Presunúť na hlavný obsah

Najdôležitejší prípravok v starostlivosti o pleť je sérum: Aké látky by malo obsahovať, aby vám efektívne pomohlo?

Krása

Na každý problém existuje riešenie. Dôležité je však vybrať si to správne, ktoré je ako "šité" pre vašu pleť.

Sérum. Povinná výbava každej ženy po 25-ke. Tento produkt musíte vždy vyberať podľa aktuálneho problému, inak sa len veľmi ťažko dočkáte očakávaného efektu.

Póry

Ak vás trápia póry a problematická pleť, skúste sérum s obsahom niacinamidu. Táto látka totiž redukuje vyrážky, akné a upchaté póry. Ak ho kúpite namixované s ďalšou veľmi účinnou zložkou - zinkom, tak dostanete superprodukt, ktorý rozhodne pomôže vašej pleti. Tento mix je ale skôr účinný na mastnú a aknóznu pleť, preto pre ľudí s normálnou a suchou pleťou znie ako absolútne nevhodné. Okrem toho patria medzi jeho veľké benefity aj to, že:

 • zlepšuje imunitu pleti
 • zlepšuje ochranu pleti, pretože podporuje tvorbu ceramidov
 • zlepšuje aj toleranciu na retinoly, takže celkom dobré je použiť niacinamide ako prípravu pred retinolom
 • redukuje začervenanie a podráždenie pleti
 • reguluje tvorbu kožného mazu

Prečítajte si: Mužom sa páči takáto ženská tvár: Ak sa o ňu však nestaráte, budete starnúť oveľa rýchlejšie

Jas

Tak v tomto smere by ste nemali prehliadnuť séra s obsahom kyseliny mliečnej. AHA, teda alfahydroxy kyseliny patria medzi najčastejšie používané kyseliny v kozmetike. Môžete ju použiť, ak máte suchú a citlivú pleť, no zároveň neuškodí ani zmiešanej či mastnejšej pleti. Kyselina mliečna 80% je kyselina vyrobená fermentáciou a má rastlinný pôvod. Vyhladzuje a omladzuje pokožku, podporuje obnovu buniek a zlepšuje pružnosť pokožky. Je to miernejšia alternatíva k použitiu kyseliny glykolovej v kozmetike. Často sa tiež používa k úprave pH kozmetických výrobkov a tým zlepšeniu ich stabilizácie.

Výhody: 

 • exfoliujú pleť na povrchu - urýchľujú proces obnovy kožných buniek tým, že zbavujú pleť odumretých kožných buniek (dokonca šetrnejšie ako mechanický peeling)
 • zlepšujú celkovú textúru pleti, redukujú veľkosť pórov a pleť ostáva zjednotená a rozjasnená
 • dokážu zbaviť pleť prebytočného mazu
 • zvyšujú hydratáciu pleti
 • pomáhajú spomaľovať proces prirodzeného starnutia stimuláciou tvorby kolagénu
 • pomáhajú zosvetliť pigmentové škvrny a zlepšujú stav slnkom poškodenej pleti

Neprehliadnite: Pokiaľ bojujete s akné, stavte na tieto prírodné masky: Dokonca ich odporúča aj dermatologička

Vrásky a pigmentové škvrny

Ovocné kyseliny sú riešením, ak máte problémy s vráskami, no rovnako tak aj s pigmentovými škvrnami. Začať s nimi môžete už ako dvadsiatničky. Nejde o žiadne invazívne riešenie. Séra s týmto typom kyselín nie sú nebezpečné na domáce použitie, len sa musíte držať pravidiel. V tomto smere sa kyselina glykolová osvedčila najviac. Medzi jej pozoruhodné účinky patrí napríklad znižovanie hĺbky vrások. Ide o exfoliant (rovnako ako kyselina mliečna), ktorý zbaví vašu pleť odumretých buniek, taktiež ju rozjasní, vyhladí. 

Veľký pozor si však musíte dávať na slniečko. Ak sa rohodnete aplikovať si sérum s obsahom tejto kyseliny, robte vždy len na noc. A ráno si zakaždým naneste na tvár krém s ochraným faktom UV 50!

Mohlo by vás zaujímať: Ženský vitamín krásy je kľúčom k mladosti: Rozhodli sme sa o toto tajomstvo úspechu podeliť

- Najčítanejšie -