Presunúť na hlavný obsah

Dominika si myslela, že našla lásku svojho života: Po tom, ako vstúpila do manželstva, bola psychicky týraná

Sex a vzťahy

Myslela som si, že mám normálny vzťah... Až do chvíle, kým som pochopila, že mnou manipuluje, ako sa mu to hodí. Hoci na mňa nikdy nepoložil ruku, jeho slov som sa bála viac než bitky. Úprimne, niekedy by som si radšej želala tú bitku.

Záchrana v podobe staršieho, rozhľadeného muža

Dominika (28) sa vydávala mladá, zamilovaná a plná ilúzií o peknom manželskom živote. Keďže doma mala chabé rodinné zázemie pri otcovi alkoholikovi a matke, ktorá ho večne len ospravedlňovala namiesto toho, aby ho poslala na liečenie, alebo inak zakročila, bol starší, na prvý pohľad rozhľadený muž, ktorý si ju zobral pod svoje krídla a pomáhal jej aj so štúdiom na vysokej škole, sa videl ako záchrana a jasné svetlo budúcnosti, ktoré potrebovala. „Hoci rodičia ani priateľky neboli z tohto vzťahu nadšení a Michal sa im vôbec nepozdával, ja som z neho bola naopak nadšená až príliš. No nebolo to len zaľúbenie, ale aj hlboká vďačnosť za to, že sa mi venuje, pomáha, v podstate som prvé roky u neho bývala zadarmo, hradil mi úplne všetko, potom, čo som sa dobrovoľne odsťahovala z domu, kde sa to s otcom už nedalo vydržať,“ priznáva na úvod naša čitateľka.

Mohlo by vás zaujímať: Túto vec som o svojom budúcom manželovi radšej nemala vedieť: Momentálne neviem, či s takým človekom dokážem žiť

Najhoršie bolo, že mu ani neoponovala, pretože...

To, koho má po svojom boku, naplno pochopila o pár rokov neskôr, keď si toho chlapa aj vzala, napriek tomu, že ju pred ním varovala jeho bývalá manželka. „No vtedy som nechcela uveriť jej slovám, myslela som si, že ho chce späť. Jeho správanie ku mne sa v podstate zmenilo z hodiny na hodinu, v momente, ako som mu povedala svoje áno. Od toho dňa každý deň prichádzal s novými pravidlami, ktoré som ako jeho manželka musela rešpektovať, aby som ho nezahanbovala. Najhoršie na tom je, že som mu od začiatku nijako neoponovala, keď som čo i len malý náznak nesúhlasu prejavila, takticky mi pripomenul, že mu vďačím za strechu nad hlavou, za vyštudovanú vysokú školu, oblečenie, ktoré mi kúpil, stravu, na ktorú mi dával peniaze, jednoducho za všetko,“ pokračuje v rozprávaní Dominika. Keďže to bola všetko pravda, Dominika mlčala a jej správanie a osobnosť sa časom celkom zmenili.

Keď čokoľvek chcela urobiť sama, našiel výhovorku, prečo nemôže...

Ako rozpráva ďalej, keď chcela ísť s priateľkami sa zabaviť, tak bol zrazu pre ňu príliš starý a zachcelo sa jej vyhľadávať spoločnosť mladých zajačikov. Keď chcela ísť len tak na nákupy, bola príliš márnotratná. Keď mala ambíciu zamestnať sa vo svojom odbore, začal sa jej doslova vysmievať, že jej to nikdy nechcel povedať a podporoval ju, ale že na toto a ono naozaj nemá. „Nech som jednoducho chcela čokoľvek, vždy našiel protiargument, prečo nemôžem. Keďže som sa postupom času prestala kvôli jeho žiarlivostným scénam stretávať aj s priateľkami a v podstate som ostala sama v byte, kde bolo mojou jedinou náplňou práce starať sa len o domácnosť a manželovo pohodlie, všetkým jeho rečiam o mojej zbytočnosti na tomto svete som aj uverila,“ opisuje situáciu ďalej.

Čítajte tiež: Toto sa zmenilo v prvom roku nášho manželstva: Hoci som s tým nerátala, dnes som za to vďačná

Stala sa z nej ľudská troska

„Stala sa zo mňa zamindrákovaná chudera, ktorá sa s nikým nebavila, nemala žiadne sociálne väzby a nikoho, kto by sa o ňu zaujímal, keďže všetci sa kvôli môjmu správaniu prestali so mnou rozprávať. Keď niekto na mňa prehovoril napríklad len v potravinách, nevedela som ani reagovať a bála sa, že ma Michal sleduje, a že mi to bude vyčítať. Keďže som sa ráno zobúdzala s tým, čo zlého, nevhodného si zase na mne nájde, nejedla som, len chudla a bola neustále nervózna. Hoci som vedela, že takto to nemôže ísť ďalej, vedela som aj to, že bez neho nemám nič. Žiadne peniaze, žiadnu strechu nad hlavou, žiadne pracovné skúsenosti, nikoho, na koho by som sa mohla obrátiť o pomoc.“

Neprehliadnite: S týmto typom muža si radšej nezačínajte: Prežila som s ním zvláštnych päť mesiacov

Posledná kvapka pretiekla...

Bolo to pre Dominiku obdobie plné strachu, avšak posledná kvapka, ktorá ju prinútila požiadať o rozvod, bolo, keď od šliapania jej osobnosti prešiel k otvoreným vyhrážkam, že ak sa nebude správať ako sa patrí, bude musieť tvrdšie zakročiť. Vtedy sa naozaj zľakla a odišla naspäť k rodičom, ktorí ju našťastie prichýlili. Nakoniec sa celkom rýchlo aj rozviedla, nerobil jej žiadne problémy, postupne obnovila staré väzby, dokonca si našla aj nové a dnes už žije sama a spoznáva samu seba, čo nemohla, kým žila s manipulátorom. „Hoci sa všetko zdá byť v poriadku, moje jedenie je stále striedme, pretože sa prebúdzam niekedy s gučou v hrdle a spotená, než si uvedomím, že moje správanie už nikto nesleduje. Alebo stále mám pocit, že sa musím správať, ako iní odo mňa očakávajú. Avšak stále na tom pracujem...“ uzatvára svoj príbeh o psychickom týraní Dominika a my len dodáme, že jej držíme palce, aby sa svojich strachov raz zbavila nadobro.

- Najčítanejšie -

Diskusia k článku

comments powered by Disqus