Presunúť na hlavný obsah

Total Barre tréning: Fitness trend, na ktorý nedajú dopustiť ani svetové modelky

Fitness

Rok čo rok vstupuje do fitnes sveta nový trend cvičení. Po megaboome pilatesu a jogy je tu opäť niečo nové, niečo, čo rozhodne stojí za skúšku

Barre je unikátny súbor tréningových lekcií pri baletnej tyči, ktorý je určený pre všetkých. Každá lekcia má síce rozdielne zameranie, ale jeden zmysel – priviesť vašu fyzickú a psychickú časť k dokonalosti. Najnovšie štúdie poukazujú na to, že sme pre náročnosť dnešnej doby v neustálom napätí, ktoré prenášame i do našich osobných či partnerských vzťahov. Ženy tak strácajú svoju nežnú, ženskú stránku a nevedia sa prirodzene uvoľniť. Práve tieto tréningy vám môžu v tomto smere veľmi efektívne pomôcť.

Barre mánia

Intenzívne posilňovanie pri baletnej tyči zjednoduší stabilitu, pričom sa môžete venovať viac rozloženiu energie a samotnému posilňovaniu. Preto je tento typ cvičenia vhodný aj pre ľudí, ktorí majú isté zdravotné obmedzenia.  V spojitosti s ďalšími pomôckami vznikne funkčný tréning, ktorý má množstvo iných benefitov ako napríklad aj okamžité zlepšenie postoja. Pri Total Barre tréningoch sa cítite ako tanečnice, aj keď ste možno nikdy neprišli do kontaktu s týmto športom. A predsa každá žena aspoň chvíľu svojho života rozmýšľala o tom, aké by to bolo byť primabalerínou.

Mohlo by vás zaujímať: Behanie je veľmi efektívne na zhadzovanie prebytočných kíl, ale len v prípade, že sa pri ňom držíte týchto vecí

Cvičenia pri tyči sú spojením lekcií, ktoré sú kombináciou dychových techník, jogových pozícií a jednoduchých tanečných prvkov v atletickej intenzite. Špeciálne pohybové sekvencie umožňujú telu postupne vyvinúť pohyb s takou kinetickou energiou, že bez toho, že si to všimnete, dochádza k ohromnej rýchlosti – kardia, ktoré páli všetko, čo do vášho tela nepatrí.  Strácate sa v dychu a pomaly strácate aj kontrolu nad svojou mysľou, rozplývajú sa predsudky... Telo je pripravené sa uvoľniť a zároveň je dostatočne zahriate pre kontrolovaný pohyb aj na podložkách. Táto uzemňujúca časť mimo barre tyče dodáva lekcii dokonalé zavŕšenie, vďaka nej budete odchádzať z lekcie s pocitom ľahkosti a elegancie. 

„I tie najnapätejšie biznismenky sa vďaka tejto špecifickej práci s telom dokážu lepšie uvoľniť, získať späť svoju prirodzenosť a byť opäť samy sebou,“ uvádza autorka Namastery Barre cvičenia Markéta Maršálková. Markéta nám tiež prezradila, prečo cvičenie pri tyči zaznamenáva globálny úspech hlavne v radoch modeliek, ale i bežných žien.

Kedy si prišla do kontaktu po prvýkrát s Total Barre tréningom?

Som vyštudovaná tanečnica klasického baletu, dlhé roky som však viedla jogové lekcie. S touto formou tréningu som prišla do kontaktu asi pred 2,5 rokom. Pretože rada spájam a prepájam veci, hľadám nové formy práce s telom a svojím spôsobom ma to vrátilo k tomu, čo som študovala. Všetko do seba zrazu začalo zapadať. Páči sa mi, že si v rytme hudby dokážem užívať svoju ženskú energiu. 

Neprehliadnite: Fitness trendy roka: Vyformujte si krivky novým tréningom, veľkým hitom je domáce cvičenie s touto pomôckou

Aké sú najväčšie benefity tohto cvičenia?

Sila, pružnosť, posilnenie aj ponaťahovanie svalov. Taktiež spaľovanie pomocou kardia v tanečnom pohybe. Na základe rýchleho zahriatia sa príjemnejšie dostáva do jogových pozícií. Zároveň však môžete počas tréningu dostatočne zrelaxovať a načerpať sily. 

Je cvičenie vhodné aj pre ženy, ktoré nikdy nerobili gymnastiku, balet alebo jogu?

Áno, absolútne vhodné aj pre tých, ktorí nemajú skúsenosti s gymnastikou, jogou alebo s baletom. 

Ktorá časť ženského tela sa dá vytvarovať pri tomto druhu cvičenia najefektívnejšie?

Celá lekcia súmerne preťahuje a posilňuje hlavne partie ramien, chrbta, brucha a v neposlednom rade i stehien. 

Prečo si myslíte, že je práve tento druh cvičenia populárny aj u modeliek?

Môže to byť tým, že  pri tomto cvičení dokážete uvoľniť svoje telo i myseľ, zároveň načerpať energiu a odbúrať nahromadený stres. Ale aj tým, že je to spojenie kardia, jogy, baletu a pilates cvičení, čo veľmi efektívne vplýva na výslednú postavu, ale aj úsmev na tvári po každej lekcii. 

S čím musia ženy rátať, keď sa pustia do takéhoto tréningu?

Je potrebná trpezlivosť, kým si vybudujú silu a dostatočne ponaťahujú svaly. Niekedy chýba aj koordinácia pohybu, ale tá sa dá časom vypestovať. Dôležité je byť na seba „dobrý“ a neporovnávať sa s okolím. Každý má svoj jedinečný prejav pohybu.

 

Barre Body

Ďalší veľmi jedinečný tréning, ktorý sa vyznačuje originalitou. Cvičenie vás navedie k funkčnému, ale tiež k vedomému pohybu, keď sa snažíte hlavne naslúchať svojmu telu a rozvíjať jeho potenciál. Dôležité je vedieť sa adaptovať na nové podmienky, čo je jednou z nesmierne náročných vecí. No každý človek je zodpovedný za svoje telo, svoj zdravotný stav a to nielen v živote, ale i na konkrétnych lekciách.
Namastery Body Barre je tréning vytvorený exkluzívne lektormi zo štúdia Namastery, pri ktorom zapájate do cvičenia celé telo. Viditeľné výsledky, fyzické aj psychické, sa po pravidelných tréningoch vedia dostaviť veľmi rýchlo. Lekcia kombinuje kardio cvičenie, formovanie postavy, rehabilitačné cvičenie tak, aby bolo vaše telo spokojné po všetkých stránkach. Môžete očakávať precízne zahriatie a aktiváciu svalov a výdrže. 

Ballet Barre

Emócie v pohybe. Aj tak by sa dalo charakterizovať toto cvičenie. Unikátna lekcia, ktorá vám umožní zažiť intenzitu pravého tanečného tréningu. Ide o vysoko dynamický program, spájajúci prvky baletu a ďalších tanečných štýlov, no taktiež pilatesu a mindfulness. Prostredníctvom krátkych choreografií na inšpiratívnu hudbu sa naučíte správnu biomechaniku pohybu, zvýšite svoju flexibilitu a koordináciu tela. Zároveň spevníte problematické partie a vytancujete zo seba všetok stres a napätie. Tréning je určený pre všetkých, bez ohľadu na skúsenosti s tancom. 
Všetky tri druhy tréningov Total Barre, Ballet Barre a Barre Body nájdete pod jednou strechou mind-body butikového štúdia Namastery v Prahe. Inšpirovaný svetovými trendmi, výskumami a vývojom v oblasti wellness štúdio neustále obnovuje svoje programy a pracuje na tom, aby sa komplexnosť in-house aktivít stala inšpiráciou a neodmysliteľnou súčasťou života klientov.

Prečítajte si: Prispôsobte jedálniček svojmu cyklu: Eliminujete chuť na sladké a dokonca v priebehu mesiaca bez cvičenia zhodíte

- Najčítanejšie -