Presunúť na hlavný obsah

Ak chcete mať ploché bruško, stravovanie počas ženského cyklu zohráva kľúčovú úlohu: Takto by mal váš jedálniček vyzerať

Chudnutie a diéty

Hoci sa to nezdá, to ako sa stravujeme, má vo veľkej miere vplyv aj na to ako prežívame PMS, či samotný cyklus. Pozrite sa, čo je dôležité si v tomto období dopriať.

Jedenie určitých potravín počas cyklu, vrátane ovocia a listovej zeleniny, môže zmierniť príznaky PMS, nafukovanie a znížiť chuť do jedla, zatiaľ čo iné zložky, ako sú korenené jedlá a červené mäso, ich môžu zhoršiť. Keď totiž začnete vnímať kŕče v bruchu, bolesti hlavy, nevoľnosť, únavu alebo výkyvy nálad, môže byť za to zodpovedná práve nevhodná strava.  Pozrite sa, čo si v tomto období dopriať.

1. Voda

Pitie veľkého množstva vody je vždy dôležité a to platí najmä počas menštruácie. Takto eliminujete bolesti hlavy a zabránite aj zadržiavaniu vody v tele.

Čítajte: Najzdravšia diéta sveta podľa odborníkov: Nejde len o schudnutie, ľudí by malo zaujímať aj to, koľko rokov sa dožijú

2. Ovocie

Ovocie bohaté na vodu, ako je vodný melón, je skvelé na udržanie hydratácie. Sladké ovocie vám môže pomôcť obmedziť túžbu po cukre bez toho, aby ste jedli veľa rafinovaných cukrov, čo môže spôsobiť prudké zvýšenie hladín glukózy.

3. Zelená listová zelenina

Je bežné, že počas menštruácie zaznamenáte pokles hladín železa. To môže viesť k únave, telesnej bolesti a závratom. Zelená listová zelenina, ako je kel a špenát, zvyšuje hladinu železa, nakoľko je bohatá na horčík.

4. Zázvor

Teplý zázvorový čaj dokáže zmierniť určité príznaky menštruácie. Zázvor má protizápalové účinky, čím dokáže upokojiť boľavé svaly. Dokonca účinne znižuje nevoľnosť. Nekonzumujte ho však príliš veľa. Konzumácia viac ako 4 gramov za jeden deň môže spôsobiť pálenie záhy a bolesti žalúdka.

5. Kuracie mäso

Kuracie mäso je ďalšou potravinou bohatou na železo a bielkoviny, ktorú môžete pridať do svojho jedálnička. Konzumácia bielkovín je nevyhnutná pre celkové zdravie a zasýti na dlhý čas, čím obmedzíte chute na väčšie množstvo jedla. 

7. Ryby 

Ryby bohaté na železo, bielkoviny a omega-3 mastné kyseliny sú výživným doplnkom stravy. Omega-3 môžu znížiť intenzitu menštruačnej bolesti, depresiu a aj výkyvy nálad.

Mohlo by vás zaujímať: Stravovanie podľa veku: V tridsiatke treba zvýšiť príjem bielkovín, po štyridsiatke sa zamerajte vlákninu

8. Kurkuma

Kurkuma je známa ako protizápalové korenie a kurkumín je jej hlavnou účinnou zložkou. Štúdia z roku 2015 skúmala účinky kurkumínu na symptómy PMS a zistila, že ľudia, ktorí ho užívali, mali menej závažné symptómy a z dlhodobohé hľadiska sa u nich dokonca vytratili.