Presunúť na hlavný obsah

Týchto 5 vecí si všímajte na svojich nechtoch: Čo všetko prezradia o vašom zdravotnom stave?

Krása

Vedeli ste, že nechty sú významným ukazovateľom nášho zdravia? Pozrite sa, čo všetko prezradia a čo vďaka nim dokážete odhaliť.

1. Krehké, alebo štiepiace sa nechty

Máte slabé, ľahko sa štiepiace, nechty? Tak potom pozor. Môže ísť o nedostatok vitamínov A, C, B. Zároveň môže ísť o predzvesť porúch činnosti štítnej žľazy – hypo– alebo hypertyreózy. Taktiež môžu poukazovať na hubovú infekciu nechtov, psoriázu, či zriedkavejšie na reaktívnu artritídu.

2. Sfarbenie do žlta

Pokiaľ majú vaše nechty nádych do žlta, začnite sa tým zaoberať. Žltnutie je totiž často pozorované u pacientov s psoriázou, v dôsledku vzácneho ochorenia, tzv. syndrómu žltého nechtu, no zvykne byť aj pri ochoreniach pľúc, či u HIV pozitívnych osôb. 

Neprehliadnite: Instagramový trend zo Slovenska: Gumičky z 90. rokov prebudia vo vás nostalgiu, skrývajú v sebe toto posolstvo

3. Biele škvrny

Malé biele bodky, ktoré vyzerajú, ako by boli len na povrchu, ale pokusy o ich odstránenie vždy zlyhajú sú veľmi časté najmä do tridsiatky. Ide o tzv. leukonychiu. Zvyčajne sa hovorí o vzduchových bublinách v nechtovej platničke, no môžu mať aj vnútorné príčiny, ktorými môže byť stres, srdcové a obličkové poruchy, metabolické ochorenia, nádory alebo autoimunitné ochorenia.

4. Tmavé vertikálne čiary

Tmavé farebné čiary na nechtoch vertikálne zhora nadol,  neveštia nič dobré. Stáva sa totiž, že ide o  znak nebezpečného malígneho melanómu. Ak vám pruhy menia farbu, tmavnú, či sa im mení tvr, tájdite radšej za lekárom. 

Sledujte FEMINITY TV: VIDEO: Ateliér Verbua musíte spoznať: Pri výrobe kabelky pre prezidentku Čaputovú sa inšpirovali kráľovnou Alžbetou

5. Miskovitý tvar

Nechty v tvare lyžice, ktoré majú miskovitý tvar, sú vyhĺbené, znamenajú zväčša nedostatok železa. V určitých prípadoch však môžu signalizovať aj ochorenia srdca alebo hypotyreózy, stavu označeného ako znížená funkcia štítnej žľazy.

Kedy zvýšiť pozornosť a navštíviť lekára:

  • Pri zmene farby nechtov 
  • Pri zmene tvaru lôžka
  • Pri výraznom stenčení alebo zhrubnutí 
  • Ak cítite bolesť alebo opuch v okolí nechtov
  • Keď sa vaše nechty oddeľujú od okolitej pokožky

Vedeli ste, že nechty sú významným ukazovateľom zdravia?

spolu hlasovalo 339 ľudí

Áno
286
Nie
53

- Najčítanejšie -

Najväčší dom nábytku na webe