Presunúť na hlavný obsah

Častý scenár, ktorý trápi ženy: Cvičím, ale nechudnem, skôr priberám, čo s tým?

Fitness

Chudnutie a formovanie postavy vyžaduje od nás určitú disciplínu a zároveň istú pravidelnosť pri cvičení. Zo začiatku často bývame nadšení, ale po krátkej dobe cvičenia zistíme, že namiesto schudnutia sme pribrali! Samozrejme, môže nás to demotivovať a s cvičením veľmi rýchlo skončíme.

Toto býva veľmi častý scenár. Naberanie váhy zo začiatku cvičenia namiesto jej úbytku. Prečo sa to ale deje? Prečo nefunguje jednoduchá rovnica väčší výdaj, sa rovná viac spálených tukov a tým menšia hmotnosť? Dôvodov je viacero.

Svalová regenerácia vyvoláva dočasne príbytok na váhe

Najpravdepodobnejším dôvodom pribúdania vašej váhy pri cvičení zo začiatku sú určité zápalové procesy vo svaloch. Pri svalovej práci nespevneného svalu dochádza k malým poškodeniam vo vnútri svalu. Nastáva takzvaná mikrotrauma svalu – môžeme to cítiť ako určitú svalovú bolesť. A na zahojenie takýchto malých poškodení sa uvoľní určité množstvo tekutiny, nastáva hojaci proces. Tento proces zabezpečí to, že sa stanete silnejší, vaše svalové vlákna budú pevnejšie a tvrdšie. Je to proces adaptácie. 

Pri poškodení svalového vlákna telo využíva štandartný process hojenia, uvoľňujú sa do svalov rôzne látky, všeobecne známe ako mediátory zápalu, ktoré sa rozpŕchnu po svale a prenášajú biele krvinky na miesto hojenia a odplavujú toxíny a nečistoty. Nastáva tu mnoho procesov, daná oblasť napučí a vyzerá väčšia na pohľad. Kvapalina potrebná na hojenie svalov má tiež nejakú váhu a to tiež nie zanedbateľnú a to sa ukáže tiež ako zvýšenie hmotnosti. To však nie je žiaden problém. Je to normálny a bežný stav. 

Čítajte tiež: 10 minút cvikov na brucho, ktoré poznáte, ale aj tak ich nerobíte: Takto dosiahnete vysnívanú postavu!

Svaly majú väčšiu hustotu a sú ťažšie ako tuk

Ďalším dôvodom, prečo priberáte na váhe počas cvičenia, namiesto straty telesnej hmotnosti, je že budujete svalovú hmotu rýchlejšie ako vám ubúda tuk. Tento stav je badateľný hlavne v počiatočných fázach cvičenia. Svaly môžu byť o niečo väčšie, sú však výrazne ťažšie ako tuk a tak spôsobujú pribúdanie na váhe. To ale vôbec nie je žiaden problém, je to práveže žiadúci jav. 

Ženy sú často frustrované tým, že pri cvičení im rastú nohy rýchlejšie, že im tukovatejú nohy pri cvičení. Môže to byť do určitej miery pravda, že sú väčšie, ale len preto, že svalové vlákno pod tukovým tkanivom tlačí von tuk a vyzerá to tak, že sa tuk zväčšuje. Riešením je trpezlivosť. Pokiaľ dodržujete dostatočne dlho pravidlá fitnessu, tak tuk na tých nohách nakoniec spálite a navyše nadobudnutá svalovina na nohách bude pôsobiť omnoho viac sexi a dodá nohám a zadku ten správny tvar.

Nevhodné zvolená diéta môže pôsobiť opačne

V týchto prípadoch sme si ukázali, že k žiadnemu priberaniu na tukoch v podstate nedochádza. Môžu sa  stať situácie, kedy naozaj tuk začne pribúdať. Jedným z dôvodov je, že vaša diéta, váš jedálniček obsahuje príliš veľa kalórií z nesprávnych zdrojov – nevhodné zvolená diéta. Prípadne nedržíte diétu vôbec a poviete si, že cvičiť stačí, tréning však vyvoláva pocit hladu a vy ten hlad nekontrolovane zaženiete nevhodným stravovaním. 
Ďalším prípadom, kedy tuk môže pribúdať, je príliš náročná diéta, ktorú nezvládate. Spomalíte si metabolizmus príliš striktnou diétou a občasným zahnaním hladu jedlom z nevhodným zdrojom len podporíte ukladanie tukov.

TIP: Poraďte sa s odborníkom na výživu úplne zadarmo. Pomôže vám zostaviť účinný plán na chudnutie.

Stres ako tukový faktor

Vynára sa tu tiež otázka nadmerného stresu. Cvičenie je naozaj úžasná vec, ale je to tiež činnosť, ktoré dostáva vaše telo do určitého stresu. Samé o sebe by to bolo skvelé ako súčasť adaptačných procesov tela. Stačí už len dobre zregenerovať, dodať telu živiny, odpočinok a zotavenie. Tým sa posilníte a pripravíte telo na ďalšiu záťaž.
To však platí len do chvíle, keď nezažívate ďalšie enormné stresy, keď nezaťažujete telo nad rámec možností celkovo vo vašom živote. Cvičenie tak prispeje k celkovej stresovej záťaži a môže sa potom stať aj súčasťou problému, namiesto súčasti riešenia.

Takže keď pracujete 12 hodín denne, často pijete alcohol, fajčíte, spíte menej ako 7 hodín denne, jete nezdravé potraviny alebo sa tiež príliš obmedzíte nevhodnou nízkokalorickou diétou, tak potom cvičenie nebude pre vás riešením ale len ďalšou záťažou a stresom. A môže sa to prejaviť aj zvýšením telesnej hmotnosti! Ako sme si už povedali, nedostatočnou regeneráciou svalov – telo nedokáže dostatočne rýchlo zahojiť namáhané svalové vlákna a pri dlhodobejšej záťaži sa to môže stať chronické a vy budete stále naliati vodou. Stres tiež pôsobí tak, že núti telo uvoľniť hormón kortizol, ktorý zase podporuje usádzanie tukov najmä v oblasti brucha.

Mohlo by vás zaujímať: 10 typov drepov, ktoré si zamilovali ženy po celom svete: Toto vám zmení postavu na nepoznanie

Riešením je teda pozrieť sa na fitness život ako na určitý complex činností: nie je to len cvičenie, je to stravovanie, je to pohyb, je to spánok, je to regenerácia, masáže, relaxácia a pozitívne užívanie si života. Vtedy máte najväčšiu šancu schudnúť podľa vašich predstáv. 

Počiatočné priberanie zo začiatku cvičenia sa rýchlo stratí, pokiaľ ste dôslední. Odmenou vám potom bude pevné a kvalitne tvarované zdravé telo.