Presunúť na hlavný obsah

Rebríček najčastejších chýb, pre ktoré nevidíte výsledky na vašom tele: Bod 2 je pre chudnutie obzvlášť dôležitý

Chudnutie a diéty

Profesionálny tréner Michael Achberger zostavil rebríček najčastejších chýb, kvôli ktorým sa vás stále drží pneumatika okolo pása. Ak s tým chcete začať niečo robiť, nadstavenie mysle je najdôležitejšie!

Často sa ma pýtate, kde stále beriem tú chuť a motiváciu cvičiť. Myslím, že si každý ten svoj dôvod a inšpiráciu musíme nájsť sami, ale jedno je isté. Ak sa k tomu budete nútiť a budete to nenávidieť, tak to proste fungovať nebude. To vám môžem zaručiť.

Ponúkam pre vás pár tipov, ako vydržať cvičiť pravidelne a s chuťou, v podobe najčastejších chýb a dôvodov, ktoré môžu za to, že skončíte bez výsledkov. V januári sa totiž veľa z vás nadchne, ale od februára to začína upadať a v marci už všetci leňošia. A v lete? Potom len ľutujeme, že sme na jar nezabrali...

Sledujte: VIDEO: Skúste tieto pohyby a z vašich bokov ubudne niekoľko cm: Už po mesiaci zbadáte rozdiel na svojom tele

Poďte sa pozrieť, čo možno robíte zle a ako tomu zabrániť:

1. Robíte niečo, čo vás nebaví

Začali ste chodiť do posilňovne, ale už po niekoľkých návštevách sa tam musíte zakaždým nútiť? Tak to je niečo zle. Ak sa v posilňovni necítite komfortne, tak tam nechoďte. Ak chodíte behať, ale každý beh je pre vás utrpením, pri ktorom takmer vypustíte dušu, tak to asi tiež asi veľmi dlho nevydržíte. Ak cvičíte doma cviky, ktoré nenávidíte alebo vás nebavia, tak vás to za týždeň bude baviť ešte menej.

Ako to zmeniť?

Na svete existuje taká kopa vecí, ktoré by ste mohli robiť! Každé fitko ponúka veľké množstvo skupinových lekcií. Nejaká vás predsa musí chytiť. Ak radi chodíte von, skúste bicykel, beh, korčule alebo bežky. Nemusíte sa nutne rozbehnúť ako blázni. To by vás demotivovalo. Začnite zľahka, pokojne rýchlou chôdzou. Ak sa nudíte, zapnite si do slúchadiel nejakú príjemnú hudbu alebo audio knihu. Ak sa naopak nudíte sami, skúste nejaký kolektívny šport alebo sa pridajte do bežeckej skupiny.

2. Hľadáte výhovorky, ktoré vlastne nedávajú zmysel

Necvičíte, pretože sa vám nechcelo? Alebo pretože bolo zlé počasie? Pretože ste boli príliš najedení? Pretože ste dali prednosť niečomu inému? Niekedy sa jednoducho môže stať, že vám do cvičenia niečo vlezie. Ale malo by to dávať zmysel. Často sa mi predtým stávalo, že som sa pristihol, že som nešiel cvičiť len preto, že som sa zabudol u nejakého videa na YouTube alebo že  som bola proste lenivý. A to som pritom vedel, že lenivosť mi za to nestojí. Že ten pocit po športovom výkone je tisíckrát lepší ako zostať doma v posteli.

Ako to zmeniť?

Skúste si viesť denníček výhovoriek. Nech to znie šialene, ale budete pozerať, čo v ňom všetko nájdete. Každý deň, keď preskočíte cvičenie, si napíšte, prečo ste necvičili alebo neurobili to, čo ste chceli.

Ja som to urobil. A viete, čo som našiel? 

  • Zdržal som sa na Facebooku. (Najzbytočnejšia vec na svete)
  • Zasekol som sa na YouTube. (Druhá najzbytočnejšia vec na svete)
  • Pršalo.
  • Najedol som sa príliš skoro a nechcel som cvičiť po jedle. (Tak prečo som jedol skoro?)
  • Už bolo príliš neskoro. (Nebolo, cvičiť môžem aj večer)
  • Čakal som, kým doperie práčka.
  • Odcvičím si to zajtra ráno.
  • Som veľmi unavený.
  • Mám veľa práce. (Tak prečo sedím pri Facebooku?)
  • Nemám čas.

Pozrite sa niekedy spätne na svoje výhovorky a uvidíte, že rozhodne nie sú na mieste. Mamičky a ľudia pracujúci na smeny to majú samozrejme ťažšie, ale nič nie je nemožné, keď budete mať dobrý time management.

3. Hovoríte, že máte málo času

Čas je pravdepodobne naša najčastejšia výhovorka, preto som sa rozhodol venovať mu celý jeden bod. Myslím, že je to celé o tom, ako si to sami nastavíte a ako veľmi budete chcieť dosiahnuť výsledky. Pamätám si doby, kedy som len chodil do školy a mal brigádu, na ktorú som dochádzal dvakrát v týždni. Vtedy som mal pocit, že toho jednoducho už viac nestihnem a že to zaberá všetok môj čas. Potom som pribral tréningy, beh, druhú brigádu... ďalší rok som si kúpil auto na splátky, ďalší rok založil blog...

Môj deň má stále tých istých 24 hodín ako v čase, keď som mal len školu a brigádu a rovnako mám pocit, že mám stále rovnako času. Život je síce rýchlejší a ja akčnejší, ale naopak sa mi to páči a nemám pocit, že by som sa toho nasýtil. To, že robím toľko vecí, ma naopak nabíja.
Úprimne do dneška nechápem, čo som skôr robil s tým časom, ktorý som nevenoval cvičeniu, športu, knihám, podnikaniu, vareniu, blogu, natáčaniu, foteniu, práci...  A to som sa nikdy nenudil. Bez všetkých tých vecí si už život neviem predstaviť a už nikdy iný nechcem. 

Myslím, že základným východiskom je to, že by ste mali brať cvičenie niečo ako čistenie zubov, na čo už máte dopredu počas dňa vždy vyhradený čas. Alebo spánok. Tiež by ste ho nevynechali.
Nie je to totiž o tom, aby ste na cvičenie MALI čas. Na cvičení si musíte čas UROBIŤ.

4. Zabudnete, prečo ste vlastne začali

Pamätáte si na ten deň, keď ste sa rozhodli začať cvičiť? Kedy ste zmenili jedálniček? Kedy ste zmenili svoj život? Pamätáte si na to odhodlanie, ktoré ste mali? To, ako ste sa tešili na tú zmenu? Tak kde je ten pocit? Kam zmizol a prečo vás už neťahá? Pretože už ho nevidíte. Časom na neho jednoducho zabudnete.

Ako nezabudnúť?

Existuje veľa spôsobov, ako si pripomínať, prečo ste začali.
1. Napíšte si svoj cieľ alebo dôvod na papier a zaveste ho niekam, kde na neho každý deň uvidíte.
2. Dajte si do mobilu alebo počítača upozornenia alebo budíček s nejakou motivačnou hláškou.
3. Pridajte sa do nejakej skupiny, kde sa budete motivovať. 
4. Spíšte si svoje ciele do diára a niekoľko mesiacov dopredu.
5. Natočte si video, kde sami seba presviedčate, že to má zmysel a že to chcete urobiť. A pustite si ho každý pondelok.
Pripadá vám to uletené? Možno áno, ale pomôže to zaručene.

Neprehliadnite: VIDEO: 10 minút cvikov, ktoré vám naštartujú metabolizmus: Spaľovanie tukov vám zúži pás o niekoľko cm!

5. Dáte si príliš vysoké ciele

Každý očakáva obrovské zmeny hneď na začiatku. Ono je na tom totiž najhoršie to, že na niekoho cvičenie naozaj pôsobí hneď. Prečo? Pretože sme každý iný! Videli ste snáď niekde na svete úplne totožného človeka ako vy sami? S rovnakým vzhľadom, vlastnosťami, hlasom alebo správaním? Nie. Tak predsa nemôžete na vlas rovnako schudnúť. Život nie je fér a zmierte sa s tým, že možno za jeden mesiac nebudete vyzerať ako váš vysnívaný cieľ.

Buďte trpezliví!

Je moc dôležité, aby ste to vedeli. Často sa ženieme do cieľa, bez toho aby sme vlastne prežívali tú cestu. Môže sa vám podariť za krátku dobu rýchlo (ale nezdravo) schudnúť, o to rýchlejšie o to ale potom prídete a vrátite sa zase do normálu. Dajte tomu čas. Užívajte si každý pol centimeter dole, ktorý na svojom tele zaznamenáte. Naozaj to za to stojí.

6. Neustále sa porovnávate s ostatnými

Často mi chodí otázka, koľko kalórií presne daným cvičením spálite. To sa predsa nedá povedať. Jeden môže spáliť pokojne dvakrát viac než druhý. Záleží na tom, ako poctivo cvičíte, aká je vaša telesná konštrukcia, čo a ako jete a o aké cvičenie ide. To, že kamarátka alebo nejaká pani z internetu cvičením schudla 20 kíl, rozhodne neznamená, že sa vám to stane tiež.

Čo s tým?

Vždy sa porovnávajte len sami so sebou! Zapisujte si svoje výsledky, či už to sú miery, rýchlosť behu alebo pocity z cvičenia. Nič nie je lepším a objektívnejším meradlom ako vaše telo a vaše pocity.