Presunúť na hlavný obsah

Winter holiday report: Dovolenka v najkrajších horských oblastiach, takto si vychutnáte kúzelné stránky zimy

Cestovanie

Ak patríte medzi milovníkov hôr, snehu, lyžovania a túžite prežiť magickú zimnú rozprávku, tu si prídete na svoje vo všetkých aspektoch. Takže sa oblečte do svojho mäkkučkého svetra, pripravte sa na atmosféru ohňa v krbe, s punčom v ruke a začnite plánovať svoj dokonalý winter únik spolu s nami. Je najvyšší čas!

Horský raj Schladming-Dachstein: Aktívny oddych na horách, relax v údolí a základňa na zbieranie zážitkov

Zavítajte s nami na severozápad Štajerska, ktorý ponúka nádherné výhľady na panorámu okolitých kopcov, nedotknutú prírodu a fascinujúce nielen lyžiarske dobrodružstvá. Táto oblasť sa nachádza priamo medzi horami Dachstein a Schladminger Tauern a má všetko, čo pre perfektnú zimnú dovolenku potrebujete.

Na aktívny relax sú tu vytvorené fantastické podmienky. Nemožno sa preto čudovať, že patrí medzi najnavštevovanejšie turistické ciele v krajine a rozhodne to neplatí len o spomínanej zimnej sezóne.

Schladming je jedno z najobľúbenejších, zároveň najexkluzívnejších miest, s jedinečnými možnosťami ako si užiť dovolenku akčne, ale aj relaxačne. Mestečko je malebné, no žije športom a veľkou výhodu je aj jeho dostupnosť.

V zimnej rozprávke sa ocitnete autom len za 4 hodinky z Bratislavy. Pokiaľ hľadáte best tip na ubytovanie v tejto lokalite, za nás jednoznačne vedie prím Falkensteiner Hotel Schladming. 

Perfektne totiž spája všetky kontrasty idylickej zimnej dovolenky - relax a aktivity, modernú architektúru a alpské akcenty, pokoj a dobrodružstvo. Skrátka ide o skvelé útočisko, kde pochopíte, čo to znamená, keď sa prežívaná realita stretne s rozmanitou škálou zážitkov a tie najvšednejšie okamihy sa stanú tými najkrajšími spomienkami. Jediné, čo si sem musíte zbaliť je dobrá nálada a túžba objavovať. O ostatné sa postarajú. 

To, čo si vás okamžite získa je čaro tohto horského hotela, ktorý krásne splýva s prostredím. Moderná architektúra, alpské akcenty s využitím puristických materiálov pôsobia priam terapeuticky.

Drevo dodáva teplo a v kombinácii s kameňom, sklom a kožou to celé pôsobí maximálne útulne a príjemne. Jednoducho, ak ste pocitový človek, ktorému ide aj o atmosféru samotného miesta, tu ste na správnej adrese.

Navyše celkový pohodový vibe umocňuje aj mimoriadne milý a láskavý personál, čo práve v Rakúsku nie je úplnou samozrejmosťou. Vyjdú vám v ústety na úplné maximum a sú dog friendly, čo sa z nášho pohľadu tiež počíta. Izby a apartmány sú naozaj priestrané a zariadené v elegantnom alpskom štýle. 

Prečítajte si: Zamilovať sa do Talianska je jednoduché, no nie je všetko len o Ríme: Čo v tejto metropole kúsok od Slovenska objaviť?

Ozajstný relax tu má mnoho podôb. Či už máte chuť nechať sa rozmaznávať signature procedúrami v Acquapura SPA, zájsť si do voňavého saunového sveta alebo si len užiť plávanie pod nočnou oblohou. To všetko je samozrejmosťou.

Hoci nejde o kids concept hotela, ratolesti si tu prídu na svoje. Naše deti si večerné plávanie so snehovou pokrývkou okolo užili maximálne a nič viac im nebolo treba

Vychutnajte si tiež sofistikovanú kuchyňu so štajerskými špecialitami. Tá je doplnená chutnými stredomorskými jedlami. Tie kombinácie si vás získajú. Všetko je totiž pripravované z domácich surovín, s dôrazom na lokálnosť. No a pre najmenších vám tiež bezproblémov niečo pripravia.

Po dobrej večeri si sadnite ku krbu v bare, doprajte si pohár vareného vína, či vianočného punču a nalaďte sa na najkrajšie obdobie roka, tak trochu v predstihu. Zahrajte si šach, či stolný futbal s deťmi a užívajte si prítomnosť. Atmosféra je tu na to ideálna. 

Wilder Wasser, Eisriesenwelt, Dachstein Krippenstein

Samotná poloha hotela mu pridáva rozhodne na atraktivite. Hneď pred ním sa začínajú turistické chodníky a na golfové ihrisko Schladming sa autom dostanete do 5 minút. To, čo odporúčame my je vydať sa na prechádzku pod pôsobivou horskou kulisou pozdĺž Divokej vody - Wilder Wasser.  

14,5 km chodníkov, z ktorých najnáročnejšie končia až v 2600 metroch, právom patria k unikátnym prírodným krásam, ktoré musíte vidieť. Je len na vás, ktorú trasu zvolíte. Samotné údolie Untertal má totiž rôzne úrovne náročnosti. 

Na svoje si tak prídu rodiny s deťmi aj náročnejší horskí turisti. Celý čas idete popri potoku Talbach, ktorý počas trasy prekonáva vysoké prevýšenie z oblasti Rohrmoos - Untertal až do Schladmingu. Región je s viac ako 300 horskými jazerami a 100 vodopádmi jednou z najbohatších oblastí Rakúska na vodu. Aj počas zimy si tu teda romantické duše prídu na svoje. 

Krásne prechádzky údoliami lemujú vodopády stekajúce z hôr a vy si miestami budete pripadať ako keby ste listovali v detskej rozprávkovej knižke. O absolútne fascinujúce a dychberúce výhľady tu nie je ani náhodou núdza. 

Hodinku cesty odtiaľto máte aj Eisriesenwelt, teda najväčšiu ľadovú jaskyňu na svete. Tvorí labyrintovú jaskynnú sieť v celkovej dĺžke vyše 40 kilometrov. Toto miesto je skutočne výnimočné a radí sa medzi svetové klenoty. Len treba dodať, že počas zimy je tam vstup obmedzený. Pôsobivé sú však aj ľadové jaskyne v Dachstein Krippenstein, ktoré tiež ponúkajú nádherné prírodné divadlo.

Schladming

Pokiaľ však patríte medzi vášnivých lyžiarov, v Schladmingu si tento point nielen odčiarknete na to do liste, ale naozaj si to tu vychutnáte. Navyše Falkensteiner hotel Schladming sa nachádza v centre mesta len 450 metrov od lanovky Planai (ktoré je pravidelne dejiskom pretekov Svetového pohára mužov), čo je perfektný východiskový bod. 

Horské stredisko spája oblasti Hauser Kaibling, Planai, Hochwurzen, Reiteralm a ponúka tak ničím nerušený pôžitok z lyžovania na 123 km krásne upravených zjazdovkách. V okolí nájdete aj typické rustikálne chaty, kde odporúčame skúsiť miestnu kuchyňu, či objavovať cestičky na príjemné prechádzky.

To, čo poteší všetkých rodičov je určite nový Wollis Kids Park. Je tu detská škola aj školka, detské vleky a množstvo zábavných prvkov pre drobcov.

Vy môžete pokojne lyžovať, či snowboardovať a o ratolesti sa postarajú skvelí inštruktori. A nie, rečová bariéra, vôbec nie je problémom. Inak tento rok tu otvára zimnú sezónu koncertami Robbie Williams, čo tiež rozhodne stojí za zmienku. 

Hallstatt

Určite si spravte aj výlet do Hallstattu. Malá alpská dedinka medzi Salzburgom a Viedňou sa vraj stala inšpiráciou aj pre Disneyovku Frozen a keď sa tu ocitnete, tento pocit čarovného sveta sa vo vás len umocní.

Malebné mesto pôsobí ako ozajstná rozprávka a ide o svetové dedičstvo UNESCO. Vďaka krásnemu výhľadu na jazero a čarovnému Starému Mestu je tiež obľúbenou destináciou na jednodňové výlety. 

Ohromujúca scenéria a bohatá história si človeka podmaní. Prevezte sa loďkou po jazere, urobte si popri ňom určite aj prechádzku. Tým, že sa Hallstatt nachádza medzi horou a jazerom, to robí z neho nádherné miesto na fotografovanie.

Aj vďaka tomu sa stal na začiatku 21. storočia najznámejším miestom v celom Rakúsku. Zaujímavosťou je, že nad Hallstattom leží najstaršia soľná baňa na svete, ktorá má viac ako 4000 rokov. 

Hlavná ulica pozdĺž brehu jazera je plná krásnych kaviarničiek a malebných reštaurácií, v ktorých odporúčame rozhodne ochutnať tradičné špeciality.

Pomaličky už aj tu začína advent, takže v tomto období to bude opäť o niečo čarovnejšie. Ozaj a vedeli ste, že mesto bolo dokonca skopírované čínskym architektom a prestavané v Číne? Už aj to hovorí niečo o jeho výnimočnosti.

Zhrnutie tipov na výlety:

  • Wilder Wasser
  • Eisriesenwelt
  • Dachstein Krippenstein
  • Planai
  • Hallstatt
  • Eisriesenwelt

Ak to zhrnieme, v tejto oblasti vás čakajú skutočne všetky pôžitky, aké vám dokáže ponúknuť iba alpská zima. Lyžovanie, snowboarding, bežkovanie, skialpinizmus, sánkovanie na 8 km dlhej sankárskej trati s večerným osvetlením, zimná turistika, jazdy na konských záprahoch, fasinujúce prechádzky, relax v saunách a bazénoch, či dokonalé gastro zážitky. Aj takto môže vyzerať mozaika zimnej dokonalosti. Čo viac si priať, no nie?