Presunúť na hlavný obsah

Pravda alebo len dobrá reklama? Ako veľmi pomáha vitamín C našej pleti?

Krása

O tom, aké benefity dáva nášmu telu vitamín C, ste určite už neraz čítali. Ale rovnako účinný, ak nie viac, je i pre našu pleť. Teda aspoň sa to často hovorí. Je to však naozaj pravda?

Telo aj pleť

Vitamín C známy aj ako kyselina askorbová (či kyselina L-askorbová) sa vyskytuje v prírode a je známy najmä svojimi antioxidačnými účinkami.  V našom tele zohráva viacero dôležitých úloh, ako napríklad: 

  • správnemu fungovaniu imunitného a nervového systému
  • normálnej tvorbe kolagénu
  • správnej funkcii krvných ciev, kostí, chrupaviek, ďasien, zubov a pokožky
  • znižovaniu vyčerpania, únavy, stresu
  • ochrane buniek pred oxidačným stresom
  • zvyšovaniu vstrebávania železa
  • hojeniu rán
  • odstraňovaniu voľných radikálov

Keďže v našom organizme sa nevytvára, je preto nutné prijímať ho v strave. Z tela sa ľahko vylučuje a odporúčaná denná dávka vitamínu C je zhruba 75 mg.

Mohlo by vás zaujímať: Biohacking vládne svetom: Nový rozrastajúci sa trend, ako vytvoriť absolútne najlepšiu verziu samého seba

No rovnako, ako pre naše telo, je "céčko" prospešné i pre pleť. A nie, nie je to len mýtus. Samozrejme je pochopiteľné, že prestávate úplne veriť všetkému, čo sa píše. Predsa len "zázračných" vecí je už niekoľko. Ale v tomto prípade nejde o len o dobrý makretingový ťah. Céčko má skutočne pár benefitov aj pre pleť. Pôsobí proti voľným radikálom, zápalom, následkom UV žiarenia, prispieva k pevnej pokožke. Áno, to sú účinky vitamínu C na pleť a známe sú aj ďalšie. Pre potreby pokožky je tiež možné dopriať si vitamín C jeho aplikáciou v podobe kozmetických prípravkov. Má veľa preukázaných pozitívnych účinkov na pokožku. V kozmetike sa najčastejšie využívajú deriváty vitamínu C,  ktoré na rozdiel od čistej kyseliny askorbovej nepodliehajú oxidácii. 

Neprehliadnite: Detoxikačný plán na rok 2020: Čo by malo byť súčasťou vášho jedálnička, aby ste nenaberali na váhe?

Vďaka svojim antioxidačným účinkom, teda neutralizovaním voľným radikálov, vitamín C chráni pokožku pred negatívnymi účinkami voľných radikálov a predčasným starnutím pokožky, ktoré je dané poškodením a úbytkom kolagénu. Vitamín C vyhladzuje vrásky a je nevyhnutný na tvorbu kolagénu, zvyšuje jeho produkciu a bráni jeho rozkladu. To je dôvod, prečo sa pridáva do kozmetických prípravkov na omladenie pleti. Jeho aplikáciou na pokožku sa totiž redukujú vrásky, pleť je jemnejšia, hladšia a elastickejšia.

Nápomocný býva vitamín C aj pri zvýšenej pigmentácii kože (tzv. hyperpigmentácia). Táto je charakteristická zvýšenou produkciou farbiva (melanín) bunkami na koži. Zvýšená pigmentácia môže mať viacero príčin (UV žiarenie, ochorenie – napr. atopický ekzém, mechanické poškodenie kože, kontakt kože s chemickou látkou) a vyznačuje sa obyčajne vznikom tmavých škvŕn na tvári, rukách či miestach vystavovaných vo väčšej miere slnečnému žiareniu.

Suma sumárom - céčko jednoducho funguje. Na pleť aj na imunitu. Preto by malo byť súčasťou vašich jedál, ale aj kozmetickej výbavy. 

Prečítajte si: Jeden z najrizikovejších spôsobov chudnutia: Ženy si nedajú povedať a takto prichádzajú o dôležité vitamíny z tela

- Najčítanejšie -