Presunúť na hlavný obsah

Tajomstvá, ktoré sa ohľadom princeznej Diany snažila kráľovská rodina skrývať: Monarchiu to napokon takmer zničilo

Zahraničné celebrity

Celý život bola iná a kontroverzná. Aspoň v očiach kráľovskej rodiny určite. Čo sa snažila monarchia, o princeznej Diane udržiavať pod rúškom tajomna?

Nestabilita, pokus o samovraždu a depresie

Diana bola paranoidná z toho, že sa ju palác pokúšal ovládať a že Charles stále niečo riešil v tom čase so svojou milenkou Camillou. Na ceste späť z druhej skúšky ich svadobného dňa, Diana veľmi plakala, píše Bedell Smith vo svojej biografii z roku 2017 Princ Charles: Vášne a paradoxy nepravdepodobného života. Počas medových týždňov sa vzťah ešte viac zhoršil, Diana sa rozplakala a odišla z večere s kráľovnou a rodinou, čo bolo šokujúce porušenie protokolu. Princezná trpela nespavosťou, zo dňa na deň chudla a vykazovala čoraz častejšie príznaky porúch príjmu potravy a sklony k sebapoškodzovaniu. 

Neprehliadnite: Po výsmešných obvineniach prehovorila údajná milenka princa Williama: Je alebo nie je Rose Hanbury rivalkou princeznej Kate?

Veľa vecí vypovedalo o jej duševnej nestabilite. V slávnej biografii Andrewa Mortona, Morton uvádza, že sa niekoľkokrát pokúsila o samovraždu a opakovane trpela bulímiou, depresiou a akútnou úzkosťou. To všetko sa však palác snažil chrániť pred verejnosťou. 

Keď bola tehotná spadla zo schodov

Keď bola tehotná, sama sa hodila dole schodami, rezala sa žiletkami, črepinami skla a nožmi pred manželom. Tento obraz hlboko rozrušenej ženy vykresľuje v knihe Bedell Smith. Podľa neho mala v určitých momentoch Diana skutočne mimoriadne náročné obdobia a rozhodne potrebovala v tom čase odbornú pomoc.

Charles a Diana sa vyhli bombe na koncerte Duran Duran‍

Írska republikánska armáda plánovala zabiť vtedajšieho princa Charlesa a princeznú Dianu na koncerte Duran Duran v roku 1983 a nariadila Seanovi O’Callaghanovi, aby nastražil bombu v londýnskom divadle Dominion. Našťastie bol O'Callaghan informátorom írskej polície. Roger Taylor z Duran Duran to označil za najstrašidelnejší moment svojho života.

Diana raz skočila z balkóna na prvom poschodí v rakúskom horskom stredisku Lech, aby zo seba striasla svoj ochranný tím

Napriek hrozbám namiereným proti ich životom sa Charles a Diana, keď sa ich manželstvo chýlilo ku koncu, veľmi utajovali, niekedy dokonca unikli vlastným bezpečnostným tímom. Toto sa dialo u Diany pravidelne. Občas z jej rozmarov, niekedy chcela mať od všetkých pokoj. 

"Diana bola najhoršia. Už na začiatku manželstva bola celkom dobrá v tom, ako uniknúť ochranke. To spôsobovalo pravidelnú paniku, keď si kráľovskí ochrankári uvedomili, že sa vyšmykla niekam na nákupy po King's Road, chránená len párom štýlových slnečných okuliarov. Dianu trápili pocity prázdnoty a odlúčenia, bála sa opustenia, mala problémy s udržiavaním vzťahov a svojich najbližších držala stále ako na napínacích hákoch."

Toto všetko nebolo v súlade s tým, čo sa v monarchii smie. Všetky tieto veci napokon na verejnosť vyplávali a kráľovskú rodinu to takmer zničilo.

Čítajte tiež: Kráľovská rodina mala drsný začiatok roka 2024 a chce, aby všetko bežalo ako predtým: Za bránami paláca to vraj ale vrie

'