Presunúť na hlavný obsah

Novodobá superhrdinka, ktorú obdivuje aj Meghan Markle: Má len 16 a mení myslenie sveta ako nikto predtým

Kariéra

Greta Thunberg má len 16 rokov a vďaka jej detskému vzhľadu, presne miereným príhovorom proti nečinnosti politikov a oduševnenému boju za životné prostredie je z nej najznámejšia aktivistka za záchranu klímy na svete.

„Chceme, aby ste panikárili.“

Tak zneli dnes už známe slová 16-ročnej švédskej študentky Grety Thunberg v jej najznámejšom prejave proti globálnemu otepľovaniu, ktorým chcela osloviť politikov po celom svete, aby konečne prestali klamať o stave klímy a neustále ľuďom opakovať, aby nepanikárili.

Neprehliadnite: Bezobalové shopy získavajú čoraz viac na popularite: Nájdete v nich čapované oleje aj háčkované tampóny

Prestala chodiť do školy

Jedného dňa si Greta povedala, že nemá zmysel chodiť do školy, pretože sa odmieta učiť vedecké poznatky z učebníc, ktoré aj tak ignorujú všetci politici. Namiesto toho začala každý piatok pred budovou švédskeho parlamentu protestovať s tabuľou „Školský protest pre zmenu klímy“. Jej prednáška na konferencii o klimatických zmenách COP24 v Katoviciach vzbudila pozornosť, no až jej vystúpenie na Svetovom ekonomickom fóre v Davose  z nej urobilo najznámejšiu eko-aktivistku sveta. Postavila sa pred najvplyvnejších politických lídrov, investorov a podnikateľov so slovami: „Niektorí ľudia tvrdia, že klimatickú krízu sme spôsobili všetci. To nie je pravda. Ak sme vinní všetci, nemôžeme viniť nikoho. Niekto však zodpovedný je. Niektorí ľudia, spoločnosti a najmä niektorí politici vedeli presne, aké hodnoty obetujú, ak budú naďalej zarábať obrovské množstvá peňazí. Myslím si, že mnohí z vás, ktorí tu dnes sedia, patria do tejto skupiny.“  V tom momente jej začal tlieskať aj rocker Bono Vox, líder skupiny U2 a ekologický aktivista.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Greta Thunberg (@gretathunberg),

Neprehliadnite: Mladý pár zo Slovenska vytvoril zdravý koncept predajne: Majú výborné domáce pečivo a obilniny kúpite na váhu

Piatkové protesty detí po celom svete

Greta naďalej pokračuje vo svojich piatkových protestoch a neostala sama. V decembri 2018 sa protestu zúčastnili študenti v rôznych svetových mestách. Protesty po celom svete pokračovali každý piatok a 2. 8. 2019 sa Greta postavila so svojou tabuľou pred švédsky úrad už po päťdesiaty raz. Greta dnes prednáša po celom svete, plní titulky magazínov a šíri svoje posolstvo. Jej hlavným cieľom je donútiť politikov prijať razantné opatrenia proti hroziacemu klimatickému kolapsu.

Jachtou do Ameriky

Greta myslí ochranu životného prostredia naozaj vážne a dokazuje to aj tým, že zásadne necestuje lietadlom. Na decembrovú konferenciu v New Yorku  o klimatických zmenách v USA sa preto rozhodla plaviť jachtou, ktorá nezanecháva žiadnu emisnú stopu! Plavba by mala trvať dva týždne.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Greta Thunberg (@gretathunberg),

Dievča s autizmom

Pri pohľade na dievča, ktoré svojím preslovom dokáže zaujať aj politikov v najvyšších kruhoch, by len málokto uveril, že sa Greta narodila s Aspergerovým syndrómom. Aspergerov syndróm sa zaraďuje medzi samostatné poruchy autistického spektra. Jedným z častých prejavov Aspergerovho syndrómu je nižšia miera komunikatívnosti. Dievča, ktorého príhovory chytili za srdce celý svet, tak paradoxne nenávidí hovoriť. „Hovorím len vtedy, keď to pokladám za nevyhnutné. A to je práve teraz,“ uviedla v jedným zo svojich mnohých úspešných  príhovorov.

Neprehliadnite: Košičanka cestovala po svete a začala premýšľať nad zero-waste: Dnes má obchodík, ktorým mení myslenie ľudí

Obdivuje ju aj Meghan Markle

Túto kontroverznú osôbku si všimla aj samotná vojvodkyňa zo Sussexu. Meghan Markle bola ňou očarená tak veľmi, že ju okamžite oslovila aj do svojho nového utajovaného projektu. V auguste vyjde v Británii septembrové vydanie časopisu Vogue, ktorého hosťujúcou šéfredaktorkou je práve manželka britského princa Harryho. V špeciálnom vydaní Meghan Markle poukazuje na výnimočné ženy z celého sveta. Na titulku najprestížnejšieho módneho magazínu sa dostala aj 16-ročná Greta.

Predkovia s Nobelovou cenou

Greta Thunberg je dnes jednou z najvýraznejších ekologických aktivistiek. Za zmienku stojí určite aj fakt, že medzi jej predkov patrí držiteľ Nobelovej ceny Svante Arrhenius, ktorý ako prvý vypočítal skleníkový efekt oxidu uhličitého. Greta svojim koreňom neostáva nič dlžná a tento rok bola nominovaná na Nobelovu cenu za mier. Greta je dnes silným hlasom novej generácie mladých ľudí, ktorí sa neboja otvorene kritizovať nesprávne kroky predchádzajúcich generácií.

- Najčítanejšie -

Diskusia k článku

comments powered by Disqus