Presunúť na hlavný obsah

Vydržte 24 hodín a prebudíte sa ako nová žena: Jednodňová diéta prečistí telo a pomôže vám naštartovať chudnutie

Chudnutie a diéty

Aj 24 hodinový pôst dokáže s telom naozaj veľa urobiť. Niekedy je to o prvom kroku, aby sme sa prepracovali k zmene životného štýlu. A toto je na to ako stvorené.

Keď človek prestane jesť na 24 hodín, spustí tým rôzne prospešné a regeneračné telesné procesy

24-hodinový pôst je stratégia prerušovaného pôstu, ktorá môže priniesť veľké benefity, ak ju praktizujeme aspoň dvakrát do mesiaca, ideálny model je raz týždenne. Vyžaduje zdržiavanie sa jedla a pitie iba nekalorických nápojov počas 24 hodín.

Najlepšie je ak ho začnete pri západe slnka v prvý deň a skončíte v rovnakom čase nasledujúci deň. Prepojenie obdobia pôstu s cirkadiánnymi rytmami dokážu tak využiť vrodené metabolické procesy vo vašom tele, ktoré sú riadené prirodzenými cyklami svetla a tmy. 

Áno, to že počas 24-hodinového detoxu nemôžete jesť jedlo je jasné. Avšak z nápojov si pokojne môžete dopriať minerálnu vodu, čiernu kávu alebo čaj.

Po obmedzení kalórií na 12-36 hodín pôstu vaše telo začne štiepiť mastné kyseliny na silné energetické molekuly nazývané ketóny. Súčasne po 16-18 hodine aktivuje proces bunkovej opravy a obnovy nazývaný autofágia. Je však dôležité mať na pamäti, že prerušovaný pôst stimuluje významnú autofágiu iba vtedy, keď zosúladíte obdobie hladovania cez noc. 

Neprehliadnite: Toto s vaším telom dokáže urobiť 100 drepov denne počas jedného mesiaca: Nielen krajší zadok, ale oveľa viac

Keď človek prestane jesť na 24 hodín, spustí tým rôzne prospešné a regeneračné telesné procesy, ktoré dokážu podporovať metabolické zdravie, znížiť riziko srdcových ochorení, metabolizovať uložený tuk v tele, regulovať hladinu cukru v krvi, zlepšiť hladinu cholesterolu a triglyceridov, aktivovať produkciu kmeňových buniek, znížiť riziko rôznych druhov rakoviny a mohli by sme pokračovať. 

Zároveň je takýto detox skvelý na to, aby sme sa zabavili prebytočného telesného tuku. Pôst totiž veľmi rýchlo zvyšuje oxidáciu mastných kyselín, čo znamená rozklad a využitie uloženého telesného tuku ako energie. 

Čítajte tiež: VIDEO: Najlepšie cviky na spaľovanie tukov: Ak chcete dosiahnuť ideálne miery, riaďte sa týmito radami trénera

Takýto proces hladovania podporuje chudnutie a zvyšuje svalovú hmotu. Štúdiami sa tiež zistilo, že pôst môže zvýšiť rýchlosť metabolizmu o 14%. Vyššia rýchlosť metabolizmu teda prispieva k tomu, že telo spaľuje kalórie aj v kľudovom stave, čo je veľmi prospešné a žiadané. Tak, čo skúsite to?

- Najčítanejšie -