Presunúť na hlavný obsah

Checklist šťastných ľudí: Držte sa týchto vecí a váš život bude presne taký, po akom ste vždy túžili

Zábava

Kedy ste sa naposledy zamysleli nad tým, čo vás robí šťastnými? Ak si na túto otázku neviete odpovedať je to chyba. A mali ste to okamžite napraviť.

Viete, že si môžete vybrať, aby ste boli šťastní? Áno, nemôžete si len tak povedať: Buď šťastný a magicky sa takýmto človekom stať. No dokážete si vybrať presvedčenia, myšlienky a činy, ktoré k vášmu šťastiu povedú. Osvojte si checklist šťastných ľudí. Tri základné body sú alfou a omegou, od ktorých sa všetko odvíja!

1. Za svoje šťastie si zodpovedný sám

Kedysi ešte Aristoteles povedal, že iba šťastie si zaslúži byť naším najvyšším cieľom. Ak chcete v dostatočnej miere maximalizovať svoje šance byť šťastný, urobte si z toho svoj hlavný cieľ. Integrujte všetky ostatné ciele okolo tohto centrálneho. Základom je tiež pochopiť, že šťastie sa líši od potešenia. Nie je krátkozraké alebo sebecké ako môže byť potešenie. Šťastie si vyžaduje lásku, osvietenie, pravdu a v neposlednom rade vnútorný balance a harmóniu. 

Mohlo by vás zaujímať: Starostlivosť o vaše srdce môže v budúcnosti spomaliť starnutie vášho mozgu: O čom hovorí nová štúdia?

Žiadna iná osoba alebo vonkajší jav vás nemôžu urobiť šťastnými alebo nešťastnými. Svoje šťastie riadite vlastnými myšlienkami a činmi. To je v úvode naozaj podstatné pochopiť. 

2. Bezpodmienečne miluj seba a najbližších

Dôležitým prvkom šťastia je bezpodmienečná láska k sebe a ostatným. Láska a šťastie idú ruka v ruke. Pocit lásky je šťastný pocit, teda v určitom zmysle predstavuje podstatu šťastia. Milovať niekoho, znamená urobiť si jeho život vlastnou vysokou prioritou. A to nemusí byť vždy najľahšie. Avšak takéto rozhodnutie je praktické uplatnenie lásky k sebe a iným. Aby ste si rozvinuli svoju sebaúctu, dobre sa o seba starajte v každej oblasti svojho života – zdravie, kariéra, vzťahy, cestovanie, financie, duchovný život. 

Bezpodmienečná láska dokáže prekonať kritiku, negativitu a nefunkčné zaobchádzanie od ostatných. Milovať seba a druhých bezpodmienečne znamená nájsť v sebe a iných niečo krásne a hodnotné bez ohľadu na to, akí sme alebo čo sme urobili.

Bez ohľadu na to, ako veľmi sme zlyhali alebo urobili zlé, či nezmyselné veci. Netreba si všímať, čo si o nás kto myslí. Stále sme hodní našej vlastnej lásky a stále sme hodní urobiť zo šťastia najvyšší cieľ.

2. Hľadaj empatiu a rovnováhu

Hľadajte rovnakú hlbokú empatiu pre seba aj ostatných. Naučte sa pochopiť každý uhol pohľadu seba aj okolia, rešpektujte svoju vlastnú rovnováhu medzi potenciálnymi vnútornými konfliktmi, ako je práca verzus hra, dávanie verzus prijímanie alebo zameranie sa na minulosť verzus prítomnosť, či budúcnosť.

Neprehladnite: Potravina číslo 1 pre zdravie nášho mozgu: Nutričný psychológ odhaľuje prečo

Snažte sa dosiahnuť rovnováhu medzi duševnými, fyzickými, spoločenskými a inými aktivitami každý deň. Jedine vtedy si dovolíte byť šťastnými.

Každý deň si napíšte za čo ste vďační. Čo vás potešilo, na čo ste hrdí a pyšní. V čase krízy sa k týmto riadkom vracajte. Postupne sa naučíte, že toto je cesta k tomu ako byť spokojní a šťastní v rôznych fázach života

- Najčítanejšie -