Presunúť na hlavný obsah

Sirtfood diéta naberá na popularite: Tieto potraviny aktivujú chudý gén v tele a zaslúžia sa o zníženie kilogramov

Chudnutie a diéty

Pomerne nový typ stravovania, pri ktorom vhodnými potravinami aktivujete tzv. „chudý gén“ v tele, no zároveň nejde o žiadnu hladovku. Čo všetko teda môžete jesť?

Ženy vždy hľadali a hľadať budú rôzne diéty, no oproti minulosti sa z klasických hladoviek stáva skôr stravovací návyk, čo si jednoznačne zaslúži veľké plus. Jednou z diét, ktoré ovládli svet v tomto roku je pomerne nový typ stravovania. Vymysleli ju dvaja výživoví odborníci Aidan Goggins a Glen Matten, ktorý najskôr vydali knihu receptov. 

Čítajte tiež: Slovenka Katka vymyslela 12-týždňový program Bubble Butt: Vyčarí vám dokonalú postavu aj bez posilňovne

Dôležitých je týchto sedem bielkovín v tele

Ide o úpravu jedálnička, do ktorého zakomponujete potraviny bohaté na polyfenoly. Tie aktivujú v tele enzýmy nazývané sirtuiny, podľa ktorých je diéta aj pomenovaná. Je preto jasné, že práve tie budú zohrávať najdôležitejšiu úlohu. A v čom je teda ich unikátna schopnosť?

V čase, keď sa váš energetický príjem obmedzí a telo by za normálnych okolností ukladalo tuky na „lepšie časy“, v tomto prípade sa to nestane a vy budete aj naďalej spaľovať. Naopak, svaly tým posilňujete. Ako je to možné?

Sirtuiny predstavujú skupinu siedmich bielkovín v tele, ktoré majú úžasnú schopnosť regulovať funkcie metabolizmu, ale aj dĺžky nášho života. 

V jedálničku obmieňajte 20 potravín

Tie vymedzili vo svojej knihe, kde nájdete presný zoznam. Medzi potraviny, ktoré obsahujú polyfenoly dvojica výživových odborníkov však zaradila najmä: rukolu, kapustu, kel, tofu, petržlen, kurkumu, vlašské orechy, cibuľu, extra panenský olivový olej, zelený čaj, kapary, sóju a pohánku. Spomedzi ovocia sú to jahody, čierne ríbezle, brusnice a povolené je aj kakao či dokonca červené víno. 

Prvé tri dni

Prvé tri dni tejto diéty sa skladá jedálniček prevažne z troch zeleninových štiav a jedného hlavného sirtfood jedla. 

Ďalšie štyri dni

V nadväznosti na tieto dni potom pridáte jedno sirtfoodové jedlo navyše. Jete teda tri zeleninové šťavy a dve sirtfoodové jedlá. 

Mohlo by vás zaujímať: Štyri potraviny, ktoré majú skvelé spaľovanie: V týchto kombináciách majú viditeľnejší úbytok na váhe

14 dní udržiavacej fázy, ak ju vynecháte, hrozí vám jojo efekt

Po prvom týždni, ktorý je tak trochu zároveň očistný a príjem kalórií je oveľa menší, ako ste boli doposiaľ zvyknutí. Dôležité je udržiavať jednu zeleninovú šťavu a dve sirtfoodové jedlá, ktoré zakomponujete do svojho jedálnička. V kalóriách sa už neobmedzujete, čo je podstatné je, vybrať si spomedzi spomínaných potravín tie, ktoré vám prirodzene chutia, z času na čas ich obmieňať a nevzdať sa ich. No a samozrejme nepodliehať spracovaným jedlám, polotovarom a cukrom. Ide skôr o vyváženosť a dlhodobý vplyv na vaše zdravie a telo. 

Nikdy však neukončite túto diétu po prvom týždni. Automaticky si koledujete o jojo efekt a takéto extrémy určite neschvaľuje žiadny odborník a výživový poradca. 

- Najčítanejšie -