Presunúť na hlavný obsah

Metabolický vek hovorí, koľko rokov je nášmu telu: Vypočítajte si, ako ste starí v porovnaní s vekom a ako toto číslo znížiť

Zdravie

Metabolický vek ponúka zaujímavý pohľad na to, ako efektívne vaše telo spracováva energiu v porovnaní s priemernou osobou vo vašom veku.

Vedieť svoj metabolický vek môže byť nielen zaujímavé, ale aj motivujúce a informatívne. Pozrieme sa na dôvody, prečo je užitočné zistiť tento ukazovateľ a ako môže prispieť k lepšiemu pochopeniu vašej celkovej fyzickej kondície.

Čítajte: Tajomstvo štíhlych nôh a sexi brucha Francúzok: Všetky generácie sa držia tejto jednej veci a funguje to skvele

Čo je metabolický vek a bazálny metabolizmus

Zjednodušene povedané, metabolický vek hovorí, koľko rokov je nášmu telu. Metaforické konštatovanie, že sme takí starí, ako sa cítime, nadobúda s metabolickým vekom na pravdivosti. Vaše telo sa skutočne môže cítiť oveľa staršie, než zodpovedá kalendárnemu veku.

Konkrétne tento ukazovateľ oznamuje, v akej kondícii je náš bazálny metabolizmus. Bazálny metabolizmus je pojem, ktorý reprezentuje množstvo energie, ktoré telo v každodennom režime potrebuje na základné fungovanie. Teda predovšetkým na zaistenie funkcie životne dôležitých orgánov, ako je srdce, pľúca, pečeň, obličky alebo nervový systém. Toto množstvo energie sa určuje v kalóriách (energia v kcal/kJ).

Bazálny metabolizmus je individuálny u každého jednotlivca. Platí však, že u žien je vo všeobecnosti táto hodnota približne o 5 až 10 % nižšia v porovnaní s mužmi.

V celkovom energetickom výdaji hrá bazálny metabolizmus zásadnú úlohu. Reprezentuje dokonca približne 60 až 75 % energie, ktorú denne vydáme. Zároveň si musíme uvedomiť, že nevyhnutne je ovplyvnený aj vekom, postupne sa prirodzene spomaľuje. Už po 30. narodeninách klesá podiel svalov v tele zhruba o 5 až 10 % každých desať rokov.

Aký by mal byť metabolický vek a prečo

Výsledky určenia metabolického veku potom možno interpretovať takto: ak je vyššia ako ten skutočný, bazálny metabolizmus je potrebné zvýšiť. Nižší metabolický vek naopak znamená, že je daný jedinec aktívnejší ako ďalšie osoby jeho vekovej kategórie. Vyznačuje sa teda vyšším podielom svalovej hmoty a nižším podielom tuku.

Vhodné tak samozrejme je, ak je metabolický vek vždy aspoň zhodný s vekom kalendárnym. Hodnota by ale v ideálnom prípade mala byť nižšia, a to čím výraznejšie, tým lepšie. V opačnom prípade sa môže metabolický vek dokonca líšiť výrazne, môže byť vyšší aj o niekoľko desiatok rokov v porovnaní s skutočným vekom. A to je samozrejme problém.

Mohlo by vás zaujímať: 5 potravín, ktoré nám ničia postavu: Nie je to len biely cukor a pečivo

Hokaido

Ako vypočítať metabolický vek

Výpočet bazálneho metabolizmu prebieha z množstva tuku, svalov a vody v tele a ich pomere. Je úplne individuálne a jeho hodnotu ovplyvní vek, pohlavie, množstvo svalov, výška a váha, ale napríklad aj stresová záťaž, ktorej sme vystavení, prípadne aj rôzne ochorenia.

Z toho vyplýva následne aj vyššia úroveň metabolického veku. Spravidla je vyššia u osôb, ktoré už trpia nejakým ochorením, prípadne sú obézni.

Určiť, aká je úroveň tohto ukazovateľa vo vašom prípade, vám pomôže kvalifikovaný výživový poradca, ale aj váš ošetrujúci lekár. Metabolický vek určujú aj praktickí lekári. Zohľadňujú pri ňom faktory ako váha, výška, vek a tiež v niektorých prípadoch aj hodnoty krvného rozboru.

Spočítať si ho môžete orientačne aj sami, a to podľa nasledujúceho vzorca:

pre mužov: bazálny metabolizmus = 10 x váha v kg + 6,25 x výška v cm - 5 x vek v rokoch + 5

pre ženy: bazálny metabolizmus = 10 x váha v kg + 6,25 x výška v cm - 5 x vek v rokoch - 161

Prečo je vysoký metabolický vek varujúci

Vysoký metabolický vek by sme mali brať ako dôležitý varovný signál, ktorý vypovedá o našom zdraví. Čo nám konkrétne hrozí? Zásadný problém predstavuje predovšetkým tzv. metabolický syndróm.

Jedna z definícií tento stav popisuje ako súbor rizikových faktorov alebo chorôb, ktoré sa často vyskytujú pohromade a ktoré súčasne vedú k predčasným komplikáciám zdravotného stavu. Za jeho patofyziologický podklad sa pokladá stav inzulínovej rezistencie.

Metabolický syndróm vedie k rozvoju celého radu ochorení. Primárne ide o diabetes 2. typu, ale aj o predčasnú komplikáciu obehového systému ako ateroskleróza, infarkt myokardu a mozgová mŕtvica.

Ako znížiť metabolický vek

Nie je váš metabolický vek ideálny? Môžete s tým ešte stále pracovať. Prioritou je hlavne zvýšená fyzická aktivita, ktorá vám pomôže vybudovať väčší podiel svalového tkaniva v tele.

Tú by ste mali doplniť aj zmenou jedálnička. Chudnutie kráča s metabolickým vekom prakticky ruka v ruke. Pričom je stále dôležité aj pri chudnutí zachovávať práve spomínaný dostatočný objem svalovej hmoty. Rovnako je namieste zaviesť ďalšie všeobecné opatrenia zdravého životného štýlu. To znamená obmedziť prísun alkoholu, vynechať cigarety a taktiež pokúsiť sa odstrániť stresové faktory.

Neprehliadnite: Potraviny, s ktorými okamžite zmenšíte obvod pása: Tieto majú takmer 0 kalórií a roztopia tuky

V praxi môžeme dosiahnuť zníženie metabolického veku dokonca až o 15 rokov. To je samozrejme skôr výnimočný stav. Reálne je pre väčšinu ľudí metabolický vek znížiť o niekoľko rokov. Ani to ale nemožno považovať za úplne zanedbateľné.

Ak sa nám podarí skutočne metabolický vek znížiť, povedie to k všestrannému zlepšeniu nášho celkového stavu. Budeme sa cítiť menej unavení a zbavíme sa všadeprítomných bolestí.

Opäť by sa ale malo, podobne ako v prípade chudnutia alebo zvýšenia fyzickej kondície, rozhodovať o trvalú a udržateľnú zmenu, ktorú budeme schopní adaptovať ako svoj nový životný štýl. Nárazové zmeny nemožno považovať za funkčné riešenie.