Presunúť na hlavný obsah

4 najlepšie diéty, ak chcete žiť dlho: Podľa najnovšieho výskumu sú v hre tieto

Zdravie a relax

Najnovší výskum dlhovekosti v spojitosti so stravovaním, priniesla Harvardská univerzita. Vďaka týmto konkrétnym 4 spôsobom diét či stravovania získate viac energie, udržíte si správnu váhu, chránite sa pred rôznymi ochoreniami a máte tým pádom aj väčšiu šancu žiť dlhšie. O ktorých je reč?

Štúdia dlhá 36 rokov priniesla tieto výsledky 

Ako informuje portál minbodygreen.com, Harvardská univerzita robila výskum dlhých 36 rokov. Výskumníci analyzovali údaje od viac než 75 000 žien a 44 000 mužov, pričom hľadali súvislosti medzi špecifickými stravovacími návykmi, dodržiavaním týchto vzorcov a dlhodobými zdravotnými výsledkami. Sledovaní účastníci vypĺňali zdravotné dotazníky každé 4 roky a na začiatku štúdie žiaden z nich nemal kardiovaskulárne ochorenie ani rakovinu: „Výsledkom výskumu sa zistilo, že účastníci, ktorí dosiahli vyššie skóre v dodržiavaní jedného zo štyroch zdravých stravovacích návykov, mali o 20 % menšiu pravdepodobnosť úmrtia počas obdobia štúdie. Tiež zaznamenali výrazne nižšiu mieru kardiovaskulárnych ochorení, rakoviny a respiračných ochorení ako účastníci s nižším skóre adherencie,“ cituje výskumníkov spomínaný portál. 

Mohlo by vás zaujímať: Japonské tajomstvo dlhovekosti z ostrova Okinawa: Sú ním tieto 4 potraviny, ktoré tam ľudia jedia

O ktorých 4 konkrétnych spôsoboch stravovania či diétach je reč? 

Stredomorská diéta

Stredomorská strava sa už desaťročia pokladá za jednu, ak nie práve za najzdravšiu na svete. Zahŕňa konzumáciu potravín s vysokým obsahom antioxidantov ako je ovocie a zelenina, a zdôrazňuje dôležitosť obilnín, fazule, strukovín, orechov, semien, olivového oleja, bylín a korenín. Táto diéta vám tiež dovoľuje jesť v obmedzenom množstve hydinu, vajcia, syry, jogurty. 

Rastlinná strava 

Rastlinná strava je presne to, čo naznačuje jej názov... strava, ktorá sa zameriava iba na potraviny pochádzajúce z rastlín, nie zvierat. To znamená orechy a semená, ovocie a zelenina, strukoviny a obilniny. Jedáci rastlinnej stravy sa striktne vyhýbajú pridanému cukru, umelým prísadám v potravinách. Samozrejme, nie je práve pre každého, pretože si vyžaduje aj skutočné sebazaprenie a disciplínu. Každopádne určite nebude na škodu, keď ju vyskúšate aspoň dočasne ako formu očisty. 

Čítajte tiež: 5 výživných a podceňovaných zelených potravín: Ktorá z nich je najbohatšia na živiny?

Tradičná zdravá strava

Tradičná zdravá strava bola vyvinutá z Diétnych smerníc konkrétne pre Američanov a podporuje rovnako rastlinnú stravu, ale aj konzumáciu chudých živočíšnych produktov. Ráta tiež so zníženým príjmom spracovaného mäsa či zápalových tukov v podobe transmastných kyselín a alkoholu. Jedáci tejto stravy musia tiež rátať so skončením jedenia cukru, vrátane jednoduchých cukrov v ovocí. 

Harvardský index alternatívneho zdravého stravovania

Táto diéta bola vyvinutá samotnými výskumníkmi z Harvardu špeciálne pre túto štúdiu a zahŕňala hodnotenie rôznych potravín z hľadiska ich spojenia s rizikovými faktormi chronických ochorení. Inak povedané, táto strava je veľmi podobná stredomorskej strave, pretože podporuje konzumáciu zeleniny, ovocia, strukovín, rýb a zdravých tukov. Jej gro však spočíva v tom, že odporúča vyhýbať sa zemiakom v akejkoľvek podobe, ovocným šťavám a rafinovaným obilninám.

Neprehliadnite: Tri TOP potraviny podľa kardiológa pre dlhý život: Posledná vás naozaj prekvapí

Jedno majú spoločné všetky diéty 

Každopádne, výskum tiež na záver zdôrazňuje a opakuje, že dlhodobé dodržiavanie stratégie zdravého stravovania môže mať obrovský vplyv na vaše zdravie. Mali by sme zdvojnásobiť naše zdravé stravovacie návyky. Všetky tieto spomínané diéty obsahujú celozrnné výrobky, ovocie, zeleninu, orechy a strukoviny: „A výhody takejto stravy môžu byť doplnené ďalšími faktormi životného štýlu. Napríklad užívanie probiotického doplnku vám môže pomôcť zabezpečiť, že budete využívať všetky výhody týchto potravín nabitých živinami,“ cituje záver výskumu či štúdie portál mindbodygreen.com.