebadôveru nielen u dievčat ale aj chlapcov nájdete aj na webe dove.com/sebadovera alebo v príručke Sama sebou.

- Najčítanejšie -