Presunúť na hlavný obsah

Vzťah človeka a jeho zdravia sa stále vyvíja: Čo by ľudia mali očakávať od zdravia v tomto roku?

Zdravie a relax

Vzťah medzi človekom a zdravím sa neustále vyvíja. Keď príde reč na to ako žiť čo najzdravšie, dopátrate sa rôznych trendov, výstrelkov aj hlúpostí. Covid nepochybne zamiešal karty spôsobom, aký sme možno nečakali. Mnohí z nás si teda kladú otázku, čo by pre nás v zdraví malo byť momentálne skutočne dôležité?

Holistické zdravie ďaleko presahuje fyzické

Ako informuje portál bustle.com, ako ľudské bytosti nie sme ani zďaleka jednorozmerní a to isté platí, keď hovoríme o našom zdraví. Prieskum istej americkej spoločnosti zistil, že respondenti si veľmi dobre uvedomujú prepojenie mysle a tela, pričom ako definície zdravia uvádzajú „pravidelné cvičenie“ (32 %) a „byť emocionálne šťastný“ (24 %). Ono sa to však, ako vieme, ľahko hovorí, ale ťažšie k tomu dopracováva. Ako nájsť rovnováhu? Stres je neprekvapivo hlavným odstrašujúcim prostriedkom pre psychické zdravie. Medzi najstresujúcejšie aspekty života medzi účastníkmi prieskumu patria obavy o fyzické zdravie (48 %), hospodárstvo (43 %), financie (41 %), zamestnanie (40 %) a osobné povinnosti (32 %),“ uvádza portál prvý z najdôležitejších zdravotných cieľov pre tento rok. 

Mohlo by vás zaujímať: Vplyv dlhodobého stresu na naše telo: Čo sa s ním skutočne stane, ak ho ignorujete?

Fyzické zdravie je rovnako dôležité a náročné

53 % respondentov tohto prieskumu  uviedlo, že od začiatku ochorenia COVID-19 berú svoje zdravie vážnejšie. Títo istí ľudia však uvádzajú aj to, že to, čo bráni ich fyzickému zdraviu je aj udržiavanie rodinných a opatrovateľských povinností (17 %), romantický život (14 %) a priateľstvo (11 %). Toto sú ich hlavné problémy. O to dôležitejšie je, aby sme si našli čas aj pre seba, na starostlivosť o seba: „Jedným z najlepších spôsobov, ako urobiť tento čas trvalou súčasťou vášho dňa, je naplánovať si ho a urobiť z neho zvyk,“ odporúča portál ďalší zdravotný cieľ tohto roka, ktorého by sme sa mali držať. 

Čítajte tiež: Rozdiel v zdraví medzi mužmi a ženami existuje: Viac než polovica žien sa domnieva, že boli preto nesprávne diagnostikované

Vonkajšia podpora pomáha udržiavať návyky

Podľa tohto prieskumu 44% respondentov tvrdí, že si od vypuknutia pandémie koronavírusu do určitej miery osvojili dobré návyky. 66 % z nich uvádza, že si do svojej každodennej rutiny osvojili aspoň päť nových návykov. Medzi ne rozhodne patrí napríklad také písanie denníka, meditovanie, cvičenie jogy, chodenie na dlhé prechádzky, experimentovanie so striedmosťou a ďalšie, čo uznáte za vhodné v rámci svojich návykov. Zaujímavosťou však je, že väčšine respondentov sa podarilo udržiavať dobré návyky nie samým od seba, ale vďaka podpore rodiny a priateľov: „Podpora od rodiny a priateľov bola kľúčom k udržaniu zodpovednosti, zatiaľ čo 25 % uvádza odborníkov v oblasti duševného zdravia ako pozitívny vplyv a 24 % pripisuje svoj úspech programom digitálneho zdravia,“ hovorí na margo posledného zdravotného cieľa v tomto roku portál. 

Neprehliadnite: Mileniáli sú generáciou terapie: Generácia Z je však témam duševného zdravia otvorená

Bez ohľadu na to ako momentálne vyzerá váš vzťah k zdraviu, prístup k vlastnej pohode z holistického hľadiska je prvým krokom k dosiahnutiu cieľov, vďaka ktorým sa budete v roku 2023 cítiť po zdravotnej stránke ako svoje najlepšie ja. Vyskúšajte to! 

 

- Najčítanejšie -