Presunúť na hlavný obsah

Vrásky pod kontrolou: 3 chyby, ktorých sa dopúšťame a čo by sme mali robiť už od 25-tky podľa dermatologičky

Krása

Ranná a večerná rutina je pre pleť základ. A obzvlášť v lete. Lekárka nám prezradila, čo si musíte osvojiť, ak sa chcete neskôr vyhnúť botoxu, či pomoci skalpela. Áno, ide to aj bez toho.

Azda všetky máme jedno spoločné. Túžime po kráse, dokonalosti a snažíme sa ju zachovať si, čo najdlhšie. No to, že sa nám to nedarí dosiahnuť je najmä naša chyba. Áno, za predčasné starnutie a mnohé vrásky si môžeme vlastne sami. Dopúšťame sa často niekoľkých prehreškov, ktoré sú za úplne zbytočné pridávanie si veku zodpovedné. A zabúdame na to, čo je pre pleť nesmierne dôležité a zabezpečuje jej elasticitu. 

Zabráňte procesu zbytočného starnutia skôr ako nastane

"Pleť začína starnúť po 25. roku života a okolo 30. roku sa objavujú aj prvé viditeľné vrásky, stráca sa jas a lesk. Postupom času sa vrásky prehlbujú, zvýrazňujú a stávajú sa trvalými. Preto je zdravá pokožka, bez zbytočných zápalových procesov, dehydratácie, suchých miest, základom mladistvého looku. Je veľmi dôležité ju v akomkoľvek veku hydratovať. Ak má totiž pokožka dostatok vody, vrásky sú oveľa jemnejšie, eliminujú sa prejavy akné a vy budete vyzerať dobre," hovorí MUDr. Mária Zelenská, dermatologička

Prečítajte si: Nový zadok vďaka 10 minútam denne: Ak si osvojíte tento cvik počas mesiaca, stane sa pre vás realitou

"Ja osobne odporúčam začať ráno čistením pleti vlhčenými obrúskami, nie vodou, pretože ak je príliš tvrdá, zbytočne budete pleť vysúšať. Následne vezmite kocku ľadu a urobte si ňou tvárovú masáž. Je to skvelý trik na vypnutie a posilnenie vonkajšej elasticity. Následne je dobré použiť sérum. Nanáša sa pod krém a jeho úlohou je preniknúť hlbšie – do strednej vrstvy kože, kde sa nachádzajú najdôležitejšie bunky a vlákna, ktoré hrajú kľúčovú úlohu v procese starnutia. Nikdy, naozaj nikdy nemiešajte sérum s krémom. Jediné, čo tým dosiahnete je, že zabránite jeho prieniku do hlbších vrstiev, keďže má menšie molekuly ako krém. Až po vstrebaní séra si ho naneste."

Večerná rutina by mala byť rovnaká. Nezabudnite na poctivé odlíčenie, dobré je si dvakrát do týždňa urobiť peeling a medovú masku. 

"Práve vďaka antibakteriálnym a protiplesňovým vlastnostiam, med ničí baktérie, ktoré sú zodpovedné za akné. Ak ho pravidelne každý večer aplikujete na podráždené miesta, môžete sa tešiť na krásnu zdravú pleť. Má aj výborné hydratačné účinky. Prirodzene pokožku zvlhčuje."

Ideálne je tiež používať jednu značku kozmetiky. "Pokiaľ totiž používate niekoľko druhov rôznych produktov a rôznych značiek, pleti to neprospieva. Aj pri kozmetike platí pravidlo, všetko s mierou. Vplyvom reakcií niekoľkých prípravkov totiž zostáva pokožka zväčša premastená, začínajú sa na nej tvoriť vyrážky a je oveľa viac náchylnejšia na tvorbu vrások," dodáva lekárka.

Mohlo by vás zaujímať: Potraviny s najväčším podielom bielkovín: Tieto kombinácie vám ukážu, ako môže vyzerať vaše telo bez tukových faldíkov

Tri najčastejšie chyby, ktorých sa dopúšťame a odzrkadlia sa na našej pokožke

1. Diéty

Diéty sú večnou témou. Práve počas nich zväčša telo vystavujeme nadmernému stresu. Veľký problém je, že sa nám vtedy zhoršuje elasticita pokožky a tak nám teda pribúdajú vrásky. Ak si počas diéty  navyše doprajete šálku kávy, či pohár vínka, nie je nič horšie. Zdržiavate si tým vodu v tele a zhoršujete fungovanie lymfy. To má na našu pleť naozaj značný dopad. 

2. Nedostatok spánku

Vedeli ste, že na náš výzor má neuveriteľný vplyv práve spánok? Jeho nedostatok je okamžite pozorovateľný. Áno, do tridsiatky to dokáže organizmus spracovať a priveľmi to nevidno, no nezabúdajte, že naše telo si pamätá. A pravidelnú dávku spánku jednoducho potrebujeme. Práve v tme a počas spánku sa tvorí hormón melatonín, ktorý redukuje nadbytočný tuk a dodáva pokožke mladistvý vzhľad

3. Stres

Nuž, tu je rovnica pomerne jednoduchá. Stres podporuje proces starnutia či sa vám to páči alebo nie. Zodpovedná je za to zvýšená produkcia noradrenalínu a kortizolu. Práve pod tlakom naše telo  odvádza krv z periférnych orgánov a zásobuje ňou svaly. Vieme, stresu sa nedá vyhnúť za každých okolností. No mali by ste nájsť cestu ako ho eliminovať a vyvážiť relaxom.  

Venujete starostlivosti o pleť špeciálnu pozornosť?

spolu hlasovalo 142 ľudí

- Najčítanejšie -