Presunúť na hlavný obsah

Biohacking vládne svetom: Nový rozrastajúci sa trend, ako vytvoriť absolútne najlepšiu verziu samého seba

Zdravie

Aktívny prístup k vlastnému životu zažíva najväčší rozkvet a s ním aj túžba po predlžovaní života, ktorá nás sprevádza od nepamäti. Ako dosiahnuť čo najdokonalejšiu verziu samého seba?

Biohack alebo biohacking môže znieť divne, nie je to však môj výmysel. Ide o zavedený termín, na ktorý u nás zatiaľ veľmi nenarazíte, verím však, že ho budete počuť častejšie. Biohacking totiž vyjadruje vedomý a aktívny prístup k vlastnému životu a biológii. A ten bude v súčasnosti potrebný čím ďalej, tým viac.

Keď sa zamyslíte nad významom slov hack a bio, možno vám zíde na um, že pôjde o úpravy a fušování sa do toho, ako funguje niečo živé.

Neprehliadnite: Slovenka Katka vymyslela 12-týždňový program Bubble Butt: Vyčarí vám dokonalú postavu aj bez posilňovne

Existujú dva druhy biohackingu:

1. Vonkajší biohacking – výroba produktov a experimenty s využitím živých organizmov a biotechnológií v domácich podmienkach.
2. Vnútorný biohacking – využitie technológií, liekov, suplementov, cvičenia a ďalších techník k hackovaniu funkcií vlastného tela pre dosiahnutie optimálneho výkonu a potenciálu.
Bude nás zaujímať predovšetkým tá druhá možnosť. Ide nám teda o hľadanie nových a chytrých spôsobov, ako vytvoriť tú absolútne najlepšiu verziu seba samého, maximalizovať svoj biologický potenciál. Budeme sa spoločne snažiť posúvať to, čo sme považovali za hranice svojho zdravia, šťastia a výkonu.

Akokoľvek môže byť termín biohacking v tomto kontexte nový, jeho podstata sprevádza ľudstvo od nepamäti. Športovci neustále zlepšujú svoje atletické schopnosti. Vedci a výskumníci posúvajú hranice inteligencie a poznania stovky rokov. A ďalší objavujú svoju myseľ a telo pomocou meditácie už tisíce rokov!

To si zvyčajne vyžaduje systematickú zmenu prístupu k životu, svojmu telu a mysli. Vďaka súčasnému pokroku vo vede a technológiách je to však jednoduchšie než kedykoľvek predtým. Biohacking hľadá techniky, ktoré prinesú výrazný efekt s minimálnou investíciou času, energie a peňazí, akokoľvek sa môžu zdať obyčajné. Medzi najpopulárnejšie patrí:

 • výživa (hľadáte účinný biohack? skúste prestať jesť cukor)
 • spánok (zlepšovanie kvality i dĺžky)
 • pohyb, cvičenie, postoj (napr. striedanie polohy v sede a stoji)
 • meditácia, práca s emóciami, terapie, vďačnosť
 • spojenie s prírodou (Zdomácneli sme a považujeme to za normálne. Nie sme už takí zdraví, odolní a prispôsobiví ako naši predkovia. Máme oveľa väčšie sklony k chronickým ochoreniam. Ak je tým problémom zdomácnenie, musíme zase trochu zdivočieť. Jedlo, voda, vzduch, slnko.)
 • hudba (Určite viete, ako na vás pôsobí tá-ktorá hudba v určitých situáciách)
 • flow (mocný stav mysle pre zvládanie náročných úloh)
 • užívanie nootropík k zlepšeniu sústredenia, pamäti a inteligencie
 • využitie elektronických zariadení na sledovanie a vyhodnocovanie biometrických dát (Za základnú formu biohackingu možno považovať napr. fitnes náramky)
 • použitie doma vyrobených implantátov rozširujúcich schopnosti ľudského tela (napr. magnetické implantáty alebo NFC čipy)
 • sekvenovanie DNA za pomoci laboratórií alebo v domácich podmienkach a výskum svojich genetických predispozícií

Biohacking je z veľkej časti založený na koncepte, že to, čo vkladáme do svojho tela, má obrovský vplyv na to, ako sa cítime.  Ak chceme lepší výstup (menej zdravotných problémov, lepšiu pamäť, sústredenie a telesný výkon), musíme zlepšiť svoje vstupy. Kto by nechcel zlepšiť svoje telo, myseľ a celkové schopnosti zavedením niekoľkých jednoduchých opatrení?

Mohlo by vás zaujímať: Robila som 100 drepov denne celý mesiac, no žiadny efekt to neprinieslo: Urobila som jednu zásadnú chybu

Z biohackingu môžu najviac vyťažiť ľudia, ktorí:

 • Cítia, že v živote nedosahujú to, čo by mohli dosiahnuť.
 • Majú ťažkosti so sústredením, najmä pri náročných úlohách v práci a škole.
 • Sú chorí a pripravení urobiť pozitívnu zmenu.
 • Chcú sa skrátka stať lepším človekom.

Ako biohacker ste ku všetkému ochotný pristúpiť ako pokusný králik. Musíte neustále študovať a experimentovať svedomito a rozumne. Často je však jediná možnosť robiť vedu doma „na kolene,“ experimentovať sami na sebe a učiť sa z vlastných skúseností. Ako inak chcete spoznať, či to funguje?

Túžite vyskúšať svoj prvý biohack? Vyberte si jednu z oblastí uvedených vyššie a sústreďte sa na ňu 7 dní za sebou.  Nechcite hneď všetko naraz, zvoľte si jednu vec a pracujte na nej.

Venujte pozornosť výsledkom. Na to, aby ste mohli účinne vyhodnotiť výsledky biohacku, nájdite si spôsob, ako ich kvantifikovať a merať, ako objektívne sledovať stav pred, počas a po vašom pokuse. Postupne pridávajte viac.  Než sa nazdáte, budete žiť mimoriadny život.

- Najčítanejšie -