Presunúť na hlavný obsah

Akupresúrny bod na hlave, ktorý funguje ako vypínač: Vďaka nemu docielite kvalitný spánok, keď už nič nefunguje

Zdravie a relax

Akupresúrny bod nazývaný aj Anmian vraj funguje ako vypínač na hlave. Má svoje miesto a význam v tradičnej čínskej medicíne. Všetko, čo musíte urobiť, je masírovať tento bod na hlave niekoľko minút a docielite ním to, s čím ma veľa ľudí problém.

Keď sa zdá, že už nič nezaberá, dokáže pomôcť ešte jedna vec 

Aj keď máte za sebou príjemnú večernú rutinu alebo zhltnete pár melatonínových podporných prostriedkov, nezaručí vám to, že zaspíte ľahko. Niekedy si stačí dať popoludňajšiu kávu a spánku sa nedočkáte. V takýchto chvíľach, keď sa zdá, že nič nezaberá, dokáže napokon pomôcť ešte jedna vec. Počuli ste už o akupresúrnom bode na hlave? 

Mohlo by vás zaujímať: Ak sa vám v noci nedarí zaspať, vyskúšajte tento trik: Vďaka nemu sa konečne zbavíte tohto problému

Anmian alebo pokojný spánok 

Ako informuje odborníčka, doktorka čínskej medicíny pre portál bustle.com, akupresúra je jednou z mnohých modalít používaných v tradičnej čínskej medicíne. Akupresúra využíva metódy tela na podporu relaxácie, wellness a regulácie: „Používa body na tele, označované ako akupunktúrne body, ktoré možno stimulovať pomocou tlaku, nazývaného akupresúra alebo vložením tenkých ihiel, nazývaných akupunktúra,“ objasňuje na úvod. Jedným z týchto bodov je tzv. Anmian, ktorý v preklade znamená pokojný spánok. Ide o bod, ktorý sa nachádza priamo za vašimi ušami: „Všetko, čo musíte urobiť, je masírovať oblasť niekoľko minút,“ hovorí. 

Čítajte tiež: Jin joga ako novodobá akupunktúra: Terapeutické cvičenie naberá na čoraz väčšej popularite, v čom sa líši od klasickej jogy?

Kvalita spánku pacientov s nespavosťou sa zlepší 

Ako prezrádza odborníčka ďalej, akupresúru si dokážete ľahko urobiť doma aj sami: „Na dosiahnutie terapeutického účinku to zvyčajne vyžaduje opakovanie a dôslednosť, ale môže to urobiť ktokoľvek, kedykoľvek a kdekoľvek.“ Tiež dodáva, že hoci existuje pomerne veľa akupresúrnych bodov, ktoré podporujú spánok, body umiestnené za ušami sa používajú na podporu relaxácie a upokojenia mysle, čo sú obe nevyhnutné súčasti zaspávania: „Štúdie ukázali, že keď sa použije tento bod, zlepší sa kvalita spánku pacientov s nespavosťou,“ dodáva. 

Neprehliadnite: DNA, prostredie alebo životný štýl: Je byť zlým spáčom vecou genetiky či iných vecí?

Kde presne nájdete akupresúrny bod Anmian pre lepší spánok? 

Uložte sa pohodlne do postele. 
Za oboma ušnými lalôčikmi nahmatajte tvrdú, vyčnievajúcu kosť.
Nájdite vrchol zaoblenej kosti smerom dole.
Nechajte svoje prsty zájsť dozadu za kosť smerom ku krku do mäkšieho drieku.
To mäkké miesto je spomínaný tlakový  akupresúrny bod Anmian.
Začnite ho jemne masírovať.
Pokračujte v masírovaní v malých kruhoch a päť alebo viackrát sa zhlboka nadýchnite. 
Doprajte si pár minút na odpočinok a spánok.
Ak ste stále hore, zopakujte cyklus ešte raz až dvakrát.

Vyskúšali ste už niekedy účinky akupresúry, tradičnej čínskej medicíny, na vlastnom tele?

spolu hlasovalo 98 ľudí

Áno
61
Nie
37

 

 

- Najčítanejšie -