Presunúť na hlavný obsah

Kolagénový booom 21. storočia: Skutočne funguje alebo ide len o dobre cielený marketing?

Zdravie

Ohľadom kolagénu sa toho povedalo naozaj veľa. Sú jeho účinky skutočne také účinné, či ide o výborný marketingový ťah? Zisťovali sme u odborníkov.

Ide skutočne o super látku, alebo len dobrý marketingový ťah?

Kolagén je v dnešnej dobe mimoriadna populárny a mnohé ženy na neho nedajú, vrámci beauty oblasti dopustiť. My sme sa pozreli na to, či je naozaj taký účinný ako sa hovorí a ako sa v spleti ponúkaných možností, vôbec vyznať.

"Kolagén predstavuje 25-30% všetkých bielkovín v tele. Je hlavnou organickou zložkou kože, kostí, chrupaviek, väzív a šliach. Jeho úbytok, začíname pociťovať už po tridsiatke. Rovnako dôležitý je pre ženy, ako aj pre mužov. To čo vieme, je jednoznačné. Dokáže výrazne znížiť cholesterol, pomáha predchádzať ochoreniam srdca, podporuje dobré trávenie, je skvelý pri riešení problémov s pleťou, dokáže spevniť nechty. V dnešnej dobe sa najčastejšie stretávame s tromi druhmi kolagénu. Typu I,II,III," vysvetľuje MUDr. Marián Nauver, dermatológ.

Inšpirujte sa: Športové stylingy na jar, v ktorých môžete vykročiť aj do mesta: Vymeňte tepláky za tieto kúsky

  • Hovädzí - Ako prezrádza samotný názov, hovädzí kolagén pochádza z kráv, je získaný zväčša z kože. Vhodný pri prevenci starnutia, probémoch s vráskami. 
  • Kurací - Najvhodnejší pre stavbu chrupaviek. Ideálny pre udržanie zdravia kĺbov. 
  • Rybí - Tento druh kolagénu sa získava z rybacích kostičiek a šupín. Je najľahšie vstrebateľný, má pozitívny vplyv na kĺby, kožu, dôležité orgány, cievy, trávenie a kosti, podporuje rast nechtov a vlasov.

"Ja osobne najviac odporúčam práve ten rybí. Najmä kvôli ideálnej vstrebateľnosti. Máme pri ňom naozaj dobré výsledky, aj keď treba povedať, že si pri ňom trošku priplatíte. Ale naozaj sa to v tomto smere, oplatí. Mnohé ženy, ktoré ho užívali, dokonca dokázali eliminovať proces starnutia na tvári až o 25% a to veru nie je zanedbateľné číslo. Ak to máme zovšeobecniť, najlepší kolagén je bioaktívny, 100% čistý a hydrolyzovaný."

Odborníci sa zhodujú v tom, že vhodnou voľbou je práve prášková forma, kedy ho takto najčastejšie nájdete, v práve najčistejšie forme. Bez zbytočného cukru a prídavných látok. Samozrejme je to na vás. 

Pozitíva kolagénu na náš organizmus

  • dobrá podpora výživy kĺbov a pohybového aparátu
  • hydratuje a vyživuje pokožku
  • zvyšuje elasticitu
  • spomaľuje starnutie
  • eliminuje tvorbu vrások
  • pomáha pri raste vlasov a nechtov

Prečítajte si: Nastaviť hranicu medzi prácou a súkromím môže byť náročné: Victoria Beckham prišla, ako na to

- Najčítanejšie -

Najväčší dom nábytku na webe