Presunúť na hlavný obsah

DNA, prostredie alebo životný štýl: Je byť zlým spáčom vecou genetiky či iných vecí?

Lifestyle

Je byť človekom s ľahkým spánkom genetické? Alebo zohrávajú v tomto smere svoju rolu aj iné faktory? Vzhľadom k tomu, že približne 30 % dospelých zápasí s krátkodobou poruchou spánku a približne 10 % ľudí trpí priamo poruchou spánku, veľa z nás by zaujímala odpoveď na túto otázku, čo poviete?

Pokúšali ste sa niekedy zaspávať už tak dlho, že ste si na chvíľu pomysleli, že v tom musí byť vaša DNA, že zle spávate? Je na vine skutočne DNA, váš životný štýl či vonkajšie prostredie? Špičkoví odborníci na spánok, ktorých oslovil portál mindbodygreen.com, má v tom jasno. 

Spánok... príroda alebo výchova?

Ľudia chcú podľa odborníkov vedieť, či sú predurčení k tomu, aby sa napríklad u nich rozvinula choroba ako je rakovina prsníka, prostaty, Alzheimerova choroba či dokonca alkoholizmus. Prečo? Pretože ich majú v rodine, nevedú podľa nich dobrý životný štýl alebo možno majú genetické predispozície, riziko. Rovnako to chcú vedieť aj vtedy keď príde reč na spánok: „Pri niektorých ochoreniach zisťujeme, že prostredie zohráva neskutočne silnú rolu. Napríklad len asi 5 % rakovín možno vysvetliť samotnou genetikou. Ale čo keď príde na spánok? Sú niektorí z nás skutočne predurčení byť „zlými spáčmi“ vďaka našej DNA alebo naše prostredie a životný štýl ovplyvňujú náš odpočinok viac, ako si uvedomujeme?“ Pýtajú sa. 

Mohlo by vás zaujímať: Iba 10% ľudí má tento vzácny spánkový vzorec: Čo to pre vás znamená, ak ste jedným z nich?

Myšlienka byť „zlým spáčom“ má svoje opodstatnenie v genetike

Odpoveď znie, že  myšlienka byť „zlým spáčom“ má svoje opodstatnenie v genetike. Inými slovami, ak máte rodiča alebo starého rodiča, ktorý má problémy so spánkom, určite máte väčšiu šancu zažiť to isté: „Existuje rastúci počet výskumov, ktoré ukazujú, že gény zohrávajú úlohu pri načasovaní spánku, kvantite a kvalite spánku... Vieme, že gény ovplyvňujú, koľko spánku môže človek potrebovať, a tiež načasovanie spánku, čo znamená, či ide o nočnú sovu alebo ranné vtáča,“ prezrádzajú. Podľa jedného z nich môže genetika tiež predstavovať 31% až 58% pravdepodobnosti, že človek zažije nespavosť. 

Avšak, gény nie sú váš osud

Napriek tomu, že v hre sú genetické faktory, pokiaľ ide o spánok, neznamená to, že niekto je predurčený k tomu, aby trpel celý život zlým alebo ľahkým spánkom. Odborníci pripúšťajú, že aj spôsob, akým žijeme, má vo všeobecnosti obrovský vplyv na naše zdravie: „Napríklad prelomová štúdia zverejnená v roku 2020 ukázala, že päť faktorov životného štýlu môže znížiť riziko predčasného úmrtia o 38 % – bez ohľadu na genetiku,“ objasňujú. Spánok nie je výnimkou. Genetická predispozícia totiž neznamená, že budete mať hrozný spánok. Znamená to, že na to máte nábeh.

Čítajte tiež: Najlepší čas, kedy ísť spať podľa spánkového lekára: Vďaka tomuto si podľa odborníka zlepšíte život

Problém so spánkom udržiavajú pri živote aj vaše myšlienky 

Odborníci tiež odporúčajú 5 spôsobov ako môžete optimalizovať svoj spánok. Napríklad sa môžete pokúsiť zmeniť svoje myšlienky. Myšlienka, že som zlý spáč môže sama o sebe spôsobiť viac škody než úžitku a stať sa proroctvom: „Ak si niekto myslí, že má zlý spánok, potom sa to môže stať pravdou. K tomu sa pridruží strach zo spánku, používanie kofeínu na prebudenie počas dňa alebo používanie alkoholu alebo iných medikamentov na podporu spánku... Problém so spánkom môže byť spočiatku genetický, ale zvyčajne ho udržiavajú pri živote vaše myšlienky a činy okolo spánku,“ vysvetľujú ďalej. 

Pozor na spánkovú hygienu

Ak sa chcete vymaniť z tohto začarovaného kruhu, skúste si napríklad dávať pozor aj na spánkovú hygienu: „To zahŕňa návyky ako je udržiavanie konzistentného režimu spánku, minimalizácia používania alkoholu a kofeínu, regulácia vystavenia svetlu a tme vo vhodnom čase a pravidelná fyzická aktivita,“ hovoria a dodávajú, že aj výber jedál večer pred spaním zohráva rolu. 

Neprehliadnite: Toto je najlepší čas prestať piť vodu, aby ste mali lepší nočný spánok: Je to skôr než si myslíte...

Nič také ako dobrý spánok neexistuje 

Za úvahu stojí aj to, že váš spánkový problém môže byť aj vecou zdravia. Môžete jednoducho navštíviť lekára a ubezpečiť sa, že nemáte žiadne zdravotné problémy, ktoré by poukazovali práve na problém so spánkom. No tiež si musíte uvedomiť, že nič také ako dokonalý spánok neexistuje: „Je dôležité si uvedomiť, že potreby a kvalita spánku kolíšu a nič také ako dokonalý spánok neexistuje. Zamerajte sa na optimalizáciu toho, čo môžete, ale netrápte sa tu a tam nekvalitným spánkom,“ dodávajú odborníci na záver.