Vaša rodinná história zanecháva stopy: To je jedna z 5-tich vecí, ktoré by ste mali vedieť o genetickom testovaní
Pokroky v genetickom testovaní nám dnes umožňujú získať veľa dôležitých informácií o našej genetickej výbave, zdraví. Naša rodinná história zanecháva tiež stopy. No to je len jedna z piatich dôležitých vecí, ktoré by ste mali o testovaní DNA vedieť. Ktoré sú ďalšie?
Možno sa pýtate, či je genetické testovanie pre vás to pravé
Posledné roky priniesli v oblasti genetického testovania skutočné pokroky. Ako informuje postál agegracefullyamerica.com, v skutočnosti dnes môžeme testovať viac než 100 chorôb pred tehotenstvom alebo predpovedať rakovinu ešte skôr než sa rozvinie: „Výskumníci tiež používajú testovanie DNA na lepšie zacielenie reakcií na lieky na rôzne stavy,“ dodáva portál. Možno si hovoríte, či je práve pre vás genetické testovanie to pravé, čo by ste chceli urobiť. Ak ho zvažujete, majte na pamäti týchto päť vecí, ktoré by ste o ňom mali vedieť.
Mohlo by vás zaujímať: Rodičia, pozor! Očkujte svoje deti bez rizika. Vieme, ako na to!
Vaša rodinná história ponúka stopy
Dôkladné preskúmanie vašej rodinnej histórie môže poskytnúť vodítka potrebné k celkovým genetickým predispozíciám. Ochorenia v rodine, zdravotné problémy ako je napríklad rakovina prsníka. Jednoducho testovanie vám pomôže lepšie pochopiť prípadné riziká pre vás, vaše deti. Všimnite si prípadné opakujúce sa vzorce u rodinných príslušníkov viacerých generácií: „Rozpoznanie dedičných vzorcov choroby môže pomôcť celej rodine. Je dôležité pozrieť sa na zdravotnú anamnézu na oboch stranách rodiny. Napríklad, pokiaľ ide o dedičnú rakovinu prsníka, strana rodiny vášho otca je rovnako dôležitá. Väčšina žien si neuvedomuje, že môžu zdediť gén rakoviny prsníka od svojho otca,“ vysvetľuje portál.
Výsledky môžete použiť na plánovanie
Genetické testovanie vám môže pomôcť si veci naplánovať. Napríklad také tehotenstvo. Najmä v prípade, ak sa bojíte dedičných ochorení či neduhov, ktoré by vaše dieťa mohlo zdediť. K tomuto slúži tehotenský skríning, v ktorom sa prostredníctvom vašej krvi môžete dozvedieť o prípadných genetických chorobách svojho potomka: „Do skríningu nosičov môže byť zahrnutých viac ako 100 zriedkavých, ale významných genetických chorôb ako je cystická fibróza, spinálna svalová atrofia, Hurlerov syndróm a Wilsonova choroba,“ hovorí portál.
Čítajte tiež: Komu hrozí riziko ochorenia rakoviny hrubého čreva a konečníka? Doktor Bukovský prezradil rizikové faktory
Nositelia genetických chorôb sú často zdraví
Nosičom genetického ochorenia je zvyčajne zdravý jedinec: „V závislosti od typu ochorenia môže nosič zostať zdravý, no môže preniesť riziko ochorenia na budúce generácie, ako je to v prípade cystickej fibrózy a spinálnej svalovej atrofie... Mnohí z nás sú nositeľmi zriedkavých chorôb a nevieme to, kým nie sme testovaní,“ prezrádza portál ďalej. Treba spomenúť aj preskakujúce generácie, kedy ochorenie preskočí o generáciu a viac. Vyskytuje sa to predovšetkým u recesívnych chorôb: „Aby sa recesívne ochorenie prejavilo, mama aj otec musia byť nositeľmi rovnakého vzácneho génu. Niekedy sa ľudia rozhodnú nepokračovať v skríningu nosičov, pretože nemajú žiadnu rodinnú anamnézu, ale je dôležité poznamenať, že viac ako 80 percent detí s genetickými chorobami sa rodí rodičom bez predchádzajúcej histórie v ich rodinách.“
Genetickí poradcovia vám môžu pomôcť orientovať sa vo výsledkoch
Práve genetickí poradcovia sú odborníci, ktorú chápu to, že každý človek má svoj vlastný súbor hodnôt, životných cieľov a skúseností. Práve tí vám môžu uľahčiť rozhodovanie o genetickom testovaní. Pomôcť vedia osobne aj telefonicky.
Neprehliadnite: Akú genetickú informáciu si so sebou nesieme a čo všetko vplýva na našu krásu?
Je prekvapivo dostupné a často kryté zdravotným poistením
Nebolo to tak vždy. Len pred pár rokmi ste mohli minúť na testovanie jednej genetickej choroby stovky eur. Avšak pokroky v technológiách DNA pomohli znížiť náklady na genetické testovanie, takže dnes laboratóriá za rovnakú alebo nižšiu cenu ponúkajú testy DNA pre veľké skupiny genetických chorôb. Veľkým plusom je aj to, že mnohé poisťovne prikladajú genetickému testovaniu pri prevencii nástupu choroby toľkú vážnosť, že ich aj plne hradia.