Presunúť na hlavný obsah

Udržateľnosť na prvom mieste. Z ktorých látok by malo byť vytvorené skutočné eko oblečenie?

Móda

V dobe, kde kladieme dôraz na udržateľnosť, je povinnosťou zistiť si, odkiaľ naše kúsky pochádzajú - a z akých látok sú konkrétne vyrábané.

Ľan

Čoraz vyhľadávanejšia látka sa považuje nielen za ekologickú, ale aj mimoriadne praktickú. Kvôli svojim vlastnostiam je totiť ľan v podstate nenahraditeľný - zatiaľ čo v zime dokáže zahriať, v lete naše telo ovzdušňuje. Práve preto je ideálnym materiálom najmä pre ľudí, ktorí sa nadmerne potia. Už len bežná ľanová košeľa totiž dokáže absorbovať aj trojnásobok ''suchej'' váhy. 

Termoregulačné vlastnosti nie sú však jedinou výhodou. Ľan sa totiž považuje za najpevnejšie prírodne vlákno a práve tomu si kúsky vyrobené z neho must have najmä v udržateľných šatníkoch. Napriek každodennému noseniu či prianiu ľan totiž neopotrebujete. Šaty, či košeľa, ktoré sú vyrobené zo 100% ľanu bez prímesi, tak vydržia skutočne dlhé roky v pôvodnom stave. Investícia do tohto materiálu sa tak rozhodne oplatí.

Prečítajte si: Antónia a Aroa spojili vkus a udržateľnú módu. Značka Trace Collective je premyslená do posledného gombíka

Bavlna

Materiál, s ktorým sa stretol pravdepodobne už každý z nás. Bavlna je najrozšírenejšou látkou v módnom priemysle, no napriek tomu si treba dávať pozor, po akých kúskoch siahate. Často sa totiž používa len ako prímes či kombinácia pri iných, nie príliš ekologických materiáloch. Nedajte sa oklamať a pri potencionálnom novom kúsku si zistite nielen to, v akom percente je bavlna zastúpená, ale aj odkiaľ pochádza. 

Ak máte na výber, rozlišujte medzi komerčnou a organickou bavlnou. Komerčná totiž býva vo väčšine prípadov ošetrovaná množstvom pesticídov a podľa najnovších údajov zaberá približne 2% svetovej ornej pôdy, ktoré by mohli slúžiť napríklad na pestovanie potravín. Organická je zárukou toho, že bola vyrobená etickým spôsobom, ktorý nikoho neuberal o možné zdroje potravy a zároveň nevyužíval spomínané pesticídy.

Neprehliadnite: Hodváb ako látka luxusu a udržateľnosti. Prečo by ste mali vlastniť aspoň jeden kúsok?

Tencel

O tejto látke pravdepodobne počula len hŕstka ľudí zaoberajúca sa eko-trendmi. Tencel Lyocell, ako sa nový, ekologický materiál volá, je vyrobené z celulózy dreva eukalyptov. Na to, aby sa mohli využiť pri výrobe tencelu je však potrebné, aby boli zdroje pestované udržateľným spôsobom na špeciálnych farmách. Práve vďaka tomu si totiž zaslúžil značku eko.

Ako sa zistilo, na prvý pohľad jemné a ľahké vlákno, ovplýva veľmi zaujímavou vlastnosťou - a to, že má vysoko absorbčné vlastnosti. V porovnaní s bavlnou si pri absorbovaní potu vedie až o 50% lepšie - čo je v módnom priemysle obrovské číslo. Výhodu získal aj spracovaním - ako sa ukázalo, zatiaľ čo je pri výrobe jedného trička z bavlny potrebných 6 metrov štvorcových pôdy, na tej istej pôjde vznikne 10 tričiek z tohto ekologického materiálu. Nehovoriac o tom, že je tencel rozložiteľný a skutočne šetrný k prírode.