Presunúť na hlavný obsah

Z chudoby až na výslnie šoubiznisu. Najznámejšie černošky, ktoré dokazujú, že každý má rovnaké práva

Zahraničné celebrity

Napriek tomu, že žijeme v 21. storočí, nie všade majú ľudia inej rasy rovnaké práva ako tí s bielou pleťou. Tieto celebrity sú dôkazom toho, že nezáleží na tom, akej farby je vaša pokožka. Dosiahnuť môžete všetko, čo si len zaumienite.

Oprah Winfrey

Život jednej z najznámejších černošiek sveta pripomína typický americký film. Oprah sa narodila do chudobnej rodiny a istý čas ju vychovávala stará mama. Vo svojom živote si toho prežila viac, než dosť - bieda zasiahla jej rodinu až natoľko, že ju z času na čas obliekali do prešitého vreca od zemiakov a už v 13-tich rokoch bola sexuálne zneužitá. O pár mesiacov na to vynosila Oprah synčeka, ktorý však krátko po narodení zomrel. Napriek všetkej krivde, ktorá sa mladej černoške stala, ambiciózna Oprah na život nezanevrela. Po tom, ako si ju zobral do starostlivosti otec, začala na strednej škole excelovať. Objavila totiž svoj talent prirodzeného vystupovania a pútavého rozprávania, ktorý sa rozhodla zúžitkovať. Prvú prácu v rádiu si našla už počas štúdia.

Najväčší zlom v jej živote však nepochybne prišiel v jej 30-tich rokoch, kedy dostala príležitosť moderovať televíznu reláciu v Chicagu. Vystupovanie a zaujímavé témy mladej moderátorky oslovili masu ľudí a šou dosiahla najvyššiu sledovanosť v histórii. Niet divu, že sa režiséri projekt rozhodli premenovať na The Oprah Show. Dnes zarába jedna z najlepších moderátoriek sveta milióny eur ročne, vydáva vlastný časopis, príležitostne účinkuje vo filmoch a venuje sa humanitárnej pomoci.

Prečítajte si: V žilách jej koluje slovenská krv. Kto sú rodičia Angeliny Jolie, jednej z najkrajších žien sveta?

Waris Dirie

Príbeh známej modelky somálskeho pôvodu je o čosi populárnejší, než ostatných žien. Waris sa totiž o svojom živote rozhodla vydať autobiografiu, kde popísala svoje životné trápenie, ale aj úspechy. Kniha s názvom Púštny kvet sa okamžite stala bestsellerom a dočkala sa sfilmovanej podoby.

Ak si však myslíte, že si kariéru chcela postaviť práve na krutom osude, ste na omyle. Dlhé roky o bolestivej obriezke, ktorú musela absolvovať ako malé somálske dievča, a pri ktorej takmer zomrela, mlčala. Až neskôr, po skončení svojej modelingovej kariéry, sa rozhodla prehovoriť o krutej minulosti. Ako 13-ročná utiekla z dediny do hlavného mesta, nakoľko sa mala vydať za starého muža, ktorému bola sľúbená ako manželka. Neskôr sa jej podarilo dostať do Londýna, kde sa zamestnala ako upratovačka. Práve tam si ju všimol známy módny fotograf, ktorý jej otvoril dvere do sveta modelingu. Dnes, ako amabasádorka OSN, neustále upozorňuje na problémy v krajinách tretieho sveta a nezmyselné národné rituály, ktoré sa tam neustále dejú a ohrozujú život malých detí.

Halle Berry

Jedna z najobľúbenejších herečiek mala od detstva pocit, že nepatrí nikam. Dôvodom bol jej zmiešaný pôvod - aj keď bola jej mama beloška a otec černoch. Práve otec sa postaral rodine o nepríjemné detstvo, nakoľko svoju manželku fyzicky týral. Situácia sa príliš nezlepšila ani po tom, ako od nich odišiel - mamička s dvoma deťmi ostala bez príjmu, a tak si Halle v detstve na istý čas vyskúšala život bezdomovca. 

Situácia sa zmenila až po tom, ako sa mladej rodine podarilo nájsť bývanie v slušnej štvrti. Dievčatá poctivo dodržiavali školskú dochádzku. Na strednej škole Halle dokonca excelovala - okrem toho, že mala výborný prospech, bola vydavateľkou školských novín a roztlieskavačkou - zároveň vyhrala školskú súťaž krásy. Tá ju posunula do okresného kola, ktoré taktiež vyhrala a neskôr sa stala prvou Afro-američankou, ktorá reprezentovala Spojené štáty na súťaži Miss. Halle však mala oveľa vyššie ambície, než len ostať peknou tváričkou, a tak sa zapísala na štúdium herectva. To sa nepochybne vyplatilo, keďže sa stala zároveň prvou Afro-americkou herečkou, ktorá získala prestižné ocenenie Oscar v kategórii Najlepšia herečka.

Rihanna

Robyn Rihanna Fenty pochádza z karibského ostrova Barbados. Narodila sa bežným pracujúcim ľuďom, ktorí si mohli dovoliť platiť len základné potreby. Napriek tomu však Rihannin otec holdoval alkoholu a drogám, a aby toho nebolo málo, okrem Rihanny a jej dvoch bratov, mal ďalšie štyri deti s rozdielnymi ženami. Speváčka trpela už od destva neznesiteľnými bolesťami hlavy, ktorým nedokázal pomôcť žiaden tamojší lekár. 

Problém sa vyriešil až po tom, ako sa jej rodičia rozviedli. Rihanna už však vtedy mala jasný plán - chcela sa stať úspešnou speváčkou, ktorá by prerazila vo svete. Nepochybne za to môže jej talent, ale aj náhoda, ktorá to zariadila - Rihannin vtedajší priateľ posunul demo nahrávku barbadoskej krásky hudobnému producentovi, ktorý momentálne dovolenkoval na Barbadose. Dnes už známu speváčku si zobral pod ochranné krídla producent Jay-Z a od toho dňa žnie úspech nad úspechom. Okrem toho, že sa niekoľko jej piesní zaradilio medzi najpredávanejšie a najobľúbenejšie skladby všetkých čias, má vlastnú kolekciu oblečenia a venuje sa charitatívnym projektom.

Neprehliadnite: Exkluzívny rozhovor: Lena Perminova prezradila svoje beauty tajomstvá, takto sa udržíte v skvelej forme aj ako mama

Whitney Houston

Nemožno pochybovať o tom, že speváčka Whitney Houston zmenila hudobnú scénu. Whitney prejavila záujem o spev už od skorého detstva a už ako 11-ročná spievala sólo skladby v kostolnom zbore, kde sa zároveň učila hrať na klavír. Jej mama ju v jej ambícii podporovala a dokonca jej vybavila učiteľku, s ktorou Whitney pravidelne trénovala spev. 

Roky investované do spevu sa jej vyplatili - už s prvými singlami si Whitney získala popularitu, o akej sa iným speváčkam len snívalo. Černošská speváčka sa stala ikonou, ktorá nesmela chýbať na žiadnom odovzdávaní cien. Za svoj život ich zinkasovala najviac zo všetkých umelkýň z celého sveta - 22 ocenení American Music Awards a 8 cení Grammy.

- Najčítanejšie -

Diskusia k článku

comments powered by Disqus