Jin joga ako novodobá akupunktúra: Terapeutické cvičenie naberá na čoraz väčšej popularite, v čom sa líši od klasickej jogy?
Je viacero druhov jogy, tie najrozšírenejšie a zároveň najobľúbenejšie sa bežne cvičia v štúdiách, do ktorých ráno alebo večer prichádzame s jasným cieľom - uvoľniť sa a načerpať novú energiu, aby sme sa cítili silnejšie a mladšie. Zároveň však chceme byť v harmónii so svojím telom, vypustiť všetky myšlienky a zahĺbiť sa do toho vnútorného ticha. A tu prichádza na pomoc jin joga, protipól dynamického cvičenia.
Jin joga je spomedzi všetkých druhov jogy iná, lepšie povedané výnimočná. Nesústredí sa na výkon, flexibilitu ani posilnenie svalstva, jej podstata spočíva v celkovom utíšení a spomalení.
Ako akupunktúra bez ihly
Ak by sme jin jogu mali k niečomu prirovnať, tak k akupunktúre. Jin joga nás totiž podobne ako táto alternatívna medicína ovplyvňuje ako celok. Preniká do hlbších štruktúr tela (kostí, kĺbov, šliach, väzov či fascií), pričom harmonizuje aj tok životnej energie prúdiacej v našich orgánoch.
Je postavená na statike, nie dynamike. Väčšina jinových pozícií je pasívneho charakteru a praktizujú sa na zemi - v sede alebo ľahu. Všetka energia sa vkladá do koordinovaného dýchania a schopnosti udržania zaujatej polohy, tá sa drží minimálne tri minúty. Len vtedy v našom organizme dochádza k spomínaným ozdravným procesom tela, mysle i duše.
Neprehladnite: Joga verzus strečing: Nová štúdia hovorí o tom, ako získať rovnováhu a duševnú pohodu
Dopĺňa ostatné štýly jogy
Jin joga je o tom, aby sme sa zastavili a vytvorili si priestor na regeneráciu, uvoľnenie a hĺbkové vnímanie svojho vnútorného sveta. Odvíja sa od taoistického poňatia energie jin a jang, opozitných a súčasne doplňujúcich sa princípoch v prírode a živote.
Prečítajte si aj: Zatmenie Mesiaca v splne smeruje priamo k nám: Toto prináša pre každé znamenie zverokruhu
Tým, že jin joga je taká pokojná až meditatívna, perfektne dopĺňa jangové dynamické štýly jogy ako ashtanga, akrojoga, vinyasa či powerjoga.