Presunúť na hlavný obsah

VIDEO: Vespa horúčka sa vracia do mesta: Čo všetko by ste mali vedieť pred kúpou tohto skútra?

Zábava

Poradca pre štýl a etiketu Miroslav Paluch pirpravil reportáž o tom, ako sa Vespa vracia späť do mestského života a stáva sa životným štýlom.

Dolce Vita – mnoho synoným, poučiek, prirovnaní, symbolov. Pre mňa skúter Vespa – zosobnenie estetiky, účelnosti, ľahkosti žitia, voľnosti chuti po všetkom, čo je krásne, slobodné. 

Prečítajte si: Tipy na obľúbenú dovolenku v Chorvátsku: TOP miesta na azúrové more, ktoré pripomínajú skôr Karibik

Vyčerpaná Európa po vojne, zničené cesty, prepad ekonomiky. Aj toto prispelo k požiadavke na niečo malé a hlavne lacné, čím by sa ľudia mohli presúvať. A tak bol v roku 1946 zaregistrovaný v Taliansku skúter Vespa. Predchádzal mu však skúter s názvom „Paperino“ – kačiatko. Ten sa však Enricovi Piaggiovi nepáčil a dal celý koncept prepracovať. Pri pohľade na nový vyriekol osudovú vetu: „Sembra una Vespa“. Široké boky úzkym pásom spojené s prednou časťou motocykla a stĺpik s riadením mu pripomínali tykadlá osy. Vespa sa okamžite stala miláčikom Talianov. Jej predaj sa takmer zdvojnásobil zo 60-tisíc na 100-tisíc.

FEMINITY TV: Poradca pre štýl a etiketu Miroslav Paluch o tom, ako správne vybrať Vespu

Audrey Hepburn odštartovala Vespa horúčku

Vespa horúčku doslova začala Audrey Hepburn s Gregorym Peckom, keď sa na nej vozili ulicami Ríma vo filme Prázdniny v Ríme. 
Vlastníkmi Vespy boli okrem iných Marlon Brando a John Wayne. Skútrom nepohrdol ani milovník rýchlych áut a idol 60. rokov James Dean. A keď Rinaldo Piaggio v roku 1884 ako 20-ročný založil firmu a venoval sa stavbe lodí, železničným vagónom, električkám, tak jeho synovia – Enrico a Armando sústredili všetko svoje úsilie do vybudovania „skútrového impéria“. Od roku 1946 bolo vyrobených viac ako 34 verzií skútrov. Aktuálne je v ponuke päť modelových radov. Jeden s manuálnou prevodovkou a štyri s automatickým riadením. Dnes je na trhu už aj elektrická verzia a výrobcovia tvrdia, že bude rovnako elegantná a štýlová. Ukázal sa aj koncept 500 cm3, a tak sa fanúšikovia rýchlej jazdy majú na čo tešiť. Úspechy sa nerodili ľahko. Prvé reakcie na skúter boli veľmi rozpačité. Verejnosť nebola pripravená na zvláštnu koncepciu a originálny dizajn. V prvej sérii sa vyrobilo 200 kusov s motorom 98 cm3, ktorý vyrábal dymovú clonu podporovanú prenikavým zvukom pripomínajúci osí bzukot.
Prvé kusy sa predávali dlhé týždne. Spoločnosť Lancia prijala skútre do svojej predajnej siete. Odbyt sa zvýšil, čomu pomohol aj predaj na splátky. A tak už v roku 1956 bola vyrobená miliónta Vespa. V tomto období sa skúter vyrábal licenčne už v trinástich krajinách.
Rastúci úspech podnietil vznik Vespa klubov. Vespa World Day – celosvetový zraz Vespa skútrov každoročne priláka desaťtisíce nadšencov.

Fabrika, kde sa to všetko začalo, sa nachádza blízko mesta Pisa, v malom mestečku Pontedera. Treba povedať, že v tejto skôr väčšej dedinke sa vyrába všetkých sedem značiek motocyklov, ktoré patria do skupiny Piaggio Group. Okrem Vespy sú to motocykle Piaggio, Aprilia, Scarabeo, Derby, Gilera a Motoguzzi. Celý modelový rad s mnohými zaujímavými a nevšednými verziami sa dá pozrieť v múzeu Piaggio.

Za povšimnutie stoja stroje, ktoré slúžili francúzskej armáde, či výsadkárska Vespa z výzbroje talianskej armády. Obdiv si zaslúžia trojkolky Ape, v preklade včela. Desiatky rokov sa vyrábala v mnohých verziách – rikša, minibus, valník. Návštevníkov zaskočí, na koľko spôsobov sa dal skúter využiť. Podobne ako všetko, čo zaujme a získa dominantné miesto na trhu, tak aj Vespa sa začala kopírovať po celom svete. Hádam najznámejšia kópia je VPMZ výjatka VP150, ktorá sa v šesťdesiatych rokoch vyrábala v bývalom Rusku. Vespa, funkčný a inovatívny dopravný prostriedok, počas celej doby svojej výroby prinášala a prináša niečo nové. Začínala s motorom s objemom 98 cm3 a dnes je už aj v ponuke elektrická verzia. 

Mladý, moderný a... bez dokladov

Možno bude dobre spomenúť pár zaujímavostí a detailov. Už v 1949 roku sa predstavila Vespa s objemom 125 cm3. GS 150 z roku 1955 bola vyhlásená za najkrajší skúter na svete. „Mladý, moderný a... bez dokladov“, to bol slogan, ktorý propagoval rad Vespa 50. V šesťdesiatych rokoch tento skúter nemusel mať registračné značky a mohli na ňom jazdiť tínedžeri od 14 rokov a bez vodičského preukazu.

Neprehliadnite: Víkendové tipy na rok 2019: Nemusíte chodiť ďaleko na to, aby ste si to rozprávkovo užili ako na dovolenke

Aj Taliani majú svojho Jamesa Bonda a vo filme „Dick Smart, Agent 2007“ sa preháňal na Vespe, ktorá lietala a pohybovala sa aj pod vodou ako ponorka. Výrobcovia boli stále zameraní na mládež. V roku 1976 bola v ponuke Primavera ET3, ktorá mala sedlo čalúnené džínsovinou. Vespa 50 Special Revival z roku 1991 bola reedíciou slávneho skútra zo 60. rokov, venovaná tým, ktorí nezažili tieto úžasné šesťdesiate roky. Je vyrobená v limitovanom počte 3 000 kusov a bola vystavovaná v múzeu moderného umenia v New Yorku. Na počesť tímu Ferrari vznikol model s menami Monte Zemola, Todta, Barrichela či Schumachera. Giorgio Armani v roku 2015 navrhol špeciálnu verziu skútra Vespa 946. Charakteristická je špeciálnou kombináciou šedých odtieňov s náznakmi zelenej farby a kovové diely majú saténovú povrchovú úpravu. Vespa 946 je skrátený dátum počiatku výroby prvého skútra v roku 1946. Treba povedať, že je to cenovo najdrahší model. Avšak najcennejší a zároveň nepredajný skúter je spájaný s menom majstra surrealizmu – Dalím. Dalí nezvyčajným spôsobom vyzdobil kapotáž skútra svojich dvoch študentov. Pridal tam aj svoj podpis a meno svojej múzy Galy, a to ešte v roku 1962. Po výstave „EuroVespa“ v španielskom meste Girona v lete 1999 ju Giovanni Alberto Agneli venoval múzeu Piaggio. Dolce Vita? Určite a ešte niečo navyše. Kúpou skútra Vespa si nekupujete iba skúter, ale taktiež značku a najmä životný štýl.

- Najčítanejšie -

Diskusia k článku

comments powered by Disqus