Presunúť na hlavný obsah

Oleje v kozmetike: Ktoré sú skutočne efektívne a ako by ste ich mali najlepšie používať?

Krása

Oleje sa za posledné roky stali v oblasti krásy najvyhľadávanejšími prípravkami. Ako si však z veľkého množstva olejov, ktoré sú na trhu vybrať ten správny a najvhodnejší?

Kokosový olej

Olej, ktorý sa za posledných päť rokov teší skutočne veľkej popularite. Spočiatku sa ospevovala jeho všestranná efektivita od využitia v kuchyni až po hydratáciu vlasov, pokožky, pleti... No pravda je taká, že kokosový olej by ste mali primárne využívať na vlasy. Mnoho expertov na stravu sa zhoduje, že do kuchyne by ste ho veľmi ťahať nemali. No za to ako hydratačná maska na zničené vlasy sa ukázal práve kokosový olej ako najefektívnejší. Ak bojujete so suchými polámanými vlasmi, tak si raz do týždňa pred umytím vlasov naneste na konce hrubšiu vrstvu kokosové oleja a zabaľte ich do uteráka aspoň na hodinu. Nezabudnite ho pri umývaní naozaj dôkladne zmyť, predovšetkým vlažnou (možno o niečo viac studenou) vodou. 

Mohlo by vás zaujímať: Väčšina populácie ho má nedostatok, no dá sa to zmeniť: Jeden z najdôležitejších minerálov tela môže za to, ako sa cítime

Arganový olej

Najväčším benefitom tohto oleja je, že obsahuje skutočne veľké množstvo vitamínu E a viditeľne bojuje proti starnutiu bunkových štruktúr (anti-aging efekt) a účinne regeneruje pokožku vďaka vysokému obsahu antioxidantov a skvalénu. Dokáže tiež hĺbkovo hydratovať a vyživovať - pleť, ktorá je zamatovo hladká ihneď po aplikácii a pri pravidelnom používaní dochádza k znižovaniu tvorby kožného mazu. Napomáha vyhladzovaniu vrások vďaka podpore tvorby kolagénu a elastínu v pokožke. Primárne je však určený na suchšiu pokožku, prípadne citlivú. I keď dokáže redukovať maz, ženy s mastným typom pleti by si jeho používanie rozmyslieť. Ak máte pleť so sklonom k tvorbe komedónov, tak sa však olej ako takým vyhýbajte. 

Neprehliadnite: Raňajky bez cukru naštartujú metabolizmus a kilá pôjdu dole: Skúste pred letom prejsť na nízkokalorický jedálniček

Makadamiový olej

Čoraz viac populárnym je práve makadamiový olej.  Má skvelé regeneračné účinky, podporuje schopnosť prirodzenej hydratácie pokožky zvnútra, a tak napomáha udržiavať ju pružnú, vláčnu a elastickú. Jemne a účinne sa stará o citlivú detskú pokožku. Vhodný na ošetrenie poškodených vlasov, tie sa po aplikácii stávajú opäť hebkými a poddajnými. Najviac je však využívaný ako prísada do masážnych olejov. Ak by sme mali vybrať jedno využitie, tak práve makadamiový olej by ste mali používať skôr na hydratáciu pokožky a vlasov. Rovnako, ako z kokosového oleja, si môžete urobiť zábal na vlasy použitím práve makadamiového oleja. 

Olivový olej

Najznámejší olej, ktorý by však úplne využívaný v beauty priemysle nemal byť. Aspoň nie ten, čo kúpite v potravinách. Olivový olej je vhodný na extrémne suchú pokožku alebo pri probléme so psoriázou. Ale zadovážiť by ste si ho mali predovšetkým z lekárne. Pokojne ho môžete nahradiť inými, oveľa efektívnejšími. A tento si nechajte naozaj len na varenie. 

Prečítajte si: Domáce peelingy proti celulitíde, ktoré fungujú: Pozrite sa, čo odporúča lekárka

Používate kozmetické produkty na olejovej báze?

spolu hlasovalo 70 ľudí

áno
61
nie
9

- Najčítanejšie -