Presunúť na hlavný obsah

Christmas city break: Najkrajšie obdobie tohto roka strávte na týchto miestach, zo susedov vedie Praha prím

Cestovanie

Pokiaľ hľadáte čarovný christmas getaway na skok od nás, objavili sme jedinečné miesta. Napríklad aj v takej Prahe si viete pripadať ako v Benátkach, no s pridanou hodnotou. Toto magické obdobie si tak vďaka kúzelným zážitkom, budete pamätať navždy.

Skutočná zimná krajina zázrakov: Vôňa vianočného punču, chuť medovníčkov a kúzelná atmosféra

Keď máte dojem, že záver roka nie je ideálnym na cestovanie, radi vás vyvedieme z omylu. Skúste si dopriať rozprávkový čas na miestach, kde to naozaj stojí za to. Praha je mestom, kde môžete nasať kúzelnú atmosféru, vychutnať si hru svetiel, s vôňou medovníčkov odvšadiaľ. Potom už len horúca čokoláda, či pohár vareného vínka do ruky a hravo zabudnete na starosti bežných dní. Vždy dobre padne malý únik mimo reality, no nie? 

Mesto je ideálnou dovolenkovou destináciou pre cestovateľov, ktorí milujú Vianoce. Sviatočné obdobie tu pulzuje rušnými vianočnými trhmi, na ktorých sa trblietajú snehové vločky, takže očakávajte skutočnú zimnú krajinu zázrakov.

Dokonca turistický sprievodca Lonely Planet zaradil Prahu medzi najkrajšie destinácie na rok 2024. Pulzujúce hlavné mesto Česka v gotickom duchu má známe pamiatky ako Pražský hrad a Karlov most, ktoré vraj pôsobia až príliš krásne na to, aby boli skutočné. A teraz, pokryté snehovou perinou sú ešte čarovnejšie!

Ak cestujete vlakom (čo najmä v zimnom období vrelo odporúčame), lepšiu adresu vrámci ubytovnia ako butikový Falkenstainer Hotel Prague nenájdete. Je to na skok od stanice, ale aj srdca historického centra. A pokiaľ patríte medzi milovníkov dizajnu, umenia, zbožňujete funkcionalizmus s prvkami art deca, tu zostanete samotným vizuálom doslova očarení.

Spája sa tu prienik tradícií s modernou a inováciami 21. storočia. Nazvali by sme to unikátnou mestskou džungľou, s nádychom opulencie, ktorá však zároveň vie byť aj perfektnou oázou pokoja. 

Nechajte sa vtiahnuť do sveta miesta, ktoré definuje genius loci nespútanosti, uvoľnenosti a priateľskej atmosféry. Pokiaľ si chcete užiť Prahu s pridanou hodnotou, tu sa vám to podarí. Hneď po príchode vás na recepcii počkajú medovníčky, domáci punč, čo skvele umocňuje vianočný flow. Personál je skvelý a splní vám každé prianie.

Izby sú priestrané, hravé, dizajnovo nadčasové a veľmi príjemné. Samotný koncept neponúka len ubytovanie, ale hlavne atmosféru a hlbší zážitok.

V sviatočnom období vás dostane čarovná výzdoba, ktorá umocňuje celkovo magický pocit z miesta. Výborné je, že tu majú aj saunu, čo v mestských hoteloch nie je úplnou samozrejmosťou a myslíme si, že na zohriatie po prechádzke to obzvášť dobre padne.

Keď máte chuť objavovať a dobrodužného ducha v sebe, v okolí je celý rad kaviarní, bistier, či kultúrneho vyžitia, takže nudiť sa určite nebudete. Určite si dajte večeru v Monkey bare, kde si prídu na svoje rovnako vegetariáni ako aj milovníci mäsa.

Varí tú šéfkuchár, ktorý si prešiel mnohými michelinskými reštauráciami a veru to aj cítiť. Majú perfektný argentínsky steak aj výnimočné veggie kari.

Potom si sadnite do zimnej záhrady, ktorá je teraz skutočne rozprávková, ochutnajte vianočnú Festive coladu a rozhodne nevynechajte ani dezerty. Symbióza chutí, ktorá vás dostane! Vianočný čas je predsa aj o gastro pôžitkoch a tu ich viete vnímať všetkymi zmyslami.

Po dobrej večeri choďte po stopách tradičných a obľúbených pamiatok, ktoré sú neodmysliteľnou súčasťou výletu do tejto metropoly. Vedeli ste, že Praha má jedny z najkrajších vianočných trhov na svete? Atmosféra mesta si človeka okamžite získa. Keď budete mať šťastie a nasneží vám, odrážajúce sa svetielka v bielej mestskej rozprávke, budú pôsobiť čarovne.

Kúpte si na pamiatku české fúkané sklenené gule alebo niečo z perál, prípadne deťom drevené hračky. Nezostaňte však len pri vianočných nákupoch a prechádzkach s vareným vínom, či tradičným trdelníkom v ruke.  

Pražské Benátky: Romantická plavba so skvelou večerou

Určite odporúčame dopriať si plavbu po Vltave. Aj v Prahe si totiž môžete pripadať ako v Taliansku a Pražské Benátky sú toho dôkazom. Možno natrafíte aj na veľmi milého a láskavého pána majiteľa Zdeňka Bergmana, ktorý sa tomu venuje už viac ako tridsať rokov.

Z prístaviska ukrytého v unikátnom vodnom podzemí Starého Mesta sa vydáte na plavbu za neopakovateľnými výhľadmi aj nepoznanými a tajomnými kanálmi mimo hlavných plavebných koridorov. 

Počas romantickej plavby vám povie tajné príbehy o stovežatej, prezradí zaujímavosti a keď chcete súkromie, môžete si prenajať celú loď so skvelou večerou, vínkom a dokonca vám tam zahrá na harmonike aj pôvabná Francúzka.

Umožní vám to mesto vnímať z úplne inej perspektívy. Nočný pohľad na Pražský hrad a Hradčany je dokonalý. Verte, že toto je zážitok, na ktorý budete ešte dlho spomínať. 

Kúzlo Vianoc v Národnom divadle: Luskáčik ako symbol najčarovnejšieho obdobia v roku

Milovníci umenia a divadla by rozhodne nemali vynechať predstavenie Luskáčika - Vianočný príbeh Petra Iljiča Čajkovskijho v Národnom divadle (áno, tu treba myslieť na ťo, že ak si lístky nekúpite vopred, bude zrejme vypredané). Patrí však medzi stálice klasického repertoáru baletných súborov. A hoci od svojej premiéry v roku 1892 prešiel mnohými zmenami v dramaturgickom i choreografickom poňatí je stále nádherným a predstavuje už akúsi symboliku Vianoc.

Príbeh sa odohráva v 19. storočí v Londýne a rozpráva o kúzle Vianoc, ktoré premieňa povahy ľudí. Nechajte sa odviesť Vílou Vianoc do snového sveta rozprávok a detí, v ktorom sa Luskáčik môže stať Kláriným vysnívaným princom. Ak ste ešte doteraz nemali vianočnú náladu, nastane zmena. Toto dostane podľa nás aj každého Grincha.

Lumina Park: Svet rozprávok a fantázie

Večer sa choďte prejsť do tajomných záhrad Lumina Parku. Interaktívna prechádzka miliónom svetielok je nezabudnuteľným zážitkom. Unikátna atmosféra svetelného parku je plná rôznych umeleckých diel, pričom je tvorená zo 4 zón a hlavnú úlohu zohráva svetlo.

Zóna hudby je plná úchvatných tónov, druhá vás vtiahne do sveta kultových hier a odvahu si skúsite v zóne strachu. Nájdete tu "Srdce" od Marthy Mulawa, "Abstraktné masky" od Oleny Glinka, či "Kvety" od Jarosława Koziara.

Skrátka žiarivý svet fantázie tu máte na dlani. Ak ste s deťmi, odporúčame skôr Winter Wonderland, kde je to viac rozprávkové a ide o najväčší svetelný park v Európe. Potom si zakorčuľujte na jednom z mestských klzísk a zahrejte sa horúcou čokoládou! Program na víkend absolútne skvelý, nemyslíte?

Tipy na dobré reštaurácie a kaviarne:

  • ALMA - skvelé obedy aj večere
  • KUCHYŇ - česká klasika, ktorú si zamilujete
    ESKA - dokonalé raňajkové variácie
  • LA GARE -  výnimočná francúzska reštaurácia
  • MONKEY BAR - výborný brunch a perfektné koktejly
  • SIA - výborná Ázia, špecialitou je ich kačka
  • CAFÉ CAFÉ - najlepšie torty
  • CAFÉ SAVOY - výborná káva a veterníky
  • KUS KOLÁČA - domáce koláče ako od babičky