Presunúť na hlavný obsah

5 rád, na ktoré by ste nemali zabudnúť pri výbere tmavej farby do interiéru: Na 3 si dávajte najväčší pozor

Bývanie

Výber tmavších farieb do interiéru by sme mali najprv poriadne zvážiť. Sú nesmierne štýlové a počas chladnejších mesiacov prinášajú do domova aj kúsok útulnosti. Zvážte tieto rady a vyberte si tú najlepšiu farbu.

Tmavšie steny i nábytok v hlbokých farbách pôsobia veľmi upokojujúco. Prinášajú do interiéru pohodu a kus útulnosti. Dôležité pri ich výbere je však predispozícia vášho domova. Nechcete, aby ste sa zrazu ocitli v priestore, ktorý je maličký a nedostatočne vzdušný. Tieto body by ste si však mali premyslieť ak sa rozhodnete pre takúto zmenu.

Prečítajte si tiež: VIDEO: Bytová dizajnérka Simona Šándorová: Prezradí vám kľúč k nadčasovému interiéru i jesenné trendy

1. Premerajte si svoj interiér

Svoj interiér tmavou farbou viete zviazať, ale dodať jej aj hĺbku. Na nábytku môže pôsobiť odvážne, na stenách ju len ťažko vrátite späť. Práve preto si v prvom rade dôkladne premerajte svoje bývanie. Ak sa chcete pustiť do maľovania či tapetovania stien, vedzte, že interiér sa zmenší asi o polovičku. Môže pôsobiť útulne, avšak miestami deprimujúco. Vo veľkej izbe sú preto tmavé farby vítané, menšie priestory ich odplašujú. 

2. Zamerajte sa na počet stien

Tmavej farby sa však nemusíte hneď zľaknúť. Ľahko ňou osviežite jednu či dve steny, bez toho, aby izba pôsobila stiesnene. Rozhodujte sa nasledovne- ak sú steny rovnomerné a izba štvorcová- maľujte vždy steny pri sebe. Ak by ste sa totiž rozhodli pre výmaľbu stien, ktoré stoja proti sebe, budete mať po čase pocit ako uväznení v pasci. Vhodné je umiestniť tmavú farbu aj na jednu stenu. K nej potom môžete umiestňovať nábytok a vytvárať tak farebný kontrast.

3. Kde sú v interiéri okná?

Keď túžite po tmavých doplnkoch, podlahách či novej kúpeľni v hlbších tónoch, neváhajte si na úvod premerať rozloženie okien vašom byte či dome. Ak dodávajú do izby počas slnečného dňa dostatok svetla, vedzte, že izba bude aj v tmavej verzii ešte ako tak presvetlená. Ak však nemáte v izbe dostatok svetla ani pri jej bielej verzii, s tmavou ju oberiete aj o ten posledný lúč žiary. Dávajte preto pozor práve na prístup svetla.

4. Posvieťte si na to

Interiér prirodzene presvetlíte práve výberom svietidiel. Tmavé tóny sú ideálne doplňované menšími lampami, ktoré rozmiestnite rovnomerne po celej izbe. tak v nej vytvoríte menšie kútiky, ktoré sa stanú vašim útočiskom. Nenechávajte však činnosť svetla iba na jednom svietidle. Tak totiž tmavú farbu budete cítiť všade, hlavne počas večerných hodín.

Pre ešte väčší pocit domova neváhajte pridať sviečky, ktoré vytvoria tú pravú jesennú atmosféru. Voňavé novinky presvetlia interiér a vám dodajú svetlo, ktoré bude odrážať odlesky tmavých farieb.

Mohlo by vás zaujímať: Kúpeľne v glamour štýle vás očaria: Takto si ich dokážete vyčarovať aj doma

5. Pridajte zrkadlo

O zväčšenie malého interiéru, do ktorého chcete pridať jednu či dve tmavé steny, skvelo zapadne práve zrkadlo. To pekne doplní aj tmavé doplnky. Dodá mu rozmer a hlavne nový rozmer veľkosti. Ideálne je zavesiť ho práve na tmavú stenu, bude odrážať svetlo prichádzajúce z tej, ktorú ste ponechali v bledej farbe. 

- Najčítanejšie -