Presunúť na hlavný obsah

Tabata a jej skvelý vplyv na srdce: Toto sú jej 3 najväčšie zdravotné benefity pre telo

Zdravie a relax

Tabata ako jedinečná forma kardiovaskulárneho cvičenia prináša veľa zdravotných benefitov oproti ostatným druhom fyzického cvičenia. Je jedným z najznámejších protokolov HIIT cvičenia a cvičiť ju môžete v telocvični, vonku, od šprintu až po vzpieranie. V čom tkvú jej najväčšie zdravotné benefity pre telo?

Cieľom je dosiahnuť 100% maximálnej intenzity 

Tabata tréning je forma vysokointenzívneho tréningu, ktorý zahŕňa osem kôl. Každé kolo pozostáva z 20 sekúnd intenzívnej aktivity, po ktorej nasleduje 10 sekúnd odpočinku. Cieľom tohto druhu kardiovaskulárneho cvičenia je dosiahnuť, aby ste cvičili na 100 % maximálnej intenzity. Už na konci štyroch minút alebo ôsmich kôl by ste mali mať pocit, že ste úplne vyčerpaní. 

Mohlo by vás zaujímať: Vytvaruje postavu, zlepší ohybnosť: Návod, ako sa vďaka strečingu dostať do formy. Držte sa týchto pravidiel

Tabata rýchlo zvýši metabolizmus a tep, čo trvá aj po cvičení 

Tabata tréning zvýši vašu srdcovú frekvenciu v krátkom čase. Keďže vystupujete na takej vysokej úrovni intenzity, vaše telo musí pracovať oveľa tvrdšie, aby udržalo krok. Jedna štúdia preukázala, že toto cvičenie vám môže pomôcť spáliť 15 kalórií každú minútu. Tabata vám rýchlo zvýši metabolizmus a tep, čo trvá aj po skončení samotného cvičenia. To znamená, že vaše telo bude pokračovať v spaľovaní tukov počas dňa.

Čítajte tiež: Počuli ste už o technike boxového dýchania pre zdravie tela? Celá technika spočíva v počítaní do štyri

Chráni svalové tkanivo

Ako informuje portál marca.com, pri chudnutí alebo diéte existuje riziko, že stratíte nielen tuk, ale aj svalovú hmotu. Práve tabata tréning je skvelý na rozvoj a ochranu svalového tkaniva: „Výsledkom je, že pomer vašej čistej telesnej hmoty k tuku stúpa a výberom cvičení, ktoré maximalizujú prepracovanú svalovú hmotu, sa svalové tkanivo môže zväčšiť,“ hovorí portál. 

Neprehliadnite: Nový trend, ktorý treba vyskúšať: Hot jóga nepomáha len udržaniu rovnováhy, ale aj postavy

Zvyšuje anaeróbne a aeróbne kapacity

„Anaeróbna kapacita predstavuje maximálne množstvo energie, ktoré dokáže naše telo vyprodukovať pri nedostatku kyslíka. Zatiaľ čo aeróbna kapacita je mierou schopnosti pľúc a srdca dostať kyslík do tela,“ objasňuje portál na záver.  

Venujete sa aj vy aktívne tabata tréningu?

spolu hlasovalo 62 ľudí

Áno
34
Nie
28

- Najčítanejšie -

Najväčší dom nábytku na webe