Presunúť na hlavný obsah

Veľká noc na kráľovskom dvore: Tieto tradície monarchovia dodržiavajú už roky, niektoré však zaviedla princezná Diana

Zahraničné celebrity

Monarchovia sa roky držia tradícií, ktorým sú naozaj verní. Sú veci, od ktorých neupúšťajú, no s príchodom princeznej Diany, sa kráľovský dvor otvoril aj inováciám. A niektoré zvyky zaviedla práve mama budúceho kráľa.

Aké sú veľkonočné tradície kráľovskej rodiny?

Oči sveta sa túto Veľkú noc upierajú o niečo viac na britskú kráľovskú rodinu. Sviatky vyšli len niečo vyše týždňa po tom, čo Kate Middleton, princezná z Walesu, oznámila, že jej diagnostikovali rakovinu a podstupuje preventívnu chemoterapiu.

Mohlo by vás zaujímať: Mama vojvodkyne Kate vyzerá ako bohyňa: Má po šesťdesiatke, no tehličky na brušku

Očakáva sa, že Veľká noc, pri ktorej sa zvyčajne stretáva široká kráľovská rodina na hrade Windsor, bude tento rok obmedzenou. Buckinghamský palác prezradil, že kráľ sa zúčastní tradičnej veľkonočnej nedeľnej bohoslužby v Kaplnke svätého Juraja vo Windsore, ale Kate, jej manžel princ William a ich tri deti – George, Charlotte a Louis – neplánujú ísť do kostola.

"V minulých rokoch bola Veľká noc v porovnaní s Vianocami relatívne nenápadným sviatkom, ale túto Veľkú noc to bude iné v dôsledku turbulentného obdobia, ktoré otriaslo svetom. Medzinárodná pozornosť bude obrovská a to sa ešte nikdy nestalo," vyjadril sa kráľovský komentátor Richard Fitzwilliams.

Veľkonočné víkendové slávnosti začínajú na Zelený štvrtok, posledný štvrtok pred Veľkonočnou nedeľou. Tradícia tohto dňa, ktorá sa datuje po stáročia, spočíva v tom, že vládnuci kráľ alebo kráľovná sa zúčastňujú na bohoslužbách a rozdávajú miestnym ľuďom "Maundy money". Na začiatku svojej vlády začala kráľovná Alžbeta II. cestovať do katedrál a opátstiev mimo Londýna, aby rozdávala dary po celej krajine. Zosnulá kráľovná mala veľmi rada bohoslužbu na Zelený štvrtok.

Každý príjemca dostane dve malé kožené peňaženky – jedna obsahuje malé množstvo obyčajných mincí a druhá obsahuje mince Maundy až do hodnoty veku panovníka. Hoci sú mince zákonným platidlom, často sa uchovávajú na pamiatku.

Kráľ Charles pokračoval v tradícii aj minulý rok, pričom povinnosti svojej matky plnil už v roku 2022 pred jej smrťou. Kráľovná Camilla sa tento rok zúčastnila na štvrtkovej bohoslužbe vo Worcesterskej katedrále namiesto neho, ale Charles nahral zvukovú správu, ktorá bola odvysielaná počas bohoslužby. V posolstve zdôraznil tému služby druhým, keď povedal, že "potrebujeme a máme veľký úžitok z tých, ktorí nám podávajú priateľskú ruku, najmä v čase núdze" a zopakoval svoj korunovačný prísľub "nasledovať Kristov príklad — nebyť obsluhovaný, ale slúžiť."

Cez veľkonočný víkend sa široká kráľovská rodina tradične stretáva vo Windsore.

"Keď sme prišli do Windsorského zámku na Veľkonočný dvor, vždy to bolo zábavné a vzrušujúce,“ hovorí Darren McGrady, ktorý bol osobným šéfkuchárom kráľovskej rodiny v rokoch 1982 až 1993 a potom pre princeznú Dianu až do jej smrti v roku 1997. 

Na Veľký piatok kuchári pripravujú horúce krížové buchty, ktoré si členovia rodiny dávajú počas popoludňajšieho čaju. Monarchovia v tento deň tradične jedia ryby namiesto mäsa.

Na Veľkonočnú nedeľu rodina tradične chodí na bohoslužby do Kaplnky svätého Juraja, budovy zo 14. storočia, v areáli hradu. Prechádzka je asi 10 minút z kopca a v minulých rokoch sa často vracali autom, pretože je to strmé stúpanie. Veľkonočný obed monarchov zahŕňa 20 alebo 30 členov kráľovskej rodiny pri stole.  Menu je takmer vždy jahňacie ako napríklad pečené jahňacie stehno a želé z červených ríbezlí.

Nasleduje obľúbený popoludňajší čaj, sprevádzaný obrovským výberom zdobených čokoládových vajíčok. Charles je tradicionalista, takže tieto veci pokračujú v tom zmysle ako ich poznal od detstva. Okrem toho vždy na Veľkonočný pondelok deti hľadajú v záhrade ukryté čokoládové vajíčka. Toto zaviedla princezná Diana a robia to aj deti princa Williama a princeznej Kate. 

"Najmä tento rok s novinkami o Kate a kráľovi to však bude oveľa, oveľa pokojnejšia záležitosť. Myslím si, že pre kráľa to bude pokojný čas, a to je pravdepodobne dobrá vec, pretože tiež bojuje s rakovinou. Veľká noc bude skôr časom zamyslenia sa ako šťastným rodinným stretnutím," hovorí McGrady. 

Čítajte tiež: Keď mal princ William krátku pauzu s Kate, pokúšal sa chodiť s touto ženou: Odmietla ho, potom bola hosťom na jeho svadbe