Presunúť na hlavný obsah

Jednoduchá vec, ktorou môžete zvýšiť inteligenciu svojho dieťaťa: Na toto často zabúdame, tipnete si, čo to je?

Lifestyle

Nový výskum, ktorý sa sústredil na batoľatá, prišiel so zaujímavými závermi. Tipnete si, čo by mali ich rodičia s nimi praktizovať od takéhoto útleho veku, aby rozvíjali ich inteligenciu? Možno vás to až tak (ne)prekvapí.

Táto jednoduchá činnosť je vraj najúčinnejšia

Každý rodič sa rád pýši tým, aké je jeho dieťa šikovné a múdre od útleho veku. Mamičky si medzi sebou hovoria, čo so svojou ratolesťou praktizujú a čo všetko už vie a podvedome sa porovnávajú, tomu sa máloktoré vyhnú. Najnovší výskum, o ktorom informoval internetový portál healthline.com, urobený v tejto oblasti s batoľatami poukázal na jednu konkrétnu činnosť, ktorú by ste mali so svojimi deťmi robiť najčastejšie. Je ňou rozprávanie. Práve tak jednoduchá vec, akou je rozprávanie a prihováranie sa svojmu dieťaťu, mu pomáha nielen zlepšovať jeho slovnú zásobu. 

Mohlo by vás zaujímať: Táto vlastnosť je pre deti nesmierne dôležitá: Ako ju v nich podporiť a nevychovať samoľúbeho človeka? 

Vplyv na neverbálne zručnosti

Výskumníci z New Yorku tiež zistili, že počet slov, ktoré deti vnímajú od útleho detstva nezlepšuje len ich slovnú zásobu a jazykový vývoj, posun, ale môže tiež prispieť k rozvoju neverbálnych zručností, akými sú uvažovanie, numerické porozumenie a uvedomenie si tvaru predmetu. 

Ako rodičia ideme príkladom 

O výhodách rozprávania sa s deťmi hovorí aj odborníčka oslovená pre spomínaný internetový portál, ktorá poukazuje na toto: „Keď dieťa vyrastá v prostredí bohatom na jazyky, formuje sa jeho spôsob, akým rozumie, pozerá na jazyk a používa jazyk. Ako rodičia ideme príkladom a naše deti prirodzene vyvíjajú rovnaké metódy a používanie jazyka, dokonca aj vo veľmi mladom veku.“ 

Čítajte tiež: Znamenia,v ktorom sa rodia deti predurčené na úspech: Tieto vlastnosti by ste v nich mali rozvíjať 

Záleží aj na obsahu slov 

Ďalšia vec je, že záleží aj na obsahu slov, aké rodičia volia v komunikácii so svojou ratolesťou. Výskumom sa zistilo aj to, že dieťa rozvíja svoje neverbálne schopnosti ešte tým viac a lepšie, čím viac „dospeláckych slov“ rodič v rozprávaní s ním používa. To by mali možno mať na pamäti všetci tí rodičia, ktorí používajú tzv. maznavú komunikáciu smerom k svojmu dieťaťu. Čiže sa prispôsobujú ich detskej reči. 

Neprehliadnite: Toto znamenie patrí medzi najinteligentnešie: Vytŕča z davu a má nábeh stať sa géniom

Čím viac slov, tým lepší vzťah 

Výskumom sa nepriamo zistilo aj to, že je možné, že rodičia, ktorí sa rozprávajú so svojimi deťmi viac, budú tiež viac reagovať na svoje deti a budú s nimi pozitívnym spôsobom spolupracovať. Ďalší oslovený odborník na margo tohto dodáva: „Keď sú rodičia vnímaví a povzbudzujú svoje deti, aby sa vyjadrovali, v podstate vytvárajú prostredie, v ktorom deti vedia, že sú vypočuté a chápu, že majú schopnosť ovplyvňovať pozornosť druhých pozitívne.“

Tieto slová nie

Zaujímavosťou je aj fakt, že podľa výskumu sa za relevantné slová, ktoré rozvíjajú inteligenciu dieťaťa nepovažujú tie, ktoré dieťa počuje z rádia alebo televízie. „Na to existujú aj ďalšie štúdie, ktoré potvrdzujú, že tieto slová v inteligencii dieťaťa nemajú žiadny význam. Tie správne slová na inteligenciu musia pochádzať od živých bytostí, ľudí v danom domácom prostredí dieťaťa, ktorí s ním komunikujú pravidelne, majú na nich vplyv... Nič, čo by vaše malé dieťa mohlo sledovať na aplikácii, nie je skutočne vzdelávacie alebo tak prospešné ako živé interakcie, ktoré od vás môže získať,“ dodáva oslovený odborník na záver. 

- Najčítanejšie -