Presunúť na hlavný obsah

Cross tréning: Toto je kombinácia cvikov, vďaka ktorým pocítite aj týchto 5 benefitov na svojom tele

Zdravie a relax

Ak máte niekedy pocit, že ste uviazli napríklad vo fitness kolotoči a radi by ste na chvíľu vybočili, je najvyšší čas, aby ste prešli na cross tréning. Prečo je aj kombinácia týchto cvikov s vysokou a nízkou intenzitou pre telo prospešná?

Cross tréning hitom po desaťročia

Ako informuje Heidi Powell, osobná trénerka a spolutvorkyňa aplikácie Transform pre magazín Womenshealth, cross alebo teda po slovensky krížový tréning je po desaťročia zaužívaný tréning vysokej a nízkej intenzity. Akékoľvek sekundárne cvičenie, ktoré  podporuje váš hlavný cieľ cvičenia vám môže pomôcť dostať z tela len to najlepšie. Aká je teda obľúbená a účinná kombinácia cvikov cross tréningu, ktoré zvládnete aj v pohodlí domova?

Deň prvý:

10-krát kľuky, 15-krát sklapovačky a 20-krát drepy s výskokom.
Celé zopakovať 6-krát.

Deň druhý:

10-krát angličáky, 10-krát zhyby na hrazde, 20-krát výpady a 20-krát ľah-sed.
Snažte sa spraviť čo najviac opakovaní počas 16 minút.

Mohlo by vás zaujímať: Cvik, vďaka ktorému docielite osí pás: Tieto pohyby vás vrátia späť do formy ako pred 10 rokmi

 

Deň tretí:

Prvá minúta 15-krát kľuky, druhá minúta 10-krát zhyby na hrazde, tretia minúta 15-krát ľah-sed, štvrtá minúta 20 výpadov
Spolu cvičte 20 minút (1 min cvičiť a minúta odpočinok)

Deň štvrtý:

20-krát horolezec, 20-krát ľah-sed, 20-krát drepy s výskokom, 20-krát výpady
Opakujte 10 kôl.

Deň piaty:

8-krát angličáky, 8-krát kľuky, 16-krát zhyby na hrazde, 16-krát ľah-sed
Cvičte počas 16-tich minút.

Deň šiesty:

21-krát drepy s výskokom, 15-krát kľuky, 9-krát angličáky
Opakujte počas 20 minút čo najviac.

Deň siedmy:

1 km behu, 100 zhybov na hrazde, 200 kľukov, 300 drepov s výskokom
Urobte kedykoľvek počas dňa, odpočívajte kedy chcete.

Čítajte tiež: VIDEO: Skúste cviky na tip-top guľatý zadoček: Bez drepov sa to nezaobíde, no predtým si odpovedzte na túto otázku

Aké benefity pre telo cross tréning prináša?

Benefit 1: Vo svojom hlavnom športe budete silnejší

„Pridaním rôznych druhov tréningu nízkej a vysokej intenzity do vašej cvičebnej rutiny, napríklad behu, vám pomôže zvýšiť silu, rýchlosť, vytrvalosť, obratnosť a rovnováhu, čo sa prejavuje vo všetkých športoch a každodennom živote,“ hovorí Powell pre magazín.  

Benefit 2: Rozdrvíte viac kalórií

Cross tréning vedie k tomu, že spálite viac kalórií ako pri bežnom zaužívanom tempe: „Pri krížovom tréningu s vysokou intenzitou dochádza k významnému metabolickému spáleniu,“ hovorí Powell.

Benefit 3: Predídete zraneniam

Ak trénujete napríklad na maratón a nezaradíte do svojej rutiny aj cross tréning, koledujete si o bolesť hneď pri štarte. Všetky tie hodiny, kedy sa sústreďujete na flexibilitu a nie na silu, sa môžu boľavo odzrkadliť v podobe zranení Achillovej šľachy či fraktúrach zo stresu a iných. Športovci, ktorí sa sústreďujú len na jeden druh športu, mali podľa výskumu z roku 2017 z University of Wisconsin, o ktorom informoval magazín, o 85% vyššiu šancu na zranenie než tí, ktorí robili viacnásobné aktivity.

Neprehliadnite: Rebríček najčastejších chýb, pre ktoré nevidíte výsledky na vašom tele: Bod 2 je pre chudnutie obzvlášť dôležitý

Benefit 4: Budete šťastnejší

Je väčšia pravdepodobnosť, že ak robíte jednu a tú istú aktivitu stále dokola, časom z nej nebudete mať až takú radosť. Preto, ak svoj hlavný druh cvičenia sem tam doplníte alebo obmeníte cross tréningom, budete spokojnejší, šťastnejší.

- Najčítanejšie -

Najväčší dom nábytku na webe