Presunúť na hlavný obsah

Moja mama udržiavala vzťah s oveľa mladším partnerom: Hoci sa to medzi nimi skončilo, ju to ako ženu zmenilo

Sex a vzťahy

Nikdy som neverila, že vzťah s oveľa mladším mužom mojej mame vydrží. Mala som pravdu, napriek tomu, je vďaka nemu dnes inou ženou, ktorá sa naučila niečomu, čo si nevedela osvojiť.

Miriam sa s nami podelila o svoju skúsenosť, resp. o skúsenosť svojej matky, ktorá si tesne pred päťdesiatkou začala vzťah s mladším mužom. Hoci bola presvedčená, že im to nevydrží, mamu ako dobrá dcéra podporovala: „Moja mama bola vdovou pomerne veľmi skoro, po prekročení štyridsiatky. Po smrti otca bola niekoľko rokov sama, no ešte stále príliš mladá na to, aby prežila svoj život sama,“ prezrádza na začiatok Miriam. 

Mohlo by vás zaujímať: Náš rozchod prišiel nečakane: Keď som sa zoznámila so ženou, ktorá ma nahradila, zmenil sa mi život 

Po stroskotanom vzťahu s mladším mužom zmena k lepšiemu 

Po tom, čo Miriamina mama k nej prišla jedného dňa na návštevu a oznámila jej, že s jej vzťahom je koniec, mala Miriam strach, aby ju to nepoložilo, alebo, že sa do seba uzavrie. No stal sa presný opak. „Moju mamu stroskotaný vzťah s mladším mužom skutočne zmenil, avšak k lepšiemu. Mesiace potom som ju sledovala, pravidelne jej volala a zistila som, že nič nehrá, ale že je napriek všetkému naozaj šťastná,“ pokračuje v opisovaní jej zmeny Miriam. 

Záujem o veci, ktoré ju predtým nikdy nenapĺňali

„Nikdy, ani keď žila ešte s otcom, nebola typom ženy, ktorá by sa prehnane o seba starala, rada si nakupovala nové veci, riešila svoj výzor a veci podobné. No vďaka mladšiemu partnerovi sa začala upravovať, nakupovať nové šaty, dokonca sa objednala na nechty a ku kaderníkovi. Nový účes a šatník jej na rokoch ešte ubrali. Vyzerala mladšie, sviežejšie a tým aj šťastnejšie. Nič nepreháňala, stále sa správala na svoj vek, ale zmena bola viditeľná,“ opisuje Miriam ďalej. 

Čítajte tiež: V manželstve som si osvojila jednu vec, ktorú som obdivovala na svojich rodičoch: Aj vďaka nej sme ako pár silnejší

Najväčšia zmena sa odohrala však v jej vnútri

Odkedy si Miriam pamätala, jej mama bola vždy tou utiahnutou, ktorá si svoj názor za každú cenu nepresadzovala, ale radšej pomlčala. Po vzťahu s mladším partnerom si však vedela dupnúť a keď sa jej niečo nepáčilo, aj ohľadom svojej dcéry, dala jej to otvorene najavo: „Bola som za to vďačná. Mama ma vlastne počas dospievania nikdy priveľmi neriešila a po pravde mi to možno aj trocha chýbalo. Z mamy bola zrazu sebavedomejšia žena, odvážnejšia čokoľvek povedať, urobiť, život si užiť. Dokonca, keď jej starká pripomenula jej vek, keď sa mama rozhodla, že vyskúšala skok padákom z lietadla, tá sa len zasmiala a povedala jej, nech sa nebojí, že presne vie, čo robí, na čo má a na čo nie. Veľmi ma to potešilo a prekvapilo zároveň,“ dodáva Miriam. 

Neprehliadnite: Vlastnosti, ktoré muži na súčasných ženách obdivujú: Model doonalej manželky je inšpirovaný minulosťou

Život je príliš krátky na zvažovanie a prispôsobovanie sa 

Miriam to samozrejme nedalo, tak sa mamy otvorene spýtala, kde sa to v nej zrazu berie, keď celé roky vlastne len mlčala a prispôsobovala sa. Jej odpoveď bola: „Práve preto. Život je príliš krátky na to, aby si sa neustále len niekomu a niečomu prispôsobovala. S otcom sme v mladosti chceli toho toľko, a vidíš, nakoniec mu nezvýšil čas. Keď som sa znova zamilovala a zistila, že aj žena v mojom veku môže toho veľa odovzdať mladšiemu mužovi a naopak on mne, prestala som zvažovať, ale začala konať.“ 

Veru, ako sa hovorí, život po päťdesiatke sa ani zďaleka nekončí, ale naopak začína a na zmenu nikdy nie je neskoro.