Presunúť na hlavný obsah

Slovenská športovkyňa Majka sa behu venuje na profesionálnej úrovni: Ako správne začať behať?

Fitness

Beh patrí medzi najľahšie a zároveň najobľúbenejšie športy vôbec. Ak sa do obľúbenej športovej aktivity plánujete ponoriť aj vy, máme pre vás zopár tipov od bežkyne Majky Blažovej.

Je o vás známe, že ste aktívna športovkyňa. Ako by ste sa však predstavili čitateľom? Kto ste, akým športom sa venujete a na akej báze?

Moje meno je Majka, väčšina ľudí ma možno registruje z môjho Instagramu. Šport a celkovo pohyb je pre mňa neodmysliteľnou súčasťou života. Počas týždňa sa venujem niekoľkým športovým aktivitám a preto sa snažím ľudí k pohybu povzbudzovať a motivovať - či už prostredníctvom sociálnych sietí alebo osobne. Milujem, keď sa môžem hýbať a ukázať, akú silu, slobodu a radosť mi pohyb dáva. Som členkou česko-slovenského tímu Extreme Obstacle Runners. Primárne sa venujem prekážkovým behom Spartan, ale tiež aj iným OCR pretekom.

Predpokladám, že sa teda behu venujete dlhší čas. Bola to nejaké prirodzené inklinovanie? Prečo ste sa práve pre tento typ športu rozhodli?

Šport patril k môjmu životu už od malička, ako som spomínala, pohyb ma vždy bavil. Spočiatku som sa venovala atletike – skoku do diaľky a šprintu na 60m (beh na dlhšie vzdialenosti som neznášala). Popritom som sa venovala futbalu 8 rokov, žiaľ pre problémy v kolene som s ním musela skončiť.

Vtedy začala moja ťažká etapa života, keď som obmedzila pohyb a pri zlom stravovaní pribrala 15 kg. V tom čase som pohyb neznášala, cítila som sa vo svojom tele ako väzeň, problém mi robilo aj obyčajné viazenie šnúrok. Pomaly som upadávala do depresie. Nasledovala operácia kolena, po ktorej zotavovanie trvalo trochu dlhšie. Vďaka športu a podpore mojej rodiny som sa z toho dostala a začala bojovať a to, s vtedy ešte neobľúbenou, aktivitou - beham. Verte mi, nebol to poriadne beh, ale skôr plazenie hada. Zmena neprišla síce hneď, veľakrát som padla na dno, ale vždy som mala nejakú silu postaviť sa a nevzdať to.

Keď sme teda pri tých začiatkoch - spomínate si na to, čo bolo pre vás najťažšie?

Pre mňa bolo jednoznačne najťažšie dokopať sa vôbec do nejakej aktivity, nakoľko som zo seba mávala depresie. Beh bol pre mňa ťažkým najmä pre fakt, že som dosť obmedzovala stravu a nemala dostatok energie na nejakú aktivitu.

Prečítajte si: Dokonalý pás už za pár týždňov! Pomôžu vám k tomu tri jednoduché cviky

Okrem správnej stravy - čo ďalšie by ste poradili začínajúcim bežcom? Sú nejaké chyby, ktorých by sa mali vyvarovať?

Myslím si, že veľa bežcov, či už začínajúcich alebo tých pokročilých, zabúda na zahriatie a následný strečing. Ja si napríklad na rozcvičku volím bežeckú abecedu. Tá trvá väčšinou 10-15 minút a pozostáva z niekoľkých cvikov - medzi ktoré patria napríklad lifting, skiping, zakopávanie či vysoké kolená.

Ako by mal teda vyzerať tréning? Je potrebné, aby si človek nastavil nejaký plán, zvyšoval nároky, alebo by mal behať len tak pre radosť - rekreačne?

Je to najmä o tom, aký má človek cieľ. Ak chce behať len tak pre radosť, nepotrebuje žiaden tréningový plán, ale ak má nejaký cieľ, ktorý chce splniť, je určite systematickosť potrebná. Najdôležitejšie v oboch prípadoch je však behať uvoľnene, radšej pomalšie a s ľahkosťou. Samozrejme netreba na spomínané zahriatie tela a strečing, nielen pred behom, ale aj po ňom.

Povedzme, že mojím cieľom je zabehnúť 10 kilometrov. Mala by som to zabehnúť na prvú ''šupu'' alebo to nejako rozkúskovať?

Pokiaľ mám bežecké topánky na nohách prvýkrát, určite nie je dobré pustiť sa do väčších objemov hneď od začiatku, je totiž potrebné sa k tomu dopracovať. Ja sama behám približne päť až sedem kilometrov, teraz vzdialenosť postupne navyšujem, nakoľko chcem byť pripravená aj na dlhšie preteky. V každom prípade, nie je kam sa ponáhľať. Pri behu treba byť najmä trpezlivý.

Čo by ste poradili ženám, ktoré chcú začať behávať, no nevedia sa odhodlať?

V prvom rade si určite stanoviť reálny cieľ. Po druhé, behať podľa vlastných schopností, čiže zo začiatku pomalšie, v uvoľnenom tempe a postupne pridávať. Najlepšie je, keď beháte s niekým - napríklad s kamarátkou a navzájom sa tak začnete motivovať. Ja tiež momentálne behám hlavne s priateľom, tiež by som veľakrát nešla, ak by sme predtým neboli dohodnutí. 

Takže si stačí zobrať tenisky, športové oblečenie a jednoducho behať?

Áno, zo začiatku to tak je. Postupom času sa však človek chce zlepšovať a dosiahnuť nejaké výsledky, prípadne si splniť osobné ciele. Tak sa vlastne mení aj prístup k behu - človek sa o to začne viac zaujímať, začne si zostavovať tréningy a jedálničky tak, aby to malo čo najväčší efekt.

Neprehliadnite: 3 efektívne cviky na paže: Porazte gravitáciu a urobte z nedokonalostí prednosti

Aké pozitíva na sebe sledujete, odkedy sa aktívne venujete behu?

Pozitívum je určenie zlepšenie a upevnenie si zdravotného stavu, či už fyzického alebo psychického. Ďalej je to jednoznačne formovanie postavy, ale aj získavanie nových priateľov, ktorých vďaka športovým aktivitám spoznáte. Negatíva asi žiadne nepociťujem... pohyb je predsa radosť.

Spomínali ste, že pri behaní je veľmi dôležité mať cieľ.. máte ho teda predpokladám aj vy. Prezradili by ste nám ho?

Jeden z mojich momentálnych cieľov je kvalifikovať a zúčastniť sa na MS v Spartane v Abu Dhabi. Celkový cieľ, ktorý možno nazvať snom, je venovať sa viac aj trénerstvu a pomáhať ľuďom - najmä v ich bežeckých začiatkoch, nakoľko ich viem sama pochopiť, keďže tie moje neboli taktiež prechádzka ružovou záhradou.

- Najčítanejšie -

Diskusia k článku

comments powered by Disqus